Rozličné záverečné zhrnutia, ktoré čítam na internete, sú pre mňa vždy veľmi zaujímavé. Mám to tak podobne aj s knihami. Tie, ktoré predstavujú určitý príbeh alebo prípadovú štúdiu, tak čítam veľmi rád. Je to ako by som nahliadal cez rameno toho človeka do jeho života a tým sa nechal inšpirovať. Ak vás zaujímajú moje predošlé reporty, tak tu nájdete z roku 2016 a tu z roku 2017. Tak ako po iné roky, aj teraz sa budem snažiť zachovať štruktúru, ktorú som si nastavil po minulé roky.

 

Rodina 

Túto oblasť hodnotím pozitívne. V apríli som si urobil z núdze cnosť (prepustenie z práce) a podujal som sa na materskú. Na nejakú dobu som sa teda vystriedal so ženou a začal sa celodenne starať o rok a pol starú dcéru. Vedeli ste, že na SK je/bolo len niečo okolo 600 otcov, ktorí nastúpili na materskú? To je z môjho pohľadu strašne malé číslo. V každom prípade som si to užíval. Možno to bolo aj tým obdobím, začínala jar, veľa času som strávil s malou vonku a bolo to veľmi príjemné obdobie. Celkovo sme hodne času trávili vonku, na bicykli, pri vode. Našli sme si super tiché miesto pri Dunaji, kde sme často chodili. Priam raj na zemi. Pár ľudí. Malí sa hrajú vo vode. Stavajú hrádze Detstvo, aké som mal aj ja. Malo to svoje čaro a určite s tým budeme pokračovať. Podarila sa nám aj jedna prímorská dovolenka (Turecko), kde sme sa dostali asi po 4 rokoch. More som si nesmierne užíval a keby sa to dalo, tak som pri mori každý rok. 

Štandardne sa nám podarilo dostať aj do Dunajskej Stredy, kde to bolo tiež fajn. Subjektívne sa mi ale zdá, že ceny prímorských a lokálnych dovoleniek sa začínajú nebezpečne približovať a za chvíľku budú na jednej úrovni. Druhá otázka, ktorú si kladiem, že mi miestami vadia tie masy ľudí, takže prečo tam vlastne chodím?

 

Osobný rozvoj

Na konci roka 2017 som si pre rok 2018 dal niekoľko predsavzatí. Takže to len zhrniem:

 • Dostať sa na váhu 80kg. FAIL. Najviac som sa priblížil k hmotnosti 82,5kg a to vďaka IF. Tým pádom sa predsavzatie presúva do ďalšieho roka.
 • Skúšať rozličné modely prerušovaného hladovania. OK. Skúšal som rozličné intervaly, tekutiny, jedlá a pod. aby som našiel niečo čo mi najviac vyhovuje. V tom budem pokračovať a rád by som počas postenia dosiahol keto stav.
 • Vyskúšať si 1-2 trojdňové hladovky. FAIL. Podarilo sa mi zvládnuť jeden a pol dňa. Som presvedčený, že celá záležitosť je viac psychická ako fyzická a tak aj treba k tomu pristupovať.
 • Pokračovať s otužovaním. OK. Minulú sezónu som úspešne ukončil a tento rok mi to ide ešte lepšie. Okrem pravidelných studených spŕch chodím do vody 2x do týždňa. O benefitoch som už hovoril na mojom yt kanáli aj v mojom podcaste. Za celý rok som bol chorý len 2x, čo hodnotím ako dobré skóre, a keby som nepreceňoval svoje sily, tak by sa mi to možno nestalo ani raz. Raz v apríli kedy som jednoznačne prepálil pracovné aktivity a naložil som si na plecia viac, než bolo zdravé. Druhý krát pred začiatkom sezóny, kde som opäť podcenil fyzické vyčerpanie  a po kúpaní v studenej vode ma to na týždeň odrovnalo.

Hodnotenie: 2 ciele zo 4 splnené. Otužovanie a pôsty stále vnímam ako moje najhlavnejšie zbrane pre zdravý životný štýl. Nie som veľký športovec, takže z pohybových aktivít som sa venoval dlhým prechádzkami s kočíkom a byciklovaniu. To sa mi osvedčilo a pri tom aj ostanem.

