A opäť je tu čas na koncoročné zhrnutie roka 2023. Musím hneď na úvod povedať, že s týmto rokom som bol veľmi spokojný. Takmer vo všetkých kľúčových kategóriách sa mi podarilo progredovať, alebo zachovať status quo, pokiaľ to bolo zmysluplné. Prejdeme si teda kategórie, ktoré tvoria základnú štruktúru mojich reportov a ku každému dám krátky koment. Verím, že tam nájdete množstvo inšpirácie.

Pokiaľ by ste si chceli prejsť staršie reporty, nájdete ich tu:

Rodina

Skvelý rok. Najväčším highlitom bol nástup dcéry do školy. Nechceli sme, aby chodila do spádovej školy, kvôli špecifckým vzdelávacím potrebám a tak sme ju chceli umiestniť do inej školy. Čo sa nám aj podarilo, a bolo okolo toho veľa radosti, nakoľko sme o to dosť bojovali a nebolo to vždy jednoduché.

Manželka okrem manažovanie eshopu získala aj novú, skvelú prácu. Veľmi často o tom hovorím na svojich školeniach, aby si človek našiel prácu,v ktorej sa cíti v pohode, pretože to všetko, čo tam zažije sa bude presúvať do domáceho prostredia. A ak ste v robote v strese, budete mať čo robiť, aby vám to nepresakovalo do rodinnej pohody.

Obom deťom sa v škole darí. A to nám samozrejme robí radosť, aj keď musím povedať, že ma nasiera celý koncept domácich úloh. Považujem to za strašnú blbosť.  A preto ani nijako zvlášť na to netlačím, skôr sa snažím nechať to na ich rozhodnutí, či si úlohy urobia alebo nie. Nechcem aby u nás bola škola akýmkoľvek zdrojom stresov alebo nepríjemných situácií.

Vo výchove stále ideme podľa rešpektujúcich princípov a veľmi veľa namiesto argumentov používam otvorené otázky. Tu sa už samozrejme prejavuje moja profesionálna deformácia. Ale výsledkom je, že je v rodine pohoda a pokoj.

Osobný rozvoj-telo a biohacking

Táto oblasť mi aj tento rok robila veľkú radosť, pretože sa mi darilo dodržiavať konzistenciu vo zvykoch, cvičení aj stravovaní.

  1. Hmotnosť. Mal som cieľ mať na konci roka 80kg, čo sa mi nepodarilo, ale slávil som  aspoň čiastočný úspech, kedy sa mi počas roka, na konci leta, podarilo dostať na 80kg. Štandardne som osciloval medzi 82 a 83 a myslím, že ešte zo zopár vyladeniami sa mi podarí dostať do budúceho roka pod 80kg. Nový parameter, ktorý by som chcel sledovať je miera podkožného tuku, kde som akuálne niekde okolo 26,6%. Cieľ by bolo dostať sa na 20-23%.
  2. Stravovanie. Pokračujeme v nastavenom trende a čoraz viac sa začíname približovať k low carb, až takmer keto diéte. Plánujem zvýšiť podiel  bielkovín v strave, nakoľko som začal cvičiť. Snažím sa vyladiť jedálniček do minimalistickej podoby a točiť dookola len pár jedál za týždeň. Je to presne v duchu minimalizmu a navyše sa ukazuje, že práve tento typ stravovania vedie k lepšiemu zdravu (zdroj:P.Attia, Outlive). Samozrejme tie jedlá musia byť nutrične v poriadku (takže prevažne bielkoviny, zelenina, zdravé tuky). Je to zaujímavé, lebo to ide presne proti zabehanému mýtu, že kto má pestrú stravu, tak je na tom lepšie.
  3. Cvičenie. Na toto som najviac hrdý. Počas celého roka sa mi darilo chodiť do gymu minimálne 1 až 2x za týždeň. Mienim v tom pokračovať a chodiť i naďalej pravidelne aspoň 2x do týždňa. Tiež by som rád zakomponoval nejaké cvičiace aktivity aj na doma. Mám zopár cvičebných cieľov, na ktoré by som sa rád zameral. Musím povedať, že je pre mňa neuveriteľné ako veľmi som sa posunul z takmer úplne mľandravej kancelárskej krysy na chlapíka v celkom slušnej forme ( a je to vidieť napr. na váhach-činky, s ktorými som začínal a kde som dnes). Jediné, čo ma mrzí, že som to neurobil skôr.
  4. Hladovky v rozsahu 2- 3 dni. Podarilo sa mi dosiahnuť niekoľko dvojdňových hladoviek. Vzhľadom na pokles váhy cez úpravu stravy, už nie je pre mňa zásadné hladovanie kvôli zhodeniu kíl. Ale ich zdravotný benefit je nesporný, takže by som ich zo svojho arzenálu nevyhadzoval.
  5. Prerušované hladovanie. Veľmi často fungujem na protokole OMAD (one meal a day) , takže jedno jedlo denne. Zväčša o 16:30. Toto zostalo z minulého roka a minimálne niektoré dni je to môj štandardný stravovací protokol.
  6. Kalórie už nepočítam, nie je to potrebné. Plus mínus som to dostal do oka a viem si to odhadnúť.
  7. Otužovanie. Začal som svoju 7. sezónu. Aj keď viem a očakávam, že niekedy okolo októbra ma čaká nejaká viróza, tak sa tomu neviem vyhnúť, napriek tomu, že aplikujem všetky protokoly, o ktorých viem. Bohužiaľ kvôli pracovnému vyťaženiu som vo veľmi krátkom odstupe  (mesiac) ochorel 2x na priedušky (úporný dusivý kašeľ). A plus na konci roka kovidík pre celú rodinu. Našťastie žiaden lekár ani ATB, ale telo mi dalo jasne najavo, že už toho bolo moc, Takže si na to musím dávať pozor. Tiež mi to trochu naštrbuje presvedčenie, že otužovanie podporuje imunitu. Asi áno, ale žiaľ v mojom prípade to nepatrí, resp. to nestačí. Posilnená imunita by pre mňa znamenala 0 ochorení klasického charekteru (chrípka, viróza).
  8. Zaradenie suchej sauny počas zimných mesiacov 1 x týždenne.
  9. Šport. Oproti minulému roku som zmenil kardio (plávanie) za silový tréning. Plávanie si nechám ako občasnú aktivitu, a do posilky by som chcel chodiť 2-3x do týždňa. Oproti minulému roku som spálil cvičením viac ako 24k kalórií (minulý rok 22k). Ale bolo toho určite viac lebo počas posilňovania si netrackujem pohyb. Zameriavam sa na celkový rozvoj celého tela+ nabranie svalovej hmoty.
  10. Nootropika a  adaptogény. Oproti minulému roku som pridal niekoľko noviniek. Kvôli posilňovaniu som zaradil kolagén, creatín a samozrejme proteín v nápoji. Tiež rybí olej, omega 3. Kvôli zvýšeniu odolnosti voči stresu ashwagandu a kvôli učeniu a zlepšeniu mozgových funkcií piracetam (ten beriem len krátko ale zatiaľ žiadne zmeny nepozorujem). Obrovskou inšpiráciou pre mňa bola kniha od P. Attia: Prežíť.
  11. Suchý február chcem na budúci rok natiahnuť na 2 mesiace. Január aj február.
  12. Spánok. Snažím sa neponocovať a väčšinou som už pred 21:00 v posteli.

