Minulý rok som napísal som svoj prvý report, ktorý zhrnul rok 2016 a tento rok som sa rozhodol, že budem v tomto trende pokračovať. Pretože je to jednak dobrý spôsob ako si upratať a štruktúrovať myšlienky a druhak takéto reporty veľmi rád čítam. Takže možno niekomu urobím radosť dalším reportom:)

Ak by som chcel možno niekoľkými kľúčovými slovami označiť rok 2017, tak by som použil slová ako rodina, deti, náročný, nové veci, financie, otužovanie. Tieto kľúčové slová postupne rozoberiem do väčšej hĺbky.

Rodina

Začnem osobnou sférou, ktorá v minulom reporte chýbala, ale takto bude ten obraz o niečo komplexnejší.  A nakoniec, ako s obľubou hovorím na svojich kurzoch, stále ste ten istý človek, bez ohľadu na to, kde sa pohybujete. Nedá sa urobiť deliacia čiara a striktne oddeliť prácu, život, zdravie, financie. Všetko so všetkým súvisí.

Začiatok rok 2017 sa niesol u mňa v znamení očakávania príchodu ďalšieho potomka do rodiny. A tak sa aj stalo, že 18.januára sme privítali našu dcéru Karolínu. Prvé 3 mesiace neboli jednoduché, pretože sme riešili novorodeneckú žltačku (opakované pobyty v nemocnici), ktorá nie a nie odísť. Ak máte deti, tak viete, že príchod nového člena rodiny vám nabúra absolútne všetko a istý čas trvá, kým sa veci dajú dokopy.

S malým sme sa pomaly začali pripravovať na nástup do školy a peripetie pri hľadaní vhodnej školy by vydali na samostatný článok, ale nakoniec sme predsa len v septembri do školy nastúpili. Schválne používam množné číslo, pretože som ho musel a ešte stále musím voziť (busom,autom) čo opäť znamenalo nastavenie  nového režimu aj pre neho aj pre mňa. Minimálne o hodinu skoršie vstávanie. Tak som si pripomenul ako veľmi ho neznášam (to počasie, nie syna) a že sa teším na jar, kedy bude konečne svetlo. Okrem iného mi z toho vyplývajú ďalše dve dôležité veci, nad ktorými v tak skoré a hlavne tmavé rána uvažujem. Prvá: je nesmierne dôležité ako kvalitne spím. Čím som starší, tak sa rozličné negatívne vplyvy na mojom spánku prejavujú stále viac a viac. Preto si kvalitu spánku strážim. Toto by asi tiež vydalo na ďalší článok ( a možno aj bude). Druhá vec je taká motivačná: uvedomujem si, že toto je niečo, čo môjmu životnému štýlu nevyhovuje a že budem pracovať na tom aby sa to zmenilo.

Celkovo si myslím, že v tejto oblasti si to užívame. Vždy keď mám ťažký deň a prídem domov a pozriem ako sa malá na mňa uškŕňa, tak sa musím usmievať. Môže to znieť ako klišé, ale spokojná rodina, ktorá funguje je nesmierne dôležitá kotva, ktorá vás vždy podrží.  Nehovoriac o deťoch a to ako k vám vzhliadajú.

 

Osobný rozvoj

V tejto oblasti som v minulom roku urobil dve zásadné zmeny. Začal som seriózne s otužovaním. Už dlhé roky dávam studené sprchy, takže prípravu som mal dobrú, ale ten pravý hardcore začal až so zimným kúpaním v Draždiaku. Aj videjko som o tom natočil, takže môžete sa inšpirovať mojou cestou. Nechcem sa o tom dajako zvlášť rozpisovať, pretože som všetko dôležité z môjho pohľadu povedal v tom videu, ale spomeniem niektoré zásadné benefity, ktoré z toho vyplývajú:

  1. Jednoznačne zlepšená imunita. Za celú sezónu (dúfam, že sa to do marca nezmení) som bol chorý len raz a aj to pred tým ako som začal s ľadovým kúpaním (btw to bolo z výletu do Prahy, kde sme podľa mňa podcenily naše sily a v kombinácii so studeným počasím bolo zarobené na problém. Po príchode domov sme ochoreli všetci.)
  2. Zmenilo sa mi vnímanie chladu. Akonáhle viete vydržať v ľadovej vode (pod 4st), tak viete povedať kedy je vám SKUTOČNE zima. Všetko ostatné je len drobný diskomort. Takže sa napr. podstatne ľahšie obliekam a aj keď som vonku veľmi naľahko (kraťasy, tenké tričko) tak to v pohode vydržím bez výraznejšieho diskomfortu.
  3. Som rád, že som posunul svoje hranice. Začal som robiť niečo nové. Niečo, čo som pred tým nerobil a vnímam to ako významný prínos. Je to nový rituál, ktorý som zaviedol do svojho života. Sezóna síce ešte nekončí, ale už teraz môžem povedať, že pri otužovaní ostanem.

Ešte by som dodal, že kúpanie v ľadovej vode je presne v duchu Paretovho pravidla. Relatívne jenoduchá vec, ktorá má ale významný dopad na život. Za málo peňazí dostanem veľa muziky.

Druhou vecou je experimentovanie s pôstami a prerušovaným hladovaním, tzv.intermittent fasting (IF). Opäť sa jedná o vec, o ktorú som sa zaujímal už dlho, ale vždy som sa do toho trochu obával ísť (vydržím to vôbec, ako prekonám prázdny žalúdok a podobné pochyby). Mám zatiaľ za sebou niekoľko jednodňových pôstov a skúšam rozličné modely prerušovaného hladovania. Tejto téme sa tu na blogu budem tiež viac venovať do hĺbky. S hladovaním je to podobné ako s otužovaním. Za trochu sebaovládania získam mnoho benefitov. Sebaovládanie. Lepšie poznanie svojho tela. Zistenie, čo človek naozaj potrebuje a čo si myslí, že potrebuje. Posunutie osobných limitov. Za málo peňazí mnoho muziky. Z hľadiska prínosov je hladovanie veľmi podobné ako otužovanie.

Plán pre rok 2018

  • Pokračovať v otužovaní
  • Vyskúša a nastaviť si model IF
  • Vyskúšať si aspoň jeden, dva 3 dňové pôsty
  • Dostať sa na váhu 80kg

Biznis

V tejto sekcii sa budem venovať mojím podnikateľským aktivitám a podporným aktivitám.

Poďme si naliať čistého vína. Minulý rok z hľadiska financí nehodnotím ako úspešný a to som použil ešte mierne vyjadrenie. Za jednu z hlavných príčin považujm výrazný výpadok (takmer 25% z celkového obratu) školiacich aktivít pre malé firmy. Druhým zásekom bolo riešenie registrácie na VAT (DPH) platcu v UK, čo nás aj z doplatkom na dani za minulé roky stálo takmer 7K. Z toho plynie niekoľko super dôležitých ponaučení.

  • Nikdy sa nedomnievať. Akonáhle sa jedná o dane a legislatívu (alebo v podstate o všetko dôležité v biznise), mať všetko aj 4x overené a potvrdené. Môja nedôslednosť v zisťovaní informácií nám spôsobila dosť vážne problémy.
  • Mať v pláne aj tie najkatastrofickejšie scenár a vedieť ako budem postupovať. Čo presne urobím? Na koho sa obrátim? Koľko ma to bude stáť? Akú veľkú finančnú stratu si môžem dovoliť bez toho aby som ohrozil rodinu? Príklad: firma mala zabezpečiť registráciu na tzv. flate rate scheme /danova schéma v UK/, žiaľ už sa nepriznali, že to robia prvý krát, nepoznajú postup a neuviedli, že existuje možnosť že flat rate nie je/nemusí byť možné získať-ak by som mal tieto informácie, dosť zásadne by to ovplyvnilo moje rozhodovanie.

