Pôvodne som chcel zhrnutie roku 2019 urobiť už počas posledných dní v decembri, ale dostal som sa do takého pohodového rozpoloženia, že sa mi nič nechcelo robiť, nieto ešte rozmýšľať. Tak som to odkladal, medzi časom si čítal zhrnutia ostatných blogerov a čakal na vhodnú chvíľu. A keď som pozrel na dátum uverejnenia minulého roku, tak to vyšlo opäť na 6. januára.

Aj v tomto zhrnutí sa budem snažiť udržať podobnú štruktúru ako po iné roky aby som bol konzistentný. Pokiaľ vás zaujímajú zhrnutia z iných rokov, tak ich nájdete nižšie.

Rodina

Toto bol môj prvý rok, kedy som bol čisto na voľnej nohe a pracoval som ako freelancer, čo je na jednej strane pre rodinu výhoda (viac času, má sa kto starať o deti). Na druhú stranu je to aj stres, pretože v tejto roli človek nikdy nevie, či bude mať dosť príjmov aby rodinu uživil. Ale o tom viac v sekcii Biznis.

Celková atmosféra bola veľmi podobná ako minulý rok. Pomerne dosť sa nám darilo chodiť, hlavne cez leto von, hlavne na kúpaliská. Nedarilo sa mi toľko času tráviť s deťmi v prírode a na bicykli, čo vnímam, že je to škoda,  ale snáď sa mi to v novom roku podarí zlepšiť.

Cez leto sa nám opäť pošťastilo dostať sa do Dunajskej Stredy, do Aquparku (jeden môj starší report z DS nájdete tu). Areál sa tam úžasne vynovil a je vidieť, že sa celé kúpalisko posúva dopredu.

Okrem toho sa nám na poslednú chvíľu zadarilo chytiť aj last minute do Turecka (hotel Adalya Elite Lara). Ak hľadáte hotel, ktorý je baby friendly a je tam kopec atrakcií pre decká (ruské, kolo, elektrické autíčka, detský kolotoč), tak toto je jasná voľba. Boli sme tam už  druhý krát, čo je nesporná výhoda, lebo presne viete, kde čo je a ušetríte pol dňa na aklimatizáciu. Navyše je hotel len asi pol hodinky od letiska, čo je zase vzhľadom na cestovanie s malým deťmi (8r a 2,5r) výhoda. A to napr. zvlášť vtedy keď musíte pri odchode skor ráno vstávať. Pri ceste v lietadle chcete byť všetci čo najviac v pohode a tomu dopomáha, že ste sa dobre vyspali a dobre zobudili.

 

Osobný rozvoj-telo

V osobnom rozvoji som sa pohyboval v rovnakých oblastiach ako po minulé roky. Navyše som si na konci roka ani žiadne veľké ciele nedával. Budem skrátka pokračovať v tých vytýčených oblastiach, ktoré považujem za dôležité.Takže si to zosumarizujem:

 1. Dostať sa na váhu 80kg aspoň raz počas roka 2020. Tento rok som sa držal okolo 85 až 88. S tým nie som spokojný.
 2. Skúšať rozličné modely prerušovaného hladovania. Toto sa mi darilo skúšať, takže OK. Skúšal som rozličné intervaly, tekutiny, jedlá a pod. aby som našiel niečo čo mi najviac vyhovuje. V tom budem pokračovať a rád by som počas postenia dosiahol keto stav. Chcel by som vyskúšať kvantifikáciu, k čomu sa dostanem cez rozličné apky na jedlo alebo hladovanie. To je pre mňa  nový vstup (vždy som sa skôr riadil intuíciou a pocitom) tak uvidím k čomu ma to dovedie.
 3. Vyskúšať si 1-2 trojdňové hladovky. Taký polovičný úspech. Niekoľkokrát som išiel 24 hodín, ale priznám sa,  že som občas trochu fiksloval a dopoval sa veľkým množstvom kávy, takže by sa to nedalo charakterizovať ako čistý pôst.
 4. Pokračovať s otužovaním. OK. Minulú sezónu som úspešne ukončil a tento rok mi to ide ešte lepšie. Okrem pravidelných studených spŕch chodím do vody minimálne 1x až 2x do týždňa. Množstvo ochorení sa mi podarilo udržať na 2 alebo 3 počas celého roka (iba jedny ATB), resp. sa mi to všetko nazbieralo ku koncu roka. To však skôr dávam za vinu veľkému fyzickému vypätiu, kedy som takmer 2 mesiace v kuse školil a navyše som dosť cestoval kade tade a nemal som, resp. som si neurobil žiadny poriadny čas na regeneráciu.
 5. Adaptogény, nootropiká a pod. Tomu sa vôbec nevenoval.