Vzdelávanie

Veľmi veľa som čítal. Mal som plán 60 kníh. Podarilo sa mi dosiahnuť 61 kúskov.  Na budúci rok by som sa chcel dostať na 70ks.

Tu je môj kompletný zoznam. Boldom sú moje topky za tento rok.

  1. 4 hodinové telo. Tim Ferris. Čítanie Ferrisa je pre mňa tá najväčšia lahôdka. Každá jeho kniha presne zapadá do môjho vlastného mindsetu. Rozvoj, rast, dôkazy, štúdie, efektivita, biohackovanie. Jeho 4 hodinový týždeň zásadným spôsobom ovplyvnil ako som sa začal pozerať na svoju prácu a podnikanie a naštartoval zásadné zmeny v mojom životnom štýle. 4 hodinové telo je kniha presne podľa môjho gusta a skvelé sekunduje tomu, čo som prečítal tento rok o zdraví, výžive alebo cvičení. Aj keď je pomerne stará(2011), stále obsahuje nesmierne užitočné rady a odporúčania. Za mňa určite patrí medzi top 10 tohoto roku. 5/5
  2. Akta budoucnosti. Ironické je, že k tejto knihe som sa dostal po 11 rokoch🙂 Avšak futurologické tituly ja môžem. Je zaujímavé sledovať ako sa autor pokúša predpovedať veci, ktoré sa stanú do roku 2050. Začína v dobe kedy ešte internetu kraľoval MySpace a o dominancii sociálnych sietí nebolo ešte chýru. Niektoré veci prestrelil (nástup nanotechnológií) a brutálne podcenil nástup AI – ale zas po boji je každý generálom🙂 V každom prípade zaujímavé. Ale skôr by som odporučil už niečo aktuálnejšie.
  3. Hora v mori. Svetová sci-fi senzácia. Dielo o medzidruhovej komunikácii na Zemi. Bohužiaľ mi to ako senzácia neprišlo. Nechal som sa nalákať prísľubom bombastického diela a ono sa nič nestalo. Celkom nerozumiem tomu nadšenému tlieskaniu. Idea ľudskej komunikácie s chobotnicami, na pozadí uvedomovania si, že ide o inteligentný druh je síce zaujímavá, ale zas tak objavená mi neprišla. Za mňa sklamanie. 3/5
  4. Nepráce. Filip Drimalka. Nové technológie a umelá inteligencia sú mojou šálkou kávy. Autor v knihe ponúka nielen širší náhľad na svet práce kde bude AI zohrávať zásadnú rolu ale taktiež uvádza množstvo konkrétnych case studies, príkladov a postupov ako aplikovať AI nástroje vo vašej práci. Veľmi sa mi to páčilo a určite mnoho postupov zakomponujem do vlastných firemných procesov. Odporúčam. 4/5
  5. Geniálne potraviny.  Ďalšia bomba od Melvila. Veľmi dôkladný a hlboký pohľad na to, ako strava ovplyvňuje naše zdravie. Na pozadí popisu super potravín sa autor snaží vysvetliť ako naša bežná strava ovplyvňuje fungovanie našich orgánov. Množstvo výskumov, odkazov, vysvetlení až na molekulárnu úroveň. Občas náročné na pozornosť a pochopenie, zato však s množstvom konkrétnych príkladov. Perfektne dopĺňa Attiove Prežiť. Odporúčam. 5/5.
  6. Mimika. Fitzek. Detektívky úplne nepatria do môjho obľúbeného žánru. Ale keďže kľúčovým prvkom diela je neverbálna komunikácia (z tej tam bohužiaľ veľa nebolo), tak som nej siahol. Nuž, nebolo to zlé. Dej bol poriadne zamotaný, vrah nejasný do poslednej stánky. Zvraty nečakané. Občas to bolo dajako pre kombinované, ale na konci som si povedal, “fakt dobré”. 2/5
  7. Archa. Detektívka, ktorá sa odohráva na kolonizačnej lodi. Svižné, napínavé, dobrodružné. Zápletka zaujímavá a napínavá až do konca. Ide o prvú knihu z trilógie a tak sa už teraz teším na pokračovanie. 4/5
  8. Starajte sa o svoj mozog a váš život sa zlepší. A. Bilbao. Titul ktorý sa, ako už názov napovedá, venuje zdraviu mozgu a tomu, ako sa o mozog starať. Autor definuje 6 oblastí, ktoré keď sú rozvíjané, zvyšujú pravdepodobnosť zdravého a funkčného mozgu. Jedná sa o kognitívnu rezervu, cvičenie, stravu, spánok, zvládanie emócií a budovanie vzťahov. Ak sa vám nechce čítať Attiu (kvôli rozsahu a hĺbke), tak si dajte toto. 3/5
  9. Prežiť. P. Attia. Pravdepodobne najzásadnejšia (minimálne pre tento rok), kniha týkajúca sa stratégií zdravého a dlhého života. Autor sa venuje pochopeniu našich najväčších nepriateľov zdravia a dlhého života (kardiovaskulárne ochorenie, rakovina, neuro degeneratívne ochorenia a cukrovka). Ide do veľkých podrobností a táto časť je dosť odborná. V druhej časti sa venuje stratégii a taktike prevencie. Veľmi detailne rozoberá pohyb (cvičenie) ,výživu, spánok a emočné zdravie. Ak by ste si o zdraví mali tento rok prečítať len jednu knihu, tak je to táto. Určite ju zaraďujem medzi top 10 titulov tohto roka. 5/5
  10. Sparta-dosiahni svoj cieľ. Skvelá kniha. Po jej prečítaní sa budete chcieť postaviť na štart  a začať pretekať. Príbeh o tom ako začal Spartan race. Množstvo konkrétnych, inšpiratívnych príbehov konkrétnych ľudí, ktorí sa na niečo také podujali. Taktiež je to o tom, že Spartan race je samozrejme viac o mysli než o tele ( aj keď to je taktiež veľmi dôležité). Veľmi motivačné. Zážitok z čítania kazili chyby v preklade a nedostatky v korektúre. Odporúčam. 4/5
  11. Zlobivé deti neexistují. Titul, ktorý je postavený na rešpektujúcom rodičovstve. Tento krát sa autorka zameriava na batoľatá a na výchovné stratégie, ktoré sa dajú pri ich výchove uplatniť. Nájdeme tu klasické postupy ako uznanie emócie, alternatívne voľby, návrhy riešení, pokojné vymedzenie hraníc. Síce už tak malé deti nemám, ale uvedené postupy sa samozrejme dajú uplatniť aj pri starších deťoch a dokonca aj pri dospelých. Konkrétne stratégie sú ilustrované na reálnych situáciách. Príjemné čítanie. 3/5
