Z nejakého dôvodu je predstava práce z domu pre veľké množstvo ľudí veľmi lákavá. Je to vcelku pochopiteľné. Ráno vstanete, nemusíte nikam chodiť, dokonca sa ani nemusíte prezliekať. Môžete pokojne ostať v pyžame. Zapnete si televízor, v pohodičke si urobíte kávičku, prečítate čo nového na facebooku či na SME, skontrolujete emaily. A   takto dajako, v pokojnom duchu, začnete zarábať peniažky. Všetko by bolo v porádečku, až na to posledné. A totiž zarábanie tých nešťastných peňazí. Práca z domu je tak trochu mýtus, ktorý je pre neznalých a neskúsených príťažlivý a lákavý ako hovno pre muchy. Ibaže dostať sa do štádia, kedy vás práca z domu aj naozaj živí je trochu iná liga.

Za tú takmer dekádu, kedy viac menej stále pracujem z domu som už nazbieral nejaké tie skúsenosti, ktorá by snáď aj mohli byť pre niekoho užitočné. Tak tu dám na obrazovku zopár ideí, ktoré sa mi v tejto súvislosti premleli hlavou.

1. Pracovať z domu, teda byť doma, to je tá najľahšia časť zo všetkého. Ide skôr o to, aby vaša práca z domu vytvárala nejaké hodnoty, služby alebo produkty, ktoré sú pre niekoho tak cenné, aby bol za ne ochotný zaplatiť.  A to je teda kurevsky ťažké. Pokiaľ samozrejme nemáte nejakú zručnosť alebo vedomosť, ktorá je pre trh zaujímavá. Buďme realisti a uvedomme si, že žijeme v tvrdom kapitalizme. To, čo je zvláštne, výnimočné, vzácne je žiadané a drahé a ľudia budú za to platiť. Naozaj si myslíte, že lepenie obálok alebo navliekanie korálok je niečo, za čo vám niekto zaplatí dosť na to, aby vás to uživilo? No možno aj hej, keď budete pracovať 18 hodín denne. Ale to už také cool nie je, či?

2. Predovšetkým na prácu z domu musíte mať disciplínu. Nikto vám totiž nebude, ako v robote, stáť za zadkom a kontrolovať vás, či ste už niečo urobili. Ak neurobíte, tak neurobíte. Ale pozor, ak pracujte z domu ako živnostník-freelancer, tak nerobiť znamená nezarobiť. Je dobré keď si túto skutočnosť uvedomíte ešte predtým, než z domu vôbec začnete pracovať. Ideálne ešte pred tým ako vyčerpáte všetky svoje úspory. Lebo hypotéka je sviňa a banka na vás čakať nebude kým sa vám uráči zarobiť nejaké prašule.

3. Uvažujete nad tým,že by ste chceli robiť z domu ale neviete do čoho sa pustiť? No, štatistiku som si nerobil ale myslím si, že 90% rozličných ponúk na prácu sú len odrby, ako z vás dostať nejaké prachy. Dávajte si veľký pozor na to, do čoho sa púšťate, pokiaľ reagujete na ponuky niekde na inzertných portáloch. Budte skeptický. Naozaj veľmi skeptický. Prezrite si  rozličné fóra a diskusné skupiny, kde sa napr.  táto vaša ponuka, na ktorú chcete reagovať možno už prepierala a mnohí pred vami prišli na to, že zase niekomu skočili na lep.

4. Neposielajte žiadne peniaze.Nikam. Nikomu. Chcete predsa zarobiť. Nie prerobiť hneď na začiatku. Mnoho pofidérnych ponúk na prácu je postavených práve na tom, že zarobia práve na peniazoch, ktoré pošlete niekomu inému. Budete chcieť zarobiť aj vy? Tak budete musieť nájsť podobného paka, ktorý len tak bez rozmyslu pošle peniaze prvému, kto ho o to požiada. Chcete peniaze minúť? Tak investujte do seba. Kúpte si počítač,kúpte si náradie, prenajmite si dielňu, prihláste sa na kurz. Investujte do toho, čo vám v budúcnosti zarobí peniaze. Nedávajte peniaze za prísľub toho, že zarobíte. Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche.

5. Používajte hlavu. Musíte začať rozmýšľať podnikateľsky. Obzerajte sa okolo seba a hľadajte myšlienky a nápady, ktoré by niekomu mohli vyriešiť nejaký problém. Tam sú ukryté peniaze. Neorientujte sa len na jednu oblasť. Mám vytvorených niekoľko finančných kanálov, z ktorých mi prúdia peniaze. Ak jeden vyschne alebo sa dočasne prepadne, tak sú tú ďalšie, ktoré to potiahnu. Inými slovami, nedávajte si všetky vajcia do jedného košíka. Hovorí sa tomu tiež diverzifikácia portfólia.

6. Nebojte sa experimentovať. Ako podnikateľ freelancer si môžete dovoliť skúšať rozličné nápady.Tak skúšajte, nebojte sa chýb.

7. Začnite s najmenším realizovateľným riešením. Ak máte podnikateľský  nápad, nečakajte kým bude kompletný. Začnite robiť. Všetko ostatné vylepšíte za pochodu. Až prvá spätná väzba od zákazníka vám poskytne cennú informáciu o tom, ktorým smerom by ste sa mali uberať.

8. Budujte si vlastné podnikanie, ktoré nie je závislé na žiadnom systéme alebo človeku. Ak, tak si vybudujte vlastný systém, ktorý vám bude generovať vaše vlastné peniaze. V mojom prípade som napr. vybudoval malú sieť niekoľkých eshopov (okrem iného), ktoré mi neustále generujú nejaký zisk. Jeho efektivita a produktivita je závislá len na mojom úsilí.

9. Spoliehajte sa len na seba. Nečakajte, že niekto niečo urobí za vás. Ak ste freelancer, ste v tom sám. Ako vojak v poli. Ako námorník na svojej loďke uprostred šíreho mora. Je to osamelá cesta, ale je to vaša cesta. Zvyknite si alebo to nechajte tak.

10.Postupujte opatrne ale vytrvalo.Vybudovanie úspešného podnikania z domu je beh na dlhú trať. Zázraky cez noc sa možno občas dejú, ale ako vám povedia znalí veci, tak tá noc občas trvá desať rokov. Pripravte sa na to a rozvrhnite si správne sily. Pre väčšinu z nás neexistuje žiadne rýchle zbohatnutie ani úspech. Len krok po krôčiku sa budete posúvať k tomu, čo budete nazývať vysnívanou prácou z domu.

Ak máte nejaké svoje vlastné myšlienka a mýty o práci z domu,budem rád, ak sa o ne podelíte v komentároch.