Určujúcim životným imperatívom je pre mňa minimalizmus (zbavovať sa vecí, menej nakupovať, žiť striedmo a zjednodušovanie života aj práce)

 

Vzdelávanie

Veľa som čítal (niekedy 4-5 kníh mesačne) a študoval rozličné video kurzy a webináre. Tam som inak investoval najviac peňazí. Keďže som viac chodil na prechádzky ale aj autom, veľa som sa napočúval podcastov. Medzi moje obľúbené patria tieto:

Zo zahraničných som sa venoval trochu:

 • Tribe of mentors-Tim Ferris.
 • The becoming superhuman podcast
 • Science on the rock
 • Kwik Brain (hackovanie mozgu) 

Podcasty vnímam ako super formát pre ďalšie vzdelávanie. Je dobré občas aj náhodne skúšať celkom nové a neznáme (vybrať si podcast, ktorý úplne nezapadá do mojej záujmovej bubliny). Aj tam sa dá raz za čas niečo nájsť. Btw. rola náhody mi príde ako významná pre inšpiráciu, kreativitu, schopnosť prekročiť svoje zabehané koľaje. Pokiaľ sa to dá, tak jej dávam šancu.
Takmer všetky knihy, ktoré som prečítal nájdete na mojom IG účte. Tu som spojil príjemné s užitočným a okrem postovania toho, čo som prečítal som začal robiť aj krátke video recenzie, ktoré si nájdete na mojom IGTV. Knihou roka je pre mňa titul od Alana Aldu-tvářil bych se takhle kdybych ti rozuměl? + veľmi vysoko by som dal aj Velkú knihu fackupu a Sila mentorov. Koncom roka som začal viac chodiť na rozličné prednášky a workshopy a v tom takisto hodlám pokračovať. V januári ma čaká účasť na pražskej konferencii Reshoper, takže ak tam budete, tak dajte vedieť, môžeme zájsť na kávu:)

 

Kryptomeny

Počas leta som sa podujal na jeden, pre mňa zaujímavý experiment s učením sa novým veciam. Vyskúšal som si proces realizácie naučeného od prvého nápadu až po realizáciu. Zase som spojil príjemné z užitočným a kedže v máji som vhupol do kryptomien, tak som si postavil svoj vlastný mining rig. Vzhľadom na to, že k niečomu podobnému (stavba pc, elektronika) som sa nikdy nedostal príliš blízko, bol to pre mňa super zážitok urobiť niečo  funkčné a fyzické vlastnými rukami. Ak si chcete pozrieť celý ten proces, tak som to aj natočil. Stavba a spojazdnenie rigu a vôbec celý ten poces bol jeden z top momentov toho roka.

V máji som si tiež kúpil som prvý bitcoin aj s nejakými altcoinami a asi mesiac som skúšal tradovanie na burze s úspešnosťou asi 75%, čo na začiatok hodnotím ako veľmi pozitívne a rád by som sa k tomu časom vrátil. Musím povedať, že ten rauš ktorý človek zažíva keď je na burze (a predstavuje si koľko môže zarobiť za veľmi krátky čas) je veľmi návykový a celkom si viem predstaviť, že trading má ku gamblingu v tomto veľmi blízko

 

Biohacking

Pre rok 2019 by som rád zase začal viac experimentovať s adaptogénmi, nootropikami a celkovo sa viac venovať hackovaniu organizmu (čaje, kávy, doplnky stravy a pod.)

 

Sociálne siete

V tejto oblasti som asi urobil najviac práce. Asi niekedy od polovice januára som na týždennej báze začal uverejnovať videá na mojom yt kanáli. Viem, že máločo je na sociálnych sieťach dôležitejšie ako konzistentnosť a som rád že som vytrval a každý týždeň som dal von jednu časť v  ktorej sa venujem profesnému alebo osobnému rastu. Postupom času sa profiluje aj moje zameranie a sústreďuje sa a bude sa zameriavať na začínajúcich podnikateľov, freelancerov, malé firmy  apod. Je však možné že aj toto sa časom zmení. Dôvod je aj to, že táto skupina má peniaze a je ochotná zaplatiť za konzultačné služby alebo kurzy, čo je teraz jeden z hlavných monetizačných zdrojov môjho kanála.

 

Instagram-FB

Môj instagram je stručným prehľadom všetkého čo robím. Od kníh ktoré čítam, po podcasty ktoré nahrávam až po pivo, ktoré pijem:) Okrem fotiek a bannerov pod IG uverejňujem aj vyššie spomenuté krátke video recenzie. Je možné že v roku 2019 budem robiť nejaké life streamy. To sa týka aj youtube a facebooku.