  12. Scivilizovaní na smrť. Autor stavia svoje rozprávanie na dvoch základných premisách. Prvou, že aj keď je tu pokrok a progres, tak je vždy zaplatený nejakou daňou (nové medicínske technológie vs. nové choroby) a že to vôbec nemusí dopadnúť dobre (história zaniknutých civilizácií) a že by sme z toho nemali byť až takí odvarení (viď technoptimisti). Druhá hovorí o tom, že človek naozaj dávnej minulosti bol smutný, chudobný , hladný  a chorý. A celkovo sa mu nežilo moc šťastne. S prvou viac menej súhlasím, ale posledné veci, ktoré som k tomu čítal, tak práve naopak hovoria, že naši predkovia (100.000 – 10.000r do minulosti) si napriek všetkému žili pomerne spokojne a ani sa pri tom veľmi nenatrápili. V každom prípade je to zaujímavé čítanie v kontrapunkte k napr. Roslingovi. Je dobré poznať aj odvrátenú argumentačnú stranu. Hodne histórie, antropológie. Odporúčam. 3/5
  13. Qualityland. Na prvý pohľad ironický popis dystopickej (alebo pre niekoho utopickej) spoločnosti, kde je moc algoritmov, sociálnych sietí a korporácií dotiahnutá ad absurdum. A aj napriek tomu budete mať pocit, že taká realita mohla začať vznikať práve tu a práve teraz. V našom svete, našej dobe a na našich platformách. Po prečítaní, keď si budete otvárať FB, budete mať naozaj veľmi čudný pocit. Mrazivé. 3/5
  14. Pravda. T. Phillips. Žijeme v dobe postfaktuálnej. Ale ako sa ukazuje, vôbec to nie je výnimočná doba a niečo podobné, vlastne zažívame, ako civilizácia, neustále. Prečo veríme nezmyslom, hoaxom, konšpiračným teóriám? Prečo sa nechávame tak ľahko oklamať a prečo na svojich omyloch tak zanovito trváme, aj keď je jasné, že sme sa mýlili? Na príklade mnohých historických hoaxov a fám (od čarodejníckych procesov až po aféru Water Gate) nám autor ukazuje stavebné kamene dobrého podvodu, aby sme v budúcnosti sami nenaleteli. Príjemné čítanie, občas zábavné a nečakané. 4/5
  15. Game changers. David “Bulletproof coffee” Asprey sa pokojne môže zaradiť vedľa takých velikánov osobného rozvoja ako je Ferris, Kotler, Goggins, Kwik. Cez príbehy výnimočných ľudí mapuje ich konkrétne postupy, hacky a protokoly, ktoré vedú k lepšiemu, šťastnejšiemu a produktívnejšiemu životu. Jeho prístup je hodne evidence based (aj keď na pár miestach sa k ezo priblíži, napr. EZ voda) a asi nie je procedúra, ktorú by nevyskúšal. Pre mňa nové boli kapitoly o sexe a jeho využití ako nástroja na osobný rast  (tantra alebo taoistické techniky, korelácia s výkonnosťou a produktivitou). Tiež ma opäť potešili nové poznatky o výžive. Často sa odvoláva na svoj podcast, kde spovedal svojich hostí. 4/5
  16. Nekonvenční myšlení. A. Forster. P. Kreuz. Kto chce prežiť v dnešnom biznisovom svete, potrebuje inovovať. V tejto knihe sa na príklade mnohých konkrétnych značiek a firiem, pozrieme na 4 základné stratégie nekonečného myslenia a jeho zamerania. Nekonvenčné myslenie v oblasti podnikania ako takého. Nekonvenčné myslenie v oblasti trhov. Nekonvenčné myslenie v oblasti produktov a nekonvenčné myslenie v oblasti cien a stratégie tvorby cien. Case studies sú zaujímavé aj keď niektoré kontexty sú out of date (peer to peer siete napr.) Ale inak odporúčam. 3/5
  17. Triumf mesta. Rozsiahle a  podrobné dielo, ktoré sa venuje mestám, ich rastu ako aj úpadku. Autor na konkrétnych príkladoch veľkých miest (Detroit, New York, Rio de Janeiro) analyzuje aspekty mestského života ako je ekonomický rast, hygiena, kriminalita, zamestnanosť a hľadá korelácie a kauzality. Nie je to úplne ľahké čítanie kvôli dátumom, postavám, vynálezom a inováciám, ktoré sa tam objavujú, avšak práve táto komplexnosť vám rozšíri obzory. Super. 3/5
  18. Vyjednejte nemožné. D. Malhotra. Vyjednejte nemožné je kniha, ktorá sa venuje vyjednávacím stratégiám, ktoré aplikujete vo veľmi náročných situáciách (patových). Autor používa reálne príbehy ťažkých vyjednávaní (mierové zmluvy, politické dohody, zmluvy športových klubov) na ktorých ilustruje 3 základné pomôcky pre obtiažne vyjednávania. Rámec, proces a empatiu. Kniha je veľmi praktická aj keď nie úplne ľahká na čítanie/počúvanie. Určite odporúčam a sám sa k nej ešte vrátim.3/5
  19. Ako som sa naučil rozumieť svetu. H. Rosling. Ak ste čítali Faktomluvu (sk: Moc faktov), tak toto je doplňujúce dielo od H. Roslinga. Je to vlastne jeho biografia. Mnohé príbehy, alebo ich časti nájdete aj vo Faktomluve, tu však ide viac do detailu a podrobnosti. Dozviete sa mnoho o jeho pôsobení v Mozambiku, o tom ako zvládal ebolu v roku 2014, alebo ako sa stal fenomenálnym prednášateľom s jeho slávnymi bublinovými grafmi.3/5
  20. Faktomluva. H. Rosling. Triezva, rozvážna, pokojná, založená na faktoch. Taká je kniha Hansa Roslinga, ktorého TED prednášky majú cez 35 miliónov zhliadnutí (pozrite si ho, je fenomenálny rečník). Náš mozog má nešťastnú tendenciu vidieť svet podstatne desivejší ako naozaj je. Rosling na faktoch a dátach ukazuje ako strašne sa mýlime. Ak hľadáte svetielko nádeje v dnešnom  svete, tak toto je tá pravá voľba. 3/5
