Odvšadiaľ sa na nás valia tvrdenia, ktoré sa nás snažia,viac menej úspešne, presvedčiť o tom, že vlastniť a mať viac je jednoducho lepšie. Keď máte viac, tak vás ľudia majú radšej, častejšie je na vašej tvári úsmev, rovnako aj vaša rodina a deti sa tvária akosi šťastnejšie keď máte viac. Odvšadiaľ sa na vás rynie záplava medových kvapiek s informáciou o tom, že viac je lepšie. Keď sa však na tieto tvrdenia pozriete podrobnejšie, uvidíte, že tomu mladém, krásnemu manažérovi trčí z topánok slama a že jednoducho skutočne nie je všetko zlato čo sa blyští.

A čo keď je to naopak? Čo keď  práve málo je viac, čo keď minimalizmus je ten smer v ktorom sa ukrýva skutočná krása? Môže mať takýto prístup vôbec nejaké pozitíva? Skúsil som sa nad tým zamyslieť  a našiel som tieto výhody, ktoré vás postretnú, keď viete mať menej.

  1. Neumusíte sa obávať o to, čo vlastníte. Iste to  poznáte, kúpite si niečo, väčšinou je to niečo drahšie a akonáhle sa to stane vaším vlastníctvom,  tak si uvedomujete,že o to poľahky môžete prísť.Môže vám to niekto ukradnúť, môže sa vám to stratiť alebo pokaziť. U niektorých ľudí môže tento postoj nadobúdať priam obludné rozmery, kedy sa tak strašne obávajú o to čo vlastnia, že celý ich život je jeden veľký strach.
  2. Vaša myseľ je ľahká a čistá. Čím menej vecí je okolo vás, tým menej vecí je aj vo vašej mysli. Svet a myseľ sú ako spojené nádoby. Jedno druhé výrazne ovplyvňuje. Ak nemáte okolo seba veľa vecí, tak nad nimi nemusíte uvažovať, nemusíte sa nad nimi trápiť, nemusíte im venovať drahocenné minúty zo svojho života.
  3. Váš byt je priestranný a vzdušný. Mám rád prázdne priestory. Majú v sebe niečo čisté a pekné. Nemám rád prepchaté poličky, zásuvky, pracovný stôl. Feng šuej je postavené na tom, že ak je niekde viazaná energia v podobe vecí, často starých vecí, tak do vášho života nemôže prísť nič nové a pekné. Je to ako z rybníkom, do ktorého prúdi voda. Ak prúd zastavíte, voda začne hniť  a skôr alebo neskôr sa odtiaľ vytratí všetok život.
  4. Nemusíte toľko upratovať. Koľko času asi strávite upratovaním? Koľko času venujete utieraniu prachu? Som presvedčený, že čím menej vecí na poličkách mám, tým menej sa budem musieť venovať vcelku zbytočnému utieraniu prachu. Množstvo vecí vlastne len zvyšuje plochu na ktorú prach môže padať:)
  5. Šetríte čas. Každá vec v našom živote si vyžaduje nejaký čas. Vyžaduje od nás aby sme jej venovali pozornosť, aby sme sa na ňu sústredili. Možno je to len pár sekúnd alebo okamihov, ale keď je vecí okolo vás veľa, tak aj množstvo času, ktoré im venujete sa zvyšuje. Niektorí ľudia majú v istých veciach veľmi veľké zaľúbenie a preto s  nimi trávia omnoho viac času než zo skutočnýmu ľudmi. Občas sa aj mojej manželke zdá, že zo svojím počítačom trávim viac času ako s ňou:) Keď mimimalizujete množstvo vecí okolo vás, tak zvyšujete množstvo času, ktoré potom môžete využiť na niečo skutočne zmysluplné. Len prosím vás, nepremárnite tento čas na zháňanie ďalších vecí, podobali by ste sa na alkoholika, ktorý sa po vyliečení hneď ženie do najbližšej krčmy.
  6. Ste slobodný. Kto málo uľpieva na veciach je  vnútorne slobodný. Akú mieru utrpenia prežívame, keď sa veci, ktoré máme, kazia, stratia sa, alebo nám ich niekto ukradne? Veľmi zriedka sa na niečo také dokážeme pozrieť s nadhľadom a odstupom a povedať si:”sú to len veci, nič viac”. Pred pár dňami sme si všimli, že nám niekto poškriabal auto. Nič vážne, ale aj tak sme v tom okamihu mali na výber-buď sa budeme na to pozerať s nadhľadom a odstupm s tým, že je to LEN auto, alebo sa budeme rozčulovať a hnevať. Rozhodol som sa pre prvú možnosť. Možno je to aj preto lebo vnútorne som stotožený s pravdou, ktorá hovorí, že všetky rozbiteľné veci smerujú k rozbitiu. A nie je to otázka ČI sa rozbijú/pokazia/zničia, ale je to otázka KEDY.
  7. Máte jasno v tom, čo je v živote dôležité. Ak nevenujete svoju pozornosť veciam, musíte ju venovať niečomu inému. Keď nevenujete pozornosť veciam, tak si začnete kupovať knihy, možno začnete chodiť na výlety a budete cestovat, možno si kúpiťe foťák nie preto aby ste ho mali ale preto lebo  by ste sa chceli naučiť niečo nové. Možno začnete chodiť na nejaký kurz. Skrátka sa posúvate od onoho MAŤ k BYŤ.
  8. Ste nezávislý.Vlastníctvo vecí vás robí závislými. Ste k  nim pripútaný. A možno práve táto pripútanosť je na tom to najhoršie.  Aj samotný Buddha hovoril o tom, že nie je zlé pokiaľ  človek zažíva príjemné pocity, nakoniec tieto pocity sú výsledkom jeho etického jednania. Problém vzniká vtedy, pokiaľ človek na týchto veciach začne uľpievať a nechce sa ich vzdať.Vtedy vzniká utrpenie. Utrpenie z toho, že veci nie sú podľa nás, že jednoducho občas prídeme o niečo, čo nám robilo radosť a bolo pre nás príjemné a utrpenie z toho, že sme konfrontovaní s niečím, čo nie je podľa nášho gusta. Ak sa však nad to všetko dokážeme povzniesť, sme slobodní.

A čo vy? Aké výhody vám prináša nevlastnenie vecí?