Čo sa fb týka, venoval som sa hlavne mojím stránkam zameraným na biznis a ecommerce,  kde som skúšal experimentovať hlavne z reklamou.

Zámer z minulého roka z tejto oblasti som splnil tak ako som si predsavzal.

 

Biznis, podnikanie a peniaze 

Čo sa práce týka, tak to bola také všelijaké. Dobré aj zlé. V apríli sa firma pre ktorú som 4 roky pracoval ako lektor a kouč rozhodla ukončiť so mnou spoluprácu. Nebolo to príjmené a z môjho pohľadu ani veľmi férové a patrilo to medzi jeden z najhorších zážitkov roku. Ponaučenie? Ak si zamestnanec, vždy budeš vydaný na milosť a nemilosť zamestnávateľa. Preto je potrebné mať nejaký záložný plán a budovať si niečo svoje, vlastné. Na druhú stranu som kopol do vrtule a apríl a máj patrili  fianančne k mojím najlepším mesiacom v školeniach a koučingoch.

Napriek tomu, že pracujem ako ďas, stále je to málo na to aby sme si mohli povedať, že financie nemusíme v rodine riešiť. Niekedy ani všetko vaše vzdelanie, úsilie, kreativita, mind set nestačí na to aby ste boli finančne aspoň v pohode. Som však stále optimista  verím, že sa to už konečne zlomí. Samozrejme najhoršie je nerobiť vôbec nič a podľahnúť sebaľútosti nad tým ako veci nefungujú.

 V biznise som sa venoval, tak ako aj minulý rok hlavným oblastiam, ktoré teraz len v krátkosti vymenujem. Potom pridám nejaké novinky.

 • Prednášky, školenia, mentoringy a koučingy. Veľmi úspešný rok, žiaľ bez rovnomerného rozvrstvenie počas roka, čo potom spôsobuje že idem aj niekoľko týždňov v brutál zábere a to nie je dobre. Pre rok 2019 experimentovať s ponukou nových kurzov, agentúrami, sprostredkovateľmi, portálmi, ktoré ponúkajú kurzy. Stále sa mi nedarí dostať na otvorené kurzy toľko ľudí, koľko by som chcel.
 • Eshopy. Stále sme vo fáze, kedy sme našími silami dosiahli strop (ročný obrat cca 15k). Hľadáme vhodného mentora, ktorý by nám s tým pomohol (ak niekoho takého poznáte, dajte mi vedieť) aby sme sa mohli posunúť dalej. Stále verím (návštevnosť tam je), že tam ten potenciál je, ale nevieme  sa posunúť dopredu.
 • Amazon. Šlape ako hodinky (aj keď by mohol viac). Tam sa vlastne nič zásadné nezmenilo. Procesy máme nastavené, cashflow beží. 
 • Ebay. Taktiež žiadna zmena. S minimom úsilia zabehnutý predajný kanál, ale chcel by som sa tomu venovať viac a vzhľadom na to, že nám na sklade leží veľa nenahodených produktov, tak tu vidím priestor na rast.
 • Amazon affil. Tento rok som sa mu taktiež nevenoval a asi ani nebudem.
 • Merch by Amazon. Na druhý krát sa mi podarilo dostať do tohto programu, čomu som sa veľmi potešil. Potenciál tejto oblasti je nesmierny. Nahral som niekoľko dizajnov, ale chcelo by to viac prieskumu a práce.
 • Kindle Amazon. Čistý pasívny príjem aj ked sú to v podstate len drobné:)
 • Voice over, dabingy, hlasové reklamy. Táto oblasť mi robí najväčšiu radosť a obrat oproti minulému roku som vďaka registrácii na profi portále zvýšil o takmer 30%. Kúpil som jeden nový mikrofón do home štúdia (Auna 900B) a tak väčšie projekty nahrávam v office a menšie doma. Do budúcna by som rád inovoval a vytvoril si profi štúdio. To bude chcieť novú kanceláriu, ktorá  bude mať aj štúdiovú časť na audio aj video. Štúdium by sa využívalo aj na natáčanie video kurzov (pre nový vzdelávací portál) a jedna z myšlienok je ho potom ponúknuť aj na prípadný prenájom.
 • Dropshipping. Koncept som si vyskúšal na niekoľkých kanáloch (Ebay, Shopify, Aliexpress), naučil som sa veľmi veľa hlavne v oblasti FB reklamy, ale v tomto roku sa tomu venovať nebudem, maximálne ako v rámci konzultácií pre ostatných dropshipperov.