  21. Mestský mních (audio kniha ). Ako bývalého mnícha ma zaujíma ako teda žije mestský mních:). Základnou štruktúrou knihy sú príbehy ľudí, ktorí sa pasujú s nejakým životným problémom. Únava, priberanie, nedostatok času, zlé vzťahy. Autor sa snaží aplikovať zásady mníšskeho mindsetu na riešenia týchto  problémov. Čerpá predovšetkým z čchi kungu a zenu. Kniha je skvelým zhrnutím takmer všetkých oblastí života, ktoré stoja za rozvoj. Tu by som ju určite odporučil. Pre skúseného harcovníka na ceste sebarozvoja je to čistá opakovačka. Na pár miestach som zdvihol obočie, keď sa mi zdalo, že autor dosť uletel (kapitoly o detoxe, súčasnom poľnohospodárstve, nadvláde médií). Zdá sa mi, že obraz, ktorý prezentuje je podstatne tragickejší, než je skutočnosť. Avšak napríklad kapitoly o jedle a stravovaní ma zaujali. 3/5
  22. Nič ma nezlomí. D. Goggins. Z tejto knihy sa na vás vyvalí riadna dávka testosterónu. Goggins je jeden z naväčších bad ass na planéte. Sledujem takmer klasický príbeh chlapca, ktorý bol zneužívaný a šikanovaný a len tak tak sa mu podarilo zachrániť. Nasleduje jeho prerod vo výcviku Navy Seals a ďalšie úspechy. Je to klasická drsná škola. Nemožno však poprieť, že jeho príbeh má silný motivačný potenciál. Ak to čítate a zrovna prechádzate niečím náročným, môže vás to nakopnúť. Ak však ale nie ste priaznivcom čírej maskulinity, tak toto nebude pre vás. Konkrétne stratégie práce s mysľou nie sú zásadne nové a v oblasti osobného rozvoja ste sa nimi už určite niekde s nimi stretli. Avšak ako som povedal, má to silný motivačný potenciál. Určite odporúčam. 4/5
  23. Veľká štvorka. S. Galloway. Autor sa zameral na firmy Veľkej štvorky. Amazon, Apple, Facebook, Google. Podrobne rozoberá ich biznis model a poukazuje na faktory, ktoré stoja za ich megaúspechom. Je to však pohľad skôr kritický než obdivný. Občas sa neubránite pocitu, akoby autor bol týmito firmami ohrozený, resp. akoby nemohol prehltnúť ich úspech a čudoval sa naivne ich obchodným praktikám a kapitalizmu ako takému. Inak je to pekné zhrnutie, z ktorého sa nakoniec vydestiluje aj akýsi návod pre budúceho vyzývateľa týchto firiem. Skôr neodporúčam.
  24. Jak ukrást oheň. S. Kotler. Najprv som myslel, že to bude kniha z oblasti motivácie alebo produktivity. Kotler je hodne evidence based. Tu sa venuje stavu flow a toho ako ho jednak dosiahnuť ale hlavne tomu, ako ho dosahovať ľahko, rýchlo a na želania (bez toho aby človek musel meditovať desiatky a stovky hodín).A tiež ako ho aplikovať v biznise, marketingu, riešení problémov a riadení firiem. Mnoho zaujímavých štúdií, prieskumov, case studies. Odporúčam.
  25. MR. Holmes. M. Cullin. Toto nie je úplne klasický príbeh so Sherlockom Holmesom. Bohužiaľ. S detektívom sa stretávame na sklonku jeho života, kedy ho zaujímajú už len jeho včely a knihy. Omnoho viac ako detektívka, to je príbeh o starnutí, láske, osamelosti, citoch a včelách. Niečo, čo sa úplne k Holmesovi nehodí, samozrejme, pokiaľ nechcete pozná jeho iné myšlienkové pochody než tie dedukčné. Máme tu síce aj detektívnu zápletka ale ta sa tu javí ako len do počtu. Za mňa hodne depresívne.
  26. 6 inovácií ktoré stvorili moderný svet. Steven Johnson. A opäť jeden z titulov zo sveta vynálezov, objaviteľov a ako to všetko zmenilo náš svet. Autor sa pozeral na 6 zásadných inovácií a skúmal cez koncept efektu motýlich krídel (on to premenoval na efekt kolibríkových krídel) ako tieto inovácie menili náš svet, kultúru, technológie, filozofiu, morálku. Každý vynález je prvou kockou domina a je fascinujúce ale ďalšie nepredpokladané dopady môže mať. Skvelé čítanie. Odporúčam. 5/5
  27. Poŕidte si druhý mozek. Tiago Forte. Poznámky ku všetkému možnému som si robil už na strednej škole. Výstrižky, šanóny, zakladače. Pekne všetko analógovo. To bol základ môjho knowledge manažmentu. Dlhé roky používam vlastný digitálny systém ale po prečítaní tejto knihy som si k tomu opäť sadol a začal to vylepšovať. Táto kniha vám jednoznačne má čo dať. Je praktická, užitočná a nápady Tiago Forteho môžu dostať vaše poznámky na úplne iný level. Odporúčam aj jeho videa na yt.
  28. Autonomie. Neuromancer bol ponorom do hardcore techno sci fi. Autonómia stojí na opačnej strane spektra a pozýva nás do sveta kde vládne biológia, kde sa vakcíny tlačia na 3d tlačiarňach a kde čokoľvek biologické môže robiť to, čo tomu príkážete. Na pozadí detektívneho príbehu sa pohybujeme vo svete rozdelenom do ekonomických koalícií, ktorému vládnu farma korporáty a najcennejšou komoditou sú patenty.Množstvo inovácií, ktoré v knihe nájdete je prekvapujúce a veľmi príjemné. Nič podobné som dlho nečítal. Odporúčam.
  29. Čo naozaj jeme. Tim Spector. Naše stravovanie je opradené množstvom mýtov a zvyklostí, ktoré nemajú žiadnu oporu v súčasnej vede. Ak sa chcete dozvedieť ako je to v skutočnosti s cukrom, soľou, výživovými doplnkami, alkoholom a mnohými ďalšími potravinami, tak toto bude vaša šálka kávy. Všetko dôkladne podložené a vyzdrojované. Osobne musím priznať, že niektoré zistenia sa mi vôbec nepáčili, ale to je problém s akceptovaním nepríjemnej pravdy.
  30. Domov. Márius Kopcsay, Márius Kopcsay nás vo svojom románe zavedie do 90.rokov. Stratávame sa s hlavnou postavou, Petrom Muchom, podnikateľom s písmenkami. Ustráchaným hypochondrom, ktorý má manželku a malého syna.Reálie sú vystrihnuté dokonale, hlavne cez rozličné post socialistické postavičky, ale aj cez popisy mesta a architektúry. A fakt je to dobre napísané.Letné čítanie ako víno