Amazon US a UK

Amazonu sa štandardne darilo veľmi dobre a to aj napriek patáliami s registráciou v UK. Celkovo sa podieľali na našom obrate 60%, čo je oproti minulému roku nárast o 20%. To je súčasne dobrá aj zlá správa. Zlá preto, lebo sme tak povediac odkázaní na Amazon a to nie je niekdy dobrá vec. Podarilo sa nám kompletne vypredať sklad a zlepšiť zásobovanie ziskovými produktami. Nevyužitý priestor stále vidím v testovaní nových PL produktov. 2 úlohy z troch z minulého roku sa mi podarilo splniť (výber efektívnych produktov a založenie resp. registrovanie sa pre VAT). Viac riskovať a ísť do nových PL produktov? Myslím, že táto úloha ostane otvorená.

Pre rok 2018 nemám žiadne plány. US je takmer rutina, tu mi ostáva len ešte lepšia príprava v zmysle skorého naskladnenia v poslednom Q. Rok 2018 bude tiež prvým kompletným rok v Amz UK s VAT registráciou, tak som zvedavý ako to budeme dávať s tými daňami. Apropo dane-celkom rozumiem tým snahám o pobyt v daňových rajoch. Keď vidím koľko peňazí ide do daní, tak mi je do plaču:/

Eshopy

Eshopom sa darilo cca tak ako minulý rok. Percentuálne sa podieľali na obrate zhruba 20% ale finančne to to bolo menej ako minulý rok. Minulý rok sme skúšali agentúru na marketing a nebolo to ono. Tento rok sme si všetko riešili sami. Začal som sa viac venovať FB marketingu, čo ma na jednej strane baví  a na druhej strane sa naučím niečo, čo môžem potom zakomponovať do svojich vzdelávacích programov.Ak vás to zaujíma tak sledujem mená ako Franklin Hatchet, Nick Peroni,  James Beatie, Rory Gahon (nájete ich na YT) V trende využívania hlavne FB reklamy budeme jednoznačne pokračovať, pretože to je zručnosť ktorú môžem využívať nielen na eshopoch ale všade. Po troškách redizajnujeme a tweakujeme.

Opäť som sa vrátil k testovaniu modelu Shopify (eshop platforma)+FB ads+dropshipping Aliexpres. Využil som jednu staršiu doménu. Beriem to teraz hlavne ako výcvikové laboratórium kde si testujem tento model a hlavne efektívnosť FB reklamy. Tiež som pridal POD (print on demand) v čom budem i naďalej pokračovať. Veľmi ma potešilo keď asi po týždni existencie eshopu prišla prvá malá objednávka

Doladili som globálny eshop z ktorého dokonca prišlo tiež pár objednávok. Tu by to chcelo ešte viac optimalizovať, pohrať sa s cenami, rozhodnúť sa na ktorý trh sa budeme orientovať(US, EU, World?)

Veľká vec, ktorá dosť zásadne ovplyvní marketing a celkovo všetko spojené s eshopmi bude zavedenie GDPR.

Otestoval som si tvorbu affil eshopu  (affil programi Aliexpressu) na WordPresse, ale touto cestou ďalej nepôjdem. Ukážku eshopu nájdete tu.

Amazon affiliate

Tu musím smutne konštatovať že toto mi vôbec nešlo. Nedarilo sa mi jednak vyhradiť si dosť času aby som sa tomu venoval a priznám sa ako som tam nevidel žiadnu návratnosť, tak sa mi do toho ani nechcelo. Okrem toho som riešil (a stále riešim) transfer domén z Godaddy na Websupor (kvôli cene), čo je dosť komplikované. Dokonca som uvažoval, že oba weby ktoré mám, tak ich predám. Ale je mi to ľúto sa toho zbaviť, nakoľko by som prišiel aj o affil účet na Amazone a nový by sa mi už nemuselo podariť získať. Túto kapitolu nechávam otvorenú a minimálne doladím prenos domén k nám.