 

Vzdelávanie

Tak ako aj minulý rok som prečítal kvantá kníh, napočúval tony podcastov a napozeral sa hodiny videí a webinárov. Ak vás zaujíma, čo som čítal, tak aj tento rok som si robil istú formu čitateľského denníku na mojom instagrame.

Z podcastov som si tento rok frčal hlavne na týchto:

 1. Brocast. Absolútne skvelý projekt dvoch bratov. Super hostia, kopec zábavy. Až si niekedy hovorím, že takýto projekt by som niekedy chcel produkovať.
 2. Proti proudu-Dan Tržil
 3. Na Vlne podnikání-Dan Tržil
 4. Mladý podnikatel-Jirka Rostecký
 5. Reči o živote, vesmire a vôbec-Juraj Bednár (hackovanie)
 6. Sales & Byznis s Davidem Kolářem
 7. Brain we are-Hackovanie
 8. Dominik Kovařík-Trading
 9. Zeptej se Filipa podcast
 10. Lužifčák. Bcs of fun.
 11. Kubova english-kvôli angličtine

Zo zahraničných som počúval tieto:

 1. Sell while you sleep
 2. Kwik Brain
 3. Entrepreuners on fire
 4. Desire to trade
 5. Chat with traders
 6. Trading with Venus
 7. In penny stock/Stock trader&teacher

Z kníh, ktoré ma oslovili by som vybral tieto:

 1. Tvrdo vydretý úspech. Príbeh zakladateľa McDonald
 2. Zlá krev. Ako jedna podnikateľka odrbala celé Silicon Valley
 3. The Black Book of forex trading
 4. The rule. How I beat the odds in the markets and in life and how you can too
 5. Na plný plyn. Gary Vaynerchuk.
 6. Celá séria Expanse
 7. Kompletní prúvodce pustem

Čo sa týka navštevovanie kurzov a seminárov, tak som sa žiaľ tento rok nedostal ani na jeden, jednak kvôli časovej vyťaženosti ale aj kvôli financiám. Snáď sa mi to podarí tento rok zmeniť.

Získal som však jedno ponaučenie, alebo možno skôr opätovné potvrdenie. V posledných mesiacoch roka som sa začal venovať tradingu (viac o tom neskôr). Bolo to niečo, čo ma chytilo tak intenzívne, ako už dlho nič. Bola to pre mňa viac menej celkom  nová oblasť. A potreboval som sa veľmi rýchlo naučiť čo najviac (aby som mohol začať obchodovať). A tak, ako som sa v minulosti naučil po anglicky, tým, že som sa na mnoho hodín denne ponoril do angličtiny, tak aj pri tradingu som zvolil tento prístup.

Študoval som mnoho hodín denne, takmer všade kde to bolo možné, vo všetkých možných formách. Audio, video, knihy, ebooky, články.  A musím povedať, že ma to jednak bavilo, a druhak som za relatívne krátky čas bol, aspoň podľa môjho názoru, schopný pochopiť základy do takej miery aby, som mohol začať v malom obchodovať a to celkom úspešne. Tým  sa mi aj potvrdila opodstanenosť takéhoto prístupu tzv. akcelerovaného učenie (môj terminus technicus)  Inak, ak si prečítate report z minulého roka, presne takto som postupoval aj keď sa som sa učil ako si postaviť svoj mining rig.

 

Kryptomeny

Kryptomenám som sa veľmi tento rok nevenoval. Rig som nechal bežať, ale samozrejme tam sa o dajakých príjmoch nedá veľmi hovoriť. Skôr som, žiaľ, musel nejaké to krypto predávať kôli plateniu účtov. Viem, nie veľmi šťastné riešenie, ale holt hypotéka nepustí.