  31. Umeneni ovlivňovat okolí. Zoe Chance. Aj keď názov tejto knihy môže znieť povrchne a lacno, nenechajte sa zmýliť. Autorka pracuje so štúdiami, odvoláva sa na výskumy behaviorálnej ekonómie alebo sa opiera o svoje vlastné štúdie. Cituje Kahnemana, Granta, Cialdiniho a iných osvedčených autorov, ktorí sa venujú ľudskému správaniu. Nechýbajú ani citácie, odkazy a zdroje. Mnoho poznatkov sa dá okamžite použiť v reálnom živote. Môžem odporučiť.
  32. Bezpodmínečné rodičovství. Alfie Kohn. Zásadná a silná kniha, ktorá sa venuje téme rešpektújuceho a bezpodmienečného rodičovstva.  Množstvo príkladov, výskumov a štúdií, ktoré dokazujú nielen neúčinnosť ale aj vyložene škodlivosť výchovných postupov založených na moci (tresty a odmeny napr.) Mnoho rodičovských stratégií vyplýva z nepochopenia až ignorovanie toho, ako funguje mozog a myseľ  dieťaťa. Ak vás oslovuje rešpektujúce rodičovstvo tak toto je vás must reading. 5/5
  33. Umenie jasného myslenia. R. Dobeli. Mozog je skvelý nástroj. Napriek tomu, že väčšinou funguje dobre, občas nám hodí nejakú tú prekážku pod nohy. A aj keď si myslíme, že sme racionálne bytosti, nevyhneme sa klamom v myslení. V tejto malej knižke nájdete tieto omyly myslenia pekne na jednom mieste s konkrétnymi príbehmi aj odporúčaním, ako sa im vyhnúť. Smutnou správou je, že je to takmer nemožné. Určite odporúčam.
  34. Záblesk geniality, Tesla je považovaný za jedného z najväčších géniov ľudstva hneď popri Edisonovi. A kombinácia životopisu a kreativity ma zaujala. Bohužiaľ sa moje očakávania nenaplnili. Lekcií o kreativite je málo. Za niečo stojí životopisná časť, ktorá sa ale opiera predovšetkým o Teslove objavy. Čo ma nesmierne iritovalo, bola Teslova neschopnosť až naivita pri financiách. Napriek svojej genialite v podstate zomrel v chudobe a zo svojich vynálezov nič nemal. Neodporúčam
  35. Všestrannosť. D. Epstein. Fantastická kniha, ktorá nabúrava zaužívanú predstavu, že úzka a skorá špecializácia v danom obore je predpokladom k úspechu. Množstvo fascinujúcich príbehov, ktoré dokazujú opak. A  totiž, že v dnešnom hyperkomplexnom svete je práve všestrannosť odpoveďou. Dozviete sa ako vznikajú inovácie, ako sa riešia problémy vo vede, technike, umení, medicíne. V skratke, čím sú vaše skúsenosti širšie a váš život bohatší, tým je vyššia pravdepodobnosť, že budete úspešní. Určite knihu zaraďujem medzi top 10 tohto roku. 5/5.
  36. Disciplína je osud. R. Holiday. Skvelá kniha na tému disciplíny a  sebadisciplíny. Nie veľmi často sa hovorí o cnostiach. Disciplína je jedna z nich. V knihe nájdete množstvo postáv, ktoré svojím životom reprezentovali ideál disciplíny. Kráľovná Alžbeta, Martin Luther King, Marcus Aurélius, Cato a mnoho ďalších. Dozviete sa, ako rozvíjať sebaovládanie v troch oblastiach. Telo. Charakter. A duša. Silné čítanie a určite odporúčam
  37. Ako hovoriť, keď deti nechcú počúvať. Výchovné metódy sa časom menia. To, čo bolo typické minule už dnes nefunguje alebo sa nám to nezdá správne. V tejto knihe sa dozviete množstvo komunikačných stratégií, ktoré sa dajú uplatniť v takmer všetkých problematických výchovných situáciách. V prístupoch cítiť prvky rešpektujucej komunikácie ako aj nenásilnej komunikácie. Určite odporúčam pre všetkých rodičov, ktorí si kladú otázku, či sa to nedá inak. (eb)
  38. Ľudstvo – čo všetko sme posrali. Phlips. Ľudstvo vo všeobecnosti je pomerne sebavedomé. A to aj napriek tomu, že v princípe nemáme byť načo veľmi hrdí, ak si uvedomíme aké fatálne chyby sme urobili. V tejto knihe sa dozviete o množstvo kiksov, omylov, zlých rozhodnutí, kedy sme si ako civilizácia nevideli moc ďaleko od nosa. Zaujímavé, inšpiratívne a vtipné čítanie. Odporúčam. (eb)
  39. Nulák, Gibson. Neuromancera som čítal už pomerne dávno. Vnímal som to ako moju iniciáciu do tohoto žánru. Bolo to nové, objavné, neočakávané. Po x rokoch som siahol po Nulákovi. Až po mnohých stránkach na váš začnú vyskakovať kontúry príbehu a postáv. Stále sa tam dá vnímať novosť kybersveta, ale už to nebolo taká jazda ako prvý krát. Určite odporúčam čítať to na jeden šup, inak efekt vyprchá. Ale ku Gibssonovi sa určite ešte vrátim. Odporúčam ako klasiku žánru. (eb)
  40. Jony Ive. Príbeh geniálneho dizajnéra, ktorý sa významným  spôsobom zabezpečil o vzhľad mnohých produktov Applu. Je to pomerne podrobná biografia, predovšetkým o tom ako Ive vyvíjal ako dizajnér. Ako študoval, akými firmami prechádzal a ako uvažuje nad dizajnom. Mnoho zaujímavých detailov o  pozadí vzniku kultových produktov.
  41. Bill Gates a biznys, Kniha, ktorá vyšla v roku 1999. Je to zaujímavé čítanie, predovšetkým z toho pohľadu že zachytáva Billa Gatesa v podstate na vrchole jeho pôsobenia v Microsofte. Ale tak isto sa ukazuje ako sa za tie roky jednak technológie ale aj biznis a systémy riadenia posunuli dopredu. Nájde sa tu zopár zaujímavých perličiek ale inak je štýl aj obsah poplatný koncu 90.rokov. Trochu povrchné a simplistické. Dnes nájdete aj o Billovi Gatesovi a jeho štýle riadenia lepšie knihy (odporúčam napr.dokument o ňom na Netflixe).