Fiverr

Jednoznačne najväčší skokan roku. V zmysle zárobok vs vynaložená energia toto je jasný vodca. Z tejto oblasti mám najväčšiu radosť.  Dabing a voice over ma vyložene baví. Okrem toho som získal práve vďaka mojej práci na Fiverri aj ďalšie hlasové kontrakty. Nastavil som vyššie ceny a neberiem každú zakázku. To paradoxne videlo k vyššej efektivite. Urobím menej práca za viac peňazí. A tento model som sa rozhodol postupne presúvať do dalších oblastí. Jednoducho ak poznám cenu svojej práce a nie som nútený ju prijať, tak si pokojne zapýtam aj viac a nebojím sa že zakázku stratím. Je v tom viac slobody.

Ebay

Také milé prilepšenie, skôr neočakávané, ale lepšie ako v minulom roku. Ťažko sa mi buduje Ebay ako udržateľný biznis. Mám zalistovanách asi 30 produktov, ale žiaden sa nepredáva výrazne konzistentne a tam bude asi problém. Možno by to chcelo stále testovať nové produkty. Beriem skôr ako side biznis. Preto tam neinvestujem veľa času ani financií.

Amazon publishing-predaj ebookov na Amazone

Čistý pasívny príjem. V tejto oblasti som nepohol prstom a predsa len nejaké peniaze na účet prišli. Okrem vlastného predaja ebookov som vytvoril ekurz a poskytoval som konzultácie pre tých, ktorí by si chceli publikovanie na Amazone vyskúšať.

Informačné produkty

Vytvoril som niekoľko nových info produktov. Už vyšše spominaný kurz o predaji ebookov na Amazone. Okrem toho som urobil video kurz o tom ako začať podnikať s eshopom, kde som zhrnul svoje poznatky a skúsenosti z tejto oblasti podnikania. Portál Môjwebinár.sk stále existuje, ale bez významného zisku.. Do budúceho rok zvažujem prechod z produktového predaja na predaj balíkov alebo prístupov. Takže namiesto zakúpenie jedného produktu si budete môcť kúpiť za rovnaku cenu napr.prístup do všetkých kurzov ale len po dobu mesiaca. Skor sa mi ale predávali ekurzy cez samostatné sales page než v rámci jedného portálu.

Firemné a indviduálne vzdelávanie/kurzy/koučingy

V tomto by som mohol zobrať kompletne celý odsek z minulého roku a dať ho sem. Firemné kurzy mi robili podstatnú (aj keď stále malú) zložku celého vzdelávania. Malé kurzy pre verejnosť som vypísal pár, bez úspechu. Ale asi niekde niečo robím zle, lebo sa mi zdá že, ostatní freelanceri/lektori majú úspech v tom ako naplniť verejný kurz. Jednou odpoveďou bude marketing a druhou rozšírenie do iných oblastí než soft skills. K tomu by som si chcel pomôcť tým, že oprášim svoj YT channel a budem pridávať nové video príspevky. Okrem toho som spustil nový podnikateľsko lifestylový podcast, ktorému by som rád doprial v tomto roku aspoň 12 epizód. Prvé 4 si môžete vypočuť tu. A aby som nezabudol, oprášil som IG účet, kde si môžete pozrieť čo práve čítam. Celkov by som chcel byť roku 2018 viac aktívny na sieťach a publikovať viac obsahu nielen zo zameraním čisto na podnikanie ale skôr na lifestyle.

Čo sa inde nezmestilo

Zbavoval som sa vecí, projekov aj webov. Optimalizoval som a zjednodušoval. Zjednotil som dizajn niekoľkých mojich kľúčových webov.

Záver

Ale teda bolo toho dosť:) Kopec vecí som nenapísal.  V každom prípade som nezaháľal:) Ale v biznise platí že nie je dôlžité koľko veľa robíš ale koľko zarobíš. Preto by som sa v roku 2018 chcel priblížiť ešte väčšej efektivite. Robiť skutočne múdro a predovšetkým s finančným prínosom.

Verím, že tento report bude v dačom pre vás prínosný. Ak máte otázky, nápady, myšlienky, pokojne mi ich  napíšte, rád na ne odpoviem.

Iné reporty