Investovanie

Kto sa roz obtrie o trading, tak ho určite neobíde otázka investovania. Základným problémom pri investovaní hneď na úplnom začiatku je, že musíte mať dajaká disponibilné zdroje, ktoré môžete postrádať, aby ste ich mohli zhodnocovať. Nie je kapitál, nie je investovanie. Niekoľkokrát som nakúpil a predal na skúšku akcie veľkých firiem (Apple, Amazon, Google) a podarilo sa mi ich v krátkom horizonte zo ziskom predať (skôr pre výukové ciele, než kvôli reálnemu investovaniu), nakoľko v taktom prípade sa nedá ešte hovoriť o investovaní (akcie musíte držať dlhodobo). Ale aspoň som si vyskúšal ten super pocit, keď nakúpite akcie a tie po niekoľkých dňoch predáte zo ziskom. Pripadal som si ako Wolf of Wallt Street:)

Trading a obchodovanie na burze

Táto oblasť ma tento rok neskutočne pohltila. Som človek, ktorý neustále hľadá nové zdroje príjmov. Testuje, overuje, implementuje alebo zavrhuje nové finančné streamy. Tento rok to boli dve nové oblasti. Obchovanie na burze a taxislužba.

Obchodovanie na burze mi vždy pripadalo ako hra z iného sveta. Hra veľkých peňazí, kde sa malý obchodník s pár stovkami kapitálu nemá šancu uchytiť. Ale nie je to pravda. Aj človek milión má šancu sa na burzu nielen dostať ale aj na nej profitabilne a konzistentne obchodovať. Samozrejme treba prekonať shiny object syndrome a nelapiť sa do quick rich scheme ale dá sa to. Samozrejme aj ja som prepálil nejaké tie eurá. Hlavne na binary options (inak ak môžem odporučiť, tak od toho ruky preč), ale po čase sa mi darilo po troške a pomaličky môj kapitál zhodnocovať. A mienim v tom pokračovat aj v roku 2020. Na túto tému určite pripravím článok aj podcast, pretože to je téma, ktorej sa začína venovať stále viac a viac ľudí.

Len pre zaujímavosť, začal som na platforme IQ option. Potom som to rozšíril ešte na OANDA a MT4.

 

Sociálne siete a content (podcasty a videá)

Tak ako minulý rok, tak aj v roku 2019 som intenzívne produktoval. Hlavne videá a podcasty. Spravme si malú štatistiku

 1. V podcaste Martina Prodaja som vydal za rok 15 nových epizód. Zámer z minulého roka bol 12 epizód, takže plán splnený. Myslím že jedna epizóda za mesiac bude OK.
 2. V podcaste Manažérska Akadémia som vydal za rok 8 nových epizód. Zámer bol 20 častí. Toto teda nevyšlo. Rovnako aj tu by bolo fajn mať 12 epizód za mesiac.
 3. Na  yt kanále som vydal 17 videí, ktoré mi prinesli uchvacujúcich 93 eur:) Možno by stačila jedna časť mesačne, a rád by som si vyskúšal živé vysielania.
 4. Na portáli Akadémia osobného rastu, e-learnigového projektu som uverejnil za rok 2019 6 video online kurzov, každý v rozsahu takmer hodina.
 5. 5 video príspevkov na mojom IGTV
 6. Jeden nový  podcast Work Life Balance s jednou epizódou.
 7. Články som nepísal (okrem tých na zakázku), ale to by som rád zmeniť a aspoň 10 by som ich mohol dať.

Nie sú to samozrejme omračujúce čísla, ale každý jeden z projektov, ktoré mám rád, tak sa im venujem a snažím sa pridávať obsah, ako mi to moje možnosti dovolia. Viem, že by to chcelo väšiu konzistentnost, ale pokiaľ sa mi podobné tempo podarí udražať aj v roku 2020, budem spokojný.

 

Biznis, podnikanie a peniaze

V tomto to bolo veľmi podobné ako  v minulom roku. Niektoré veci som prestal robiť a niektoré nové začal robiť. Opät mám pocit, že finančne to bolo pomerne náročné. Našťastie to zachránili posledné mesiace, kedy som si konečne mohol oddýchnuť od pocitu, že musím financie riešiť.

