samsung_i80_1 Pred nedávnom som sa venoval svojej obľúbenej činnosti: organizovaniu svojho pracovného miesta. Ono sa zdá, že keď to človek raz urobí, tak to stačí, ale každý systém okrem toho, že ho naštartujete, potrebuje nejakú údržbu. Je to niečo ako keď sa majiteľ obyčajnej škodovky rozhodne investovať do tuningových hračičiek a zo svojho tátoša si urobiť niečo, čo ostatní nemajú. Ale práca na aute sa tiež nekončí jednou investáciou. Keď vás to baví, tak budete stále špekulovať, kde by sa to dalo ešte vylepšiť. A rovnako aj ja, ako veľký fanúšik organizovania priestoru neustále svoje pracovné miesto vylepšujem. Aby som bol presnejší, vylepšovaním mám na mysli, že sa postupne zbavujem všetkého, čo nie je nevyhnuté k tomu aby som to mal niekde v stole, založené v šanóne, alebo proste niekde upratené.

Tradičným problémom súčasných bytov je nedostatok priestoru. A vzhľadom na konzumné naladenie našej spoločnosti to nie je niečo, čo sa bude časom zlepšovať.  Práve naopak. Vecí nám stále pribúda, ale ešte nikto nanašiel nafukovaciu obývačku alebo byt, ktorý by sa podľa potreby dal zvätšiť pre naše veci. Možno to príde do takého štádia, ako je to v USA, že si ľudia musia najímať poradcov, aby im s tým neporiadkom v ich domovoch a bytoch pomohli (inak,ak má niekto z vás tento problém, pokojne sa na mňa obrátťe, rád vám pomôžem:))

Jedna z položiek, ktoré časom nabobtnávajú a zaberajú stále viac a viac mieste sú rozličné dokumenty, letáky, potvrdenie, katalógy všetkého možného druhu. Niektoré z nich sú už niekoľko rokov staré a už je to skutočne poriadna doba, kedy ste sa do nich naposledy pozreli. A to je znak, že tieto papiere nie sú pre vás až tak veľmi dôležité, pretože keby tomu tak bolo, nebol by na nich prach vo vrstve, že  by sa ňom dalo písať. Tiež som dospel k tomuto poznaniu a našiel som medzi svojimi vecami asi 20 cm vrstvu papierov, ktoré som už roky neotvoril a nepozrel do nich. Nechcel som ich však všetky vyhodiť a tak som uvažoval čo s tým. Mám skener, tomu však trvá pomerne dlho kým oskenujem jeden dokument a to som ich mal asi 100. Lepšie skenery, ktoré sú napr. vo firmách majú automatické podávače, ktoré vám oskenujú všetky dokumenty, ktoré tam vložíte, a ešte ich vám aj pošlú na vašu mailovú adresu. Chcelo to iné, lepšie riešenie.

Uvedomil som, si že pred nedávnom som si kúpil digitálny foťák (koniec koncov aký iný? kupuje si ešte niekto foťák na filmy?:)) a ten má funkciu fotenia textov. Je to veľmi užitočná funkcia, práve pre takéto príležitosti. Odfotenie dokumentu trvá cca 1 s, takže fotíte tak rýchlo, ako vládzete obracať stránky. Samozrejme drobnou nevýhodou tohoto postupu je, že potrebujete mať dostatok úložného priestoru v pc, pretože niektoré súbory možu mať aj 2MB veľkosť. Súbory sú ľahko čitateľné aj na obrazovke monitora, dajú sa rozlične upravovať a pokiaľ si dáte aspoň malú prácu s pomenovaní, dajú sa potom veľmi ľahko a veľmi rýchlo na pc aj vyhľadávať cez rozličné desktopové vyhľadávače (jeden z najlepších je Copernic, prípade sa dá použiť aj Google Desktop). No a tak som sa mohol zbaviť ďalšieho odpadu, ktorý sa mi niekoľko rokov hromadil v šanónoch.

A čo vy? Ako ste si poradili a vlastnými kopami dokumentov?