  42. Glukózova revolúcia, Ďalšia skvelá kniha z oblasti zdravého stravovania. Ponoríte sa do mechaniky fungovania energetického systému nášho tela. Veľa sa bude hovoriť o inzulíne, glukóze, glukózovej krivke a pod. Dozviete sa prečo ste po jedle unavení a že to tak nemusí byť. Kniha obsahuje množstvo jednoduchých a praktických tipov pre zdravší život vďaka strave. Odporúčam. (eb)
  43. Smrť a  kúzelník. Všetko čo sa len trochu obtrie o Sherlocka Holmesa, môžem. Prenikavý um a kritické myslenie sú hlavnými silnými stránkami Josepha Spectora (kúzelník a hlavná postava) . Príbeh začína klasickou zápletkou vraždy v uzavretej miestnosti. Cez dialógy aka výsluchy sa príbeh posúva dopredu. Je to zaujímavé čítanie, príbeh odsýpa a posúva sa k záveru. A finále? Fakt lahôdka. Príjemná oddychovka. (eb)
  44. Hlubokej pruser, R. Colfer. Svižná detektívka v štýle drsnej školy. Pohodové čítanie na víkend, ktoré neurazí.
  45. Malé vynálezy ktoré zmenili svet. Skvelá kniha. Milujem vynálezy, objavovanie, inováciu, kreativitu.  Za každou vecou bežnej spotreby je skvelý príbeh o tom daná vec vznikla. Či už sú to zápalky, okuliare, ihla, suchý zips a mnoho mnoho ďalších. A sú to naozaj úžasné príbehy. Určite odporúčam a za mňa nominácia do prvej desiatky tohtoročných kníh. (eb)
  46. Invázia z galaxie, R. Cooper. Taká víkendová jednohubka. Invázne scifi kombinované s lekárskym prostredím. Ničím výnimočným to veľmi nezaujme. Svižné tempo, postavy sa striedajú pomerne rýchlo a tak si k nim veľmi nemáte ako vytvoriť vzťah. Pokiaľ máte načítané, tak vás ani kombinácia viacerých žánrov neprekvapí (scifi, thriller z lekárskeho prostredia, trochu detektívky) A tento koktail z knihy nič výnimočné neurobí. Pokiaľ sa nudíte a nemáte čo čítať, tak sa do toho dajte, inak skôr nie. Neodporúčam.
  47. Ako funguje svet, V. Smil, Václav Smil patrí medzi obľúbených autorov Billa Gate sa. Tak som bol zvedavý, či právom. Smil napísal skvelú knihu, ktorá sa tematikou radí medzi autorov ako je Ridley alebo Harrari, pripadne Diamond. Je to náročne čítanie s množstvom štúdií, čísiel a odborných termínov. Venuje sa do hĺbky tomu, na čom je vlastne postavený náš svet a ako je všetko úzko poprepájané. Energia, produkcia potravín, technológie sú len niektoré zo spomenutých. Určite siahnem ešte po nejakom inom titule od Václava Smila
  48. Kód štíhlosti. Pokiaľ riešite svoju váhu, chcete schudnúť alebo pribrať, tak toto bude dobrá voľba. Od Dr.Funga som už čítal Kompletní pruvodce   pústem a je to veľmi kvalitná kniha, kde nájdete mnoho užitočných informácií o hladovkách a pôstoch. Fung ide hodne do hlboký a  zamýšľa sa nad tým, prečo naša západná spoločnosť trpí pandémiou obezity. Mnoho zaujímavých štúdií. Pre mňa najviac šokujúce zistenie, že neplatí teória kalórie dnu, kalórie von. Má to hlavu aj pätu. A kľúčové je udržiavanie hladiny inzulínu. Čo sa týka pochopenia toho ako a prečo priberám, tak určite odporúčam (eb)
  49. Príbeh včiel, M. Lunde, Nebolo to úplne ľahké čítanie. Štruktúra knihy je vytváraná  troma osobnými príbehmi hlavných hrdinov. Každý sa odohráva v inom čase ale je tam spoločný menovateľ, ktorý tieto príbehy spája. A tak vytvára dojem kompaktnosti a uzavretosti. Celkovo je nálada knihy pochmúrna, depresívna, zdá sa, že všetko smeruje k neodvratnému koncu. Postavy sú vykreslené detailne, rovnako ako aj ich psychológia a motivácie. Je však ťažké nájsť niekoho, komu budete držať palce alebo sa s ním stotožníte. Drobnokresba postáv je asi to, čo má najviac zaujalo. Ale druhý krát by som si knihu už neprečítal.
  50. Poslední rozbřesk, Detektívka, ktorá sa odohráva v postapo svete. Zem sa prestala otáčať a plodiny je možné pestovať len na úzkom výseku zeme. Británia sa stala centrom sveta za cenu nastolenia diktatúry. Väčšina sveta je neobývateľná. Jeden vedec prišiel na niečo , čo nemalo byt možné. Jeho bývalá štúdentka po tom začína pátrať. Úprimne, toto sa mi moc nepáčilo. Je to zdĺhavé, depresívne (podrobné popisy postapo spoločnosti), rozsiahle popisy reálií Londýna a Británie dej zbytočne naťahujú. Možno ak ste fanúšik detektívok, tak sa vám bude páčiť postupne skladanie dielikov ale moja šálka kávy to úplne nebola.
  51. Konec dětství, Clark, Ďalšia z kultových klasík, ktorá sa mi dostala do ruky. Clarka naozaj netreba zvlášť predstavovať. O Konci detstva sa často hovorí ako o knihe ktorá definovala základy žánru prvého kontaktu. Dej začína príchodom kozmických lodí na Zem, presnejšie nad zem, ale ku fyzickému kontaktu nedochádza. Zatiaľ. Nechcem prezrádzať dej. Ten je roztiahnutý do dlhého časového úseku, čo mu dáva nádych epickosti. Prvý kontakt je len začiatkom procesu, ktorým ľudstvo musí prejsť. Koniec je nečakaný a samotného ma prekvapil. Štýl písania je zaujímavý, netradičný a ako taký umožňuje popis mnohých aspektov prvého kontaktu. A ta obálka je fakt krásna. (eb)
  52. Upgrade. Skvelá žánrovka na tému genetickej manipulácie s ľudským genómom. Veľmi to pripomína Ruže pre Algernon, alebo filmy Limitless alebo Lucy. Tento krát je dokonalosti dosiahnuté pomocou genetickej manipulácie. Veľmi dobre sa to číta, je to svižné, akčné. Ani na sekundu sa nebudete nudiť. Fakt som si to vychutnal. Zatiaľ určite jedna z mojich top beletrie v tomto roku. (eb)
