Freelanceri sú silou, s ktorou  bude treba na veľmi premenlivom pracovnom trhu počítať. Ich počet je už dnes veľký a bude narastať. Navyše je tento pracovný model čoraz obľúbenejší u novej generácie, ktorá je hypermobilná a istotu teplého miesta v kancelárii vymení za flexibilný pracovný čas, home office alebo úplne nový model spolupráce.

Nanešťastie je to s touto pracovnou silou pomerne ťažké. Zdá sa, akoby o týchto ľudí firmy nemali záujem. Resp. možno by aj o nich záujem mali, ale nechce sa im vhupnúť do nového modelu spolupráce. Inými slovami “buď budeš u nás zavretý v offise alebo ťahaj odkiaľ si prišiel”. Čo je samozrejme veľmi krátkozraký postoj, ktorým strácajú obe strany. A strácajú pomerne význame. Niekedy si hovorím, že je to možno preto, alebo firmy si neuvedomujú aké obrovské výhody získajú práve spoluprácou (netvrdím že rovno zamestnaním) freelancera. Tu je zopár takých výhod, ktoré ma, ako dlhoročného freelancera, pohybujúceho sa  vo freelancerskom prostred, napadli. Nech je vám to inšpiráciou.

 1. Motivácia. Freelancera netreba motivovať. Veľký problém  všetkých manažérov snažiacich sa svojich ľudí primäť k vyššiemu pracovnému výkonu. Nad freelancerom málokedy niekto stojí a ponúka mu rozličné súťaže, benefity a podobné kravinky.  Freelancera motivuje predovšetkým to, že svoju prácu  má rád. Nepotrebuje žiaden externý hlas, ktorý by mu to pripomínal. A kedže ju  má rád, tak samotná práca je preňho motiváciou aby ju robil. A aby ju robil dobre. Ak vás niečo baví, tak to nebudete flákať, ale dáte do toho všetko, čo viete.

2. Zodpovednosť. Do pozoru ma stavajú príklady fatálneho lajdáctva, s ktorým sa občas vo firmách všetkého druhu stretávam. Väčšinou majú podobu toho, že niekto, kto mal niečo urobiť, tak to neurobil, lebo-a nasleduje asi milión výhovoriek. Tak sme kua niekde na detskom pieskovisku, alebo sme zodpovední dospelí ľudia, ktorým keď sa niečo povie, tak sa to urobí? Alebo ako?Ak som zamestnancom, tak hrám podľa určitých pravidiel. A súčasťou týchto pravidiel je, že ak mi môj nadriadený povie, že mám niečo urobiť, tak to urobím. Žiadne pindanie, sťažovanie, námietky. Ak sa mi to nepáči, môžem sa sám stať manažérom  a budem dirigovať druhých, alebo si nájdem nejaké iné miesto. Najskôr asi v rade na úrade práce. Toto freelancer nikdy neurobí. Nemôže. Ide mu o krk. Ak dostane úlohu, tak ju urobí dobre a načas. Vie, že ak by neurobil, tak už žiadnu ďalšiu zákazku nedostane.

3. Skúsenosti. Freelancer sa pohybuje od zákazky k zákazke. Každá je svojím spôsobom iná. Pri ich riešeniach musí často získavať celkom nové informácie, hľadať zdroje, pýtať sa druhých. Výhodou je, že skúsenosti, ktoré nazbieral inde, môže použiť tam, kde to bude potrebné. To mu umožňujú mať originálny pohľad na veci  a nachádzať súvislosti aj tam, kde by ich nikto iný nevidel.

4. Netreba ho posielať na školenia a kurzy. Že vzdelávanie je dôležité, si freelancer uvedomuje každý deň, keď musí bojovať o novú zákazku. Ak nebude vedieť/poznať niečo nové, niečo, čo mu pomôže presvedčiť klienta, že spolupráca  s ním je dobrým riešením, tak skončil. Navyše freelancer si dotuje vlastné vzdelávanie zo svojho vrecka. Ale vzhľadom na tom,že na webe sa dajú nájsť kvantá kvalitného bezplatného vzdelávanie ho to  dokonca nemusí stáť vôbec nič.

5.Technológie. Väčšina freelancerov využíva všetky dostupné moderné technológie. Mnohí z nich  práve technológie majú ako koníčka. Baví ich neustále sledovať, čo je nové, čo sa dá využiť pre prácu alebo zábavu. S počítačom, tabletom alebo smartfónom sú jedna ruka. Dôležité však je, že všetky tieto technológie vedia využívať na to, aby ich práca  bola urobená čo najrýchlejšie a najkvalitnejšie. A v ideálnom prípade, aby to bola aj trochu zábava.

6. Efektivita. No, povedzme, že tento bod sa asi nebude vzťahovať na všetkých. Ale pozriem sa na to z pohľadu vlastnej skúsenosti. Ako freelancer som pracoval z domu. Po nejakej dobe sa mi narodil syn. A ja som stále pracoval z domu. Narodenie dieťaťa vám pekne poprevracia život. Pre mňa to okrem iného znamenalo, že som sa musel naučiť byť extrémne efektívny a využiť na prácu ten čas, kedy malý spal.  To, čo mi bežne trvalo 4 hodiny som musel stihnúť za dve. To bol totiž čas, kedy počas obeda spal. Toto sa dá  aplikovať na mnohých freelancerov.

7. Sú extrémne mobilní. Mobilita je pre freelancera životným štýlom. S mobilitou je totiž spojená zmena a tú majú freelanceri celkovo radi. Na rozdiel od dennej rutiny, ktorej sa boja ako čert kríža. S rutinou je totiž spojená nuda a tá je pre freelancera nočnou morou. Na mobilitu by sme sa  mohli pozerať dvoma pohľadmi-cez mikro a makro úroveň. V mojom ponímaní je tzv. mikromobilita spojená s tým, že freelancer nemá jedno jediné pracovné miesto, ale využíva, tak povediac, celý svet k tomu aby sa stal jeho pracovisko. Je vonku pekné počasie?Tak vhodným pracovným miesto budem letná terasa alebo pláž. Prší? Tak skúsi  navštíviť kaviareň alebo vhodné coworkingové centrum. Nemá náladu na ľudí? Môže pracovať z domu. Taktiež netreba nijako zvlášť zdôrazňovať, že zmena prostredia rovná sa nové podnety, ktoré zase vedú k novým myšlinkam a pod. Na makro úrovni mobilita znamená, že freelancer nie je tak viazaný na jednu geografickú lokalitu. Technológie v princípe umožňujú pracovať s ktoréhokoľvek miesta na svete, tak prečo neísť do sveta? Tento postoj dal vzniknúť tzv. digitálnym nomádom.Ľudia, ktorí si zarábajú na živobytie, zatiaľ čo cestujú po svete a spoznávajú iné kultúry. Nakoniec, načo čakať do dôchodku?

Ak vás napadnú nejaké ďalšie dôvody, prečo práve freelanceri môžu byť pre firmy užitoční, tak budem rád, keď sa o svoj názor podelíte v komentároch.

Česť práci:)