 

Nové veci v biznise 

Za najväčšiu bombu považujem dokončenie môjho nového online vzdelávacieho portálu Akadémia osobného rastu.sk. Za roky môjho pôsobenia ako lektora a kouča som vyprodukoval cez 40 rozličných video kurzov, ebookov, audio kníh a pod. Mal som teda dosť obsahu na to, aby som na tom mohol postaviť samostatný portál. Často mi volali rozliční týpkovia, aby som pre ich portál poskytol môj obsah. Nikdy z toho nič nebolo. Tak som si povedal, že si to urobím sám.

Predchodcom AOR bol mojwebinar.sk. Jeho dizajn mi však už nevyhovoval a tak v lete padlo rozhodnutie postaviť niečo celkom nové. Veľmi veľa obsahu som remastroval, editoval, pretočil niektoré kurzy a postupne začal pridávať nové kurzy a tie staré, ktoré už kvalitatívne nevyhovujú budem časom sťahovať.  Bol by som rád aby sa AOR časom stal najväčším slovenským poskytovateľom video online vzdelávania z oblasti soft skills a vôbec obsahu z kategórie osobného a profesného rastu. Je to pomerne ambiciózny cieľ ale vraj sa má myslieť vo veľkom:) Mojím cieľom je aby sa mi tam podarilo dostať aspoň 100 kurzov. Z hľadiska biznisu budem rád keď bude portál časom generovať mesačne aspoň 1-2K obratu.

Aktuálne je tam 44 kurzov. Myslím, že do konca roka 2019 by som sa vedel dostať na 50-60 kurzov. Portál chcem otvoriť aj ostatným autorom video kurzov. Ak teda máte nejaký svoj vlastný video kurz a chceli by ste ho ukázať aj cez AOR, napíšte mi, dohodneme sa.

 

Podcasty

V podcaste Martina Prodaja (life stylový podcast) som si dal zámer, že natočím aspoň 12 epizód. Podarilo sa mi spraviť  22 častí a celkovo ma to veľmi bavilo a budem v tom pokračovať. Zatiaľ ešte nemám celkom domyslený monetizačný model, ale asi to bude niečo podobné ako cez yt kanál (konzultácie, koučing, alebo predaj video kurzov). 

V podcaste Manažérska Akadémia sa mi podarilo urobiť v roku 2018 6. častí. V roku 2019 by som chcel spracovať aspoň 20 častí. Myslím, že táto oblasť produkovania obsahu má potenciál, ale aj tu budem musieť domyslieť monetizačný model. Taktiež musím domyslieť ako zabezpečiť nejeké trackovanie počúvateľnosti (akurát to riešiem s MA) aby som mal aspoň nejaké dáta pre prípadnú reklamnú spoluprácu.

 

Mastermind

Vzdelávanie považujem za úplne top prioritu každého podnikateľa. Konceptom, ktorý sa mi veľmi pozdáva je práve forma vzdelávanie cez mastermind skupiny. Hľadal som skupinu, kde by sa mohli stretávať online podnikatelia, ale nič také som nenašil. Tak som sa rozhodol, že si jednu založím. Sám som veľmi zvedavý, ako to bude fungovať. Skúsenosti s moderovaním skupín mám a myslím, že stretávanie sa rovnako naladených a zameraných ľudí môže mať výrazný dopad na poznatky a ďalší rast.

 

Záver

Ukončenie môjho full time jobu mi dalo kopec času, ktorý som zmysluplne využil naplno a začal alebo oprášil projekty, ktoré ma bavia alebo majú biznisový potenciál. Uvidíme ako sa mi bude dariť v tomto roku a čo sa mi podarí dosiahnuť.Z pracovného hľadiska hodnotím rok 2018 veľmi pozitívne. Ešte aby sa to preklopilo aj do finančného ekvivalentu a budem spokojný:)

PS. Prikladám zoznam reportov, ktoré som našiel na nete. Ak máte svoj vlastný report, kľudne sa podeľte v komentároch.