  53. Klub bitkárov. Palahniuk. Napriek kultovému statusu, ktorý má ako kniha tak aj film, tak ma toto dielo veľmi neoslovilo. To, čo som vnímal ako podstatu románu, bola kritika spoločnosti, konzumerizmu, povrchného životného štýlu. Asi škoda, že som videl film, kde je práve odhalenie dvojjedinosti hlavnej postavy naozaj prekvapujúce a vnáša do deja úplne nový element. V každom prípade je to klasika, ktorá si zaslúži prečítať.
  54. Nad propastí, Kniha Nad propastí spadá do podobnej kategórie ako Homo Deus. Zaoberá sa však špecificky len rizikami, ktoré ľudstvo ohrozujú. Môže sa jednať o rizika externé (napr. dopad asteroidu) alebo antropogénne (zmena klímy, nové technológie). Autor ide do veľkej hĺbky a každému riziku ako aj možnostiam jeho odvrátenia sa venuje veľmi dôkladne a podrobne. Všetko dobre vyzdrojované.
  55. Rodičovština. Ďalšia výborná kniha z oblasti rešpektujúcej výchovy. Keď ste rodičia a budete ju čítať, občas sa budete hanbiť, pretože tieto slová ste určite aspoň raz použili. Ty si ale šikulka. Nerev, až tak to nebolelo. Prečo? Lebo som povedal. Choď sa ukľudniť do kúta. Vyzerá to ako bežné výchovné intervencie, ale ukazuje sa, že sa tým pácha pomerne dosť škody. Autorka detailne rozoberá, kde sú príčiny týchto viet a vyjadrení a poukazuje na to, že sa to dá robiť inak. A to je optimistické. Určite odporúčam. 4/5 (eb)
  56. Chystáte se udělat strašlivou chybu. Ďalšia kniha z oblasti kritického myslenia. Tentokrát sa opäť pozrieme na chyby a skreslenia myslenia. Avšak v tomto prípade sa ocitneme vo firemnom kontexte a budeme sledovať ako chyby kritického myslenia spôsobia zlé strategické rozhodnutia, ktoré v niektorých prípadoch viedli až k bankrotu(mnoho konkrétnych príkladov). Chybám kritického myslenia podliehame všetci, dokonca aj keď o nich vieme. Našťastie kniha aj v tomto ponúka riešenie a ukazuje metódy a postupy ako eliminovať dopad chýb myslenia na naše rozhodovanie. Kníh, ktorú sa oplatí prečítať viac krát. Odporúčam.(eb)
  57. Dilema inovátora. Kultová kniha, ktorú som si kedysi kúpil v originále. Rieši paradox, ktorý hovorí o tom, že firmy ktoré inovujú technologicky a počúvajú svojich zákazníkov riskujú svoj krach. Paradoxným riešením je inovovať, ale nie až tak veľmi a počúvať svojich zákazníkov, ale tiež nie veľmi. Bohužiaľ je kniha na mňa nesmierne akademická a ťažko sa číta. Pokiaľ si neulietavate na komplexných manažérskych konceptoch a teóriách, tak vás to nebude baviť (možno niektoré prípadové štúdie by boli výnimkou) . Trochu to pripomína vysokoškolské skriptá. Pre záujemcov o teórie organizačného riadenia asi povinné čítanie, ale inak nemôžem odporúčať.
  58. Co řešíš. T. Wedellsborg. Ďalšia výborná kníh a z oblasti riešenia problémov. Niekedy nie je dôležité hľadať správne riešenie, ale skôr sa pozrieť na to, či vôbec riešime správny problém. V knihe sa opäť pozrieme na to ako zmenou myslenia a myšlienkových pochodov môžeme zmeniť uhol pohľadu na problémy. Autor výživa metódu prerámovania, ktorá sa napríklad vyskytuje aj v psychoterapii alebo koučingu. Taktiež sa pozrieme na niektoré princípy kritického myslenia. Nájdeme tam mnoho konkrétnych príkladov a aplikovaných postupov pre rámovanie. Použiteľné v biznise aj osobnom živote. Ku knihe sa určite oplatí vrátiť.
  59. 101 esejí, ktoré zmenia vaše myslenie. Brianna West. Kniha, ktorá by sa dala zaradiť do motivačnej alebo sebarozvojovej kategórie. Je to však level vyšší, dalo by sa povedať. Myšlienky nie sú povrchné, ideje sú rozpracované a niektoré kapitoly ma vskutku oslovili. Nad kapitolami musíte premýšľať. Väčšina z nich nepracuje z prvoplánovou ľubivosťou a ide hlbšie. Čo je samozrejme dobre. Na druhú stranu, ak máte niektoré kapitoly života vyriešené, občas sa budete trochu nudiť (u mňa napríklad vzťahy, vec ktorú už roky neriešim). Taktiež sa zdá, že autorka smeruje na vyššiu strednú (finančne zabezpečenú triedu), ktorá nerieši žiadne finančné, poťažmo existenčné problémy. Trochu exkluzívne. Úplne nerozumiem hypu okolo tejto knihy a za seba som čakal, že to bude podstatne lepšie. Neodporúčam. 2/5.
  60. Kolaps. Vynikajúca kniha. Žijeme obklopení komplexnými a zložitými systémamy. A tieto systémy občas zlyhávajú, čo môže byť katastrofa (Černobyľ, havária Challangeru, vlakové havárie). Zdá sa, že komplexnosť systémov bude narastať a taktiež aj pravdepodobne možnosť zlyhania. Potrebujeme nájsť riešenie ako z toho von. Autor na mnohých prípadových štúdiách ukazuje kde vzniká a ako je definovaná komplexnosť ale taktiež aké postupy sa dajú uplatniť aby nedochádzalo k omylom a zlyhaniam. Sú to konkrétne postupy, ktoré sa dajú uplatniť aj na úrovni malej firmy alebo dokonca jednotlivca. K tejto knihe sa oplatí vrátiť ešte raz. Odporúčam. 5/5. (eb)
  61. Stretnutie s Rámom. A.C. Clark. Klasika, ktorú by mal mať na poličke každý priaznivec scifi. Premisa príbehu je pomerne jednoduchá. Stretnutie ľudí s mimozemskou loďou. Čo najviac zaujme, sú popisy vnútra mimozemského plavidla. Človek by čakal aj nejaké odpovede na otázky (ktoré by sa mohli v tejto súvislosti objaviť) ale na toto sa tu moc nehrá, a tak môžete naplno zapojiť svoju predstavivosť. Kniha je pomerne krátka a dáte ju za nejaké 2 – 3 hodiny.. (eb)