 • Prednášky, školenia, mentoringy a koučingy. Oblasť, ktorá mi generuje takmer 50% celkového revenue vo firme. Stále však nerovnomerne rozvrstvená. Zvýšil sa počet individuálnych konzultácií a z hľadiska konverzia nového zákazníka sa mi veľmi osvedčil chat na stránke. Takmer 100% zákazníkov s ktorými sa mi podarí dostať do dialógu sa stane platiacim zákazníkom. Pomerne dosť ľudí na konzultácie mi generujú aj moje videá na yt. Takže síce nepriamo, ale aj takto mi yt generuje príjem.
 • Online kurzy. Akadémia osobného rastu sa pekne zabehla a myslím, že s aktuálnou ponukou takmer 50 online kurzov (a budú pribúdať ďalšie) je konkurencie schopná a bude generovať zaujmavý obrat. Náklady sa už vrátili a teraz všetko navyše je takmer čistý zisk, nakoľko prevádzkové náklady sú takmer zanedbateľné. Plán bol do konca roka 2019 tam mať cca 50 kurzov, čo sa viac menej podarilo, aj keď niektoré ešte nie sú dokončené. Myslím, že mať do konca roka 2020 ešte plus 5 kurzov by bolo realizovateľné.
 • Eshopy. Štandardne na obrate cca 15K. Veľkú radosť mi spravilo odlepenie sa od zeme nášho zahraničného eshopu, čo bolo celkom neočakávané. Je to taký skokan roka a myslím, že má ešte na viac, než nám priniesol tento rok. Síce pribudla nutnosť anglicky hovoriacej podpory ale stojí to za to. Okrem toho sme rožšírili prepravu pre našich zákazníkom v Bratislave naším vlastným kuriérom (ja:).
 • Amazon.  US Amazon beží ako doposiaľ, jediný problém je cash flow. Amazon UK asi z najväčšou pravdepodobnosťou, aspoň dočasne, zavrieme.
 • Ebay. Business as usual. Žiadna veľká zmena.
 • Merch by Amazon. Oblasť, ktorá má obrovský potenciál ale chcelo by to čas a nejaký kapitál.
 • Redbubble. Podarilo sa mi predať jedno tričko:) Super stránka, ale chcelo by to viac práce a produkcie viac dizajnov
 • Kindle Amazon. Čistý pasívny príjem, ktorý priniesol asi 126 eur za rok. Drobné, ale potešia aj tak.
 • Voice over, dabingy, hlasové reklamy.  Stále finančne veľmi zaujimavá oblasť. Zvlášť kvôli pomeru náklady vs zisk.Žiaľ tento rok som si nemohol zaplatiť profi portál, ale aj tak mi tento kanál vygeneroval slušnú sumičku.
 • Taxislužba. Naročná oblasť, ktorú však vnímam ako pomerne stabilný finančný backup a tento rok mi prispel do firmy sumou cca 5K.
 • Trading. Oblasť ktorá len čaká na svoje prebudenie. V roku 2020 budem rád, ak neprídem o tradingový účet:)
 • Nové online projekty. Skôr som sa domén zbavoval než prikupoval /pokračujúci trend z minulého roka/. Mám tam v zálohe jeden eshop (tričká), ale je to na dlhé lakte a asi tak skoro do neho nepustím.

 

Nové veci v biznise

Už som ich spomínal, ale aby som ich mal na jednom mieste.

 1. Trading. Vo fáze učenia sa a testovanie. Nepredpokladám, že by z toho vypadli tento rok dajaké veľké peniaze, ale ak sa mi podarí zarobiť za rok aspon 100 eur, tak budem spokojný.
 2. Taxislužba a doprava zásielok. Beriem to ako zálohu a ak sa tomu budem môcť v novom roku vyhnúť, tak budem len rád. To potenciálne nebezepčie je z toho naozaj cítiť na každom kilometri.
 3. Jednej z mojich najväčších lektorských úspechov bolo zvládnutie vedenia jednodňového školenia Storytelling and copywriting v angličtine. A to ešte v stave kedy som mal  38 st. teplotu. Ale dal som. K tomu ma inšpirovalo aj tvrdenie Richarda Bransona: Ak dostaneme zakázku, o ktorej si nie sme istí či ju zvládneme, tak ideme do toho a po ceste to dajako vymyslíme. Tým som si pre seba nielen rozšíril zónu komfortu ale aj skupinu možných zákazníkov. A je paradox, že tesne pred koncom roka som dostal objednávku na školenie v angličtine pre obchodných zástupcov.

 

Záver

Celkovo som s minulým rokom spokojný, aj keď musím priznať, že bol okamih, kedy som si fakt siahol na dno svojich psychických síl. Ale prežil som to a tak ako sa človek môže odraziť až od dna, tak aj ja dúfam, že ten odraz už nastal a tento rok bude viac do pohody. A to isté želám aj vám:)

PS. Prikladám zoznam reportov, ktoré som našiel na nete. Ak máte svoj vlastný report, kľudne sa podeľte v komentároch.