Kruh: Dave Eggers

Kruh: Dave Eggers

Po dlhšej dobe čítania odborných textov, blogov a článkov som si povedal, že je zase čas na beletriu.  A tak zakiaľ sa moje dieťa bavilo v kútiku, poctil som svojou návštevou kníhkupectvo a nechal som pohľad blúdiť po poličkách s knihami, či mi niečo nefrkne do nosa. Poznáte to, niekam prídete, niečo vás okamžite zaujeme a viete, že to musíte mať. Či už je to kabelka, topánky alebo nová kniha. A nie inak to bolo aj s týmto titulom. Teda, nie žeby som ho už nezaregistroval predtým, ale tento krát som podľahol nákupným signálom a tak sa v mojich rukých ocitla kniha Kruh od Deva Eggersa. Vlastne, hlavným motívom,prečo som sa rozhodol ju zobrať bola vetička a o ľudskom poznaní a niečo v tom duchu či naozaj chceme poznať všetko. Ako skalnému scifistovi sa mi hneď vybavil príbeh, niečo na štýl Transcendcie (film s Johny Deepom). A to veru nebolo veľmi presné. Vlastne to nebolo skoro vôbec sci fi. Bol to veľmi súčasný príbeh. Nechal som sa teda trochu nachytať , ale neľutujem, nakoniec to bola aj tak dobrá voľba. Takže, čo nakoniec dostanete?

Dostanete príbeh, ktorá sa jednoznačne dobre číta. Keď som si uvedomil, že už by som mal ísť spať, tak boli dve hodiny po polnoci. Tak silno ma kniha držala vo svojej moci. Remeselná zručnosť v tomto diele je naozaj skvelá a určite ma navnadila na to, aby som zauvažoval nad kúpou aj jeho prvej knihe Hologram pre kráľa. Postavy sú vykreslené veľmi realisticky, rovnako ako aj prostredie v ktorom sa dej odohráva. Celkovej realistickosti pridáva aj fakt, že všetko čo je v knihe popisované, je až nepríjemne známe a každodenné. Nakoniec, asi každý z nás trávi čas na facebooku alebo niečo hľadá na googli, či nie?

Základná idea síce nie je objavná-veľká korporácia ovládajúca svet, ale jej vykreslenie je naozaj desivé. Nie tak desivé, ako keď ste čítali 1984, desivé trochu iným spôsobom. Desivé tým, že si poviete: “veď toto všetko sa už dnes deje….” A samozrejme budete mať pravdu. Veľa toho, čo je v knihe popisované, je skutočne súčasťou našich každodenných životov (sociálne siete, odtrhnutie od bežného života, strata kritického myslenia).To všetko sú nástroje, ktoré spôsobujú, že sa vám príbeh dostáva po kožu a  z toho vám naskakujú zimomriavky. Autor využíva svoju predstavivosť na to, aby celý príbeh urýchlil a katalyzoval a poskytol vám pohľad, ktorý sa môže stať skutočnosťou o 20 rokov. Alebo aj skôr.

Kniha sa dotýka mnohých tém, ktoré úzko súvisa s využívaním moderných technológií a predovšetkým sociálnych sietí. Veľmi bolestivo poukazuje na to, že to, čo možno na začiatku bolo ušľachtilým úsilím spojiť všetkých ľudí a poskytnúť im všetky možné informácie, sa časom stalo netvorom, ktorý nás začal ovládať a vezniť. Pri čítaní tohoto príbehu ma napadol iný príbeh. O žabe, ktorá si pokojne hovie v hrnci, ktorý je postavený na plynovom horáku. Kým si žaba uvedomí, že sa vlastne varí, tak už je neskoro. Trošku sa obávam, či aj my nie sme v pozícii takej žaby, ktorá si užíva dobrodenia toho, že máme na dosah každého a takmer všetko. Ale akosi nám uniká, že slučka okolo nášho krku sa pomaly ale isto zaťahuje.

Ak si tento príbeh prečítate, tak sa už nikdy na Facebook alebo Google nepozriete rovnakým pohľadom. Tu padne vhod si uvedomiť, čo už bolo povedané a opakované x krát a totiž, že Veľký Brat nás sleduje.

Udeľujem 4 hviezdičky z 5.