Podcasty.

Nedarilo sa mi počúvať tak ako by som chcel, lebo som presedlal na audio knihy. Ale toto som počúval  a niečo nové (bold) by som si rád pridal do nového roku.

  1. Středověk.
  2. Huberamn Lab.
  3. Petter Attia podcast.
  4. Rhonda Pattrck, FoundMy Fitness.

 

Newslettery

Celkom som prišiel na chuť newsletterom a zopár z nich ma naozaj baví a rád si ich prečítam.

 

Trading a investovanie, krypto

Toto som úplne zastavil a vlastne sa tomu vôbec nevenoval, možno skôr práve kvôli nedostatku voľného kapitálu. V novom roku sa však do toho musím pustiť. Nakoniec, dôchodok sa pomaly, ale predsa len blíži. Budem používať Portu a XTB.

Sociálne siete a content (podcasty a videá)

Kvôli brutálnemu workloadu sa mi podarilo splniť len jeden cieľ a to produkcia na YT. Všetky ciele sa presúvajú do roku 2024.

  1. Podcaste Martina Prodaja Ani jedna epizóda. Fail. Chcem aby podcast mal okrúhlych 100 epizód, aby som si túto kapitolu mohol uzavrieť.
  2. Manažérsku Akadémiu ani jedna časť. Plán bol 12 časti. Takže žiaľ fail. Budúci rok 6 častí.
  3. Work Life Balance. Plán bude dotiahnuť to aspoň na 10 epizód.
  4. YT kanál. 11nových videí. Pripsujem to aj novému štúdiu, ktoré si úplne žiada, aby som v ňom viac pracoval.
  5. Na IG 1092 follower. Bolo by fajn, keby som mal na budúci rok 1200.

 

Tools a produktivita

Okrem toho, čo som uviedol minulý rok tak samozrejme nie je možné opomenúť ChatGPT a ostatné AI nástroje. Stále si myslím, že ju nevvyužívam dostatočne. Ale pravdou je, že môj systém je celkom dobre vyladený a viac menej neviem úplne nájsť opakujúci sa use case pre väčšie využívanie AI. Pre kompletnosť prikladám zoznam toolov z minulého roka. Inak, veľmi mi pomohla optimalizovať môj work flow kniha od Tiago Forte, Pořidte si druhej mozek (má aj skvelé videá).

  • Gmail
  • Google Calendar
  • Google Keep-rýchle poznámky, nákupné zoznamy, fotky kníh alebo screenshoty kníh zo fb skupín alebo ig
  • Zapier-automatizácia procesov
  • Evernote
  • Trello
  • CRM Streak-najzásadnejší pomocník
  • Google Sheet
  • Dropbox
  • Medium pre čítanie článkov
  • Pocket pre agregáciu článkov
  • Instapaper-agreguje mi newslettre z mailu.

 

Minimalizmus, jednoduchosť a frugal live

Pre tento rok sme mali na pláne zbaviť sa jedného dlhu. Done. Skvelý pocit.

Čo sa míňania peňazí týka, snažil som skutočne míňať len podstatné veci. Takže len na ukážku, čo som si za celý rok kúpil z oblčenia (plus, mínus), kedže tam ľudia bežne míňajú najviac peňazí.

  • Sandále (Deichman), cca 20 eur. Vzhľadom na to, že som minimalista a otužilec, tak 90% času (počas celého roka) chodím von len v sandáloch. Ušetrím čas pri obúvaní a neriešim ponožky. Bežné topánky nosím, len keď idem do spoločnosti alebo školím. Podľa kvality ich znosím tak do pol roka, takže niekedy kupujem aj dva páry za rok. Ak sa dá, nakupujem v akciách, kde sa cena za pár môže dostať k 10 eurám.
  • Jedny rifle (Tesco), cca 20 eur. A kedže som schudol cca 9 kg, tak som sa mohol vrátiť k starším kúskom.
  • 6 polokošelí (3 mi kúpila manželka), základ môjho šatníka, cca 90 eur. Niektoré staršie kúsky som už vyhodil alebno odniesol na chalupu.
  • 2 x šortky na cvičenie, cca 20 eur.
  • Rukavice na cvičenie, 15 eur.
  • Suma sumárum: 165 eur na oblečenie za celý rok.

Čo do nákladov alebo míňania nerátam je vzdelanie-knihy, kurzy a rovnako ani tak  zdravie a výživu-kvalitné jedlo, výživové doplnky, vstupné do fitka. Na týchto veciach nechcem šetriť, lebo z dlhodobého hľadiska je tu návratnosť nezmerná.

 

Biznis, podnikanie, peniaze

  1. Klasické školenia, workshopy a prednášky oproti minulému roku nárast takmer o 50% (yty). Tento rok som s tým bol veľmi spokojný. Aj keď to bolo veľmi náročné.  Stratégia na budúci rok: viac delegovať, a ešte viac optimalizovať procesy.
  2. Konzulting. Pokračoval cca ako minulý rok
  3. E-learning porál Akadémia osobného rastu. Pokles o 22%. Akadémia definitívne končí k 14.1.2023  a všetok obsah bude presunutý na Vedmio.sk, ktoré je modernejšie, a funguje lepšie ako AOR, ktorá bežala na starej šablóne. Myslím, že aj kvôli častým výpadkom sa zisky z AOR nedostali tam, kde minulý rok.
  4. Eshopy. Pokles o cca 10K. Stratégie optimalizovanie ponuky, osekávanie portfólia, zamerania sa hlavne na položky skladom.
  5. Voice over projekty. Pokles takmer o 50%. Avšak máme rozbehnuté nové spolupráce a prechádzame na aktívny marketing.
  6. Podcast štúdio(web Podcast Studio). Dobiehala spolupráca so Žurnál Investora, ktorý sme po čase začali nahrávať v inom, vybavenejšom štúdiu kde boli aj kamery. Iného klienta sa mi nepodarilo získať. Minimálne budem štúdio využívať pre svoje potreby.
  7. Nový segment podnikania. Tvorba animovaných videí. Bol to tak trochu experiment. A celkom úspešný. Od nahodenie ponuky až po získanie úplne prvého klienta ubehlo asi len 48 hodín. Asi najzaujímavejší biznis success tohto roku.
  8. Kniha Work Life Balance. Kompletne som vypredal starý náklad a tak ak chcem niečo ponúkať na mojich kurzoch, potrebujem nové vydanie. Už sa tomu asi nevyhnem.Plánujem aspoň 3 nové kapitoly.
  9. Podcast Podnikateľské Fuckupy. Počas roka som sa nedokázal dokopať ani k jednej epizóde a preto v duchu optimalizovania, tento projekt zrušil.

Key business messages from this year

Ostávajú také isté ako z minulého roka. Nič by som nemenil.

  1. Nastav si systém.
  2. Vytvor si rutiny a tých sa drž zubami nechtami.
  3. Automatizuj čo sa len dá.
  4. Minimalizuj.
  5. Focusuj. Zbav sa rozptýlení a sústreď sa na to čo funguje. A to čo funguje, to optimalizuj.
  6. Netlač veľmi na pílu.

 

Záver

S týmto rokom som po všetkých pohľadoch spokojný. Bol to rok pracovne veľmi náročný, ale námaha bola vyvážená  zaslúženou odmenou. Kiež to ide takto a aspoň o trochu lepšie aj na budúci rok.

PS: Ak máte report, dajte link sem.

Odkazy na ďalšie reporty: