home office mamaV poslednej dobe sa častejšie stretávam s ľudmi, ktorí z nejakého dôvodu pracujú doma. Či už je to ich rozhodnutie a robia vo vlastnej firme, alebo sú freelancermi, alebo sa dohodli so svojím zamestnávateľoma  a ten im umožňuje tzv. home office. Okrem iného toto rozhodnutie zamestnávateľa je skvelým ústretovým krokom voči zamestnancom, aj keď mu niekedy predchádzajú obavy, či zamestnanec doma bude skutočne výkonným zamestnancom. Táto skutočnosť je postavená na predpoklade, že človek je vo svojej podstate lenivý a pracovať sa mu nechce, a jediný spôsob ako ho k tomu donútiť, je  neustále  ho pod hrozbou sankcií kontrolovať. Keď sa tak na to pozriem, tak zamestnávateľ, ktorý sa dostal z tohoto názorového spektra k názoru, že zamestnanec dokáže podávať pracovný výkon, dokonca mnohkrát vyšší ako v práci, aj z domu,  urobil obrovský myšlienkový skok a treba mu byť zato vďačný. Avšak pravdou ostáva, že aj keď sa mnoho ľudí/zamestnancov, teší na prácu z doma, časom zisťujú, že to nie je také jednoduché, akoby sa na prvý pohľad zdalo. Problém o ktorom by som rád dnes písal, by som označil ako problém miesta/formy/obsahu. O čo ide? Hneď sa na to pozrieme.

“Ráno vstanem. Viem, že je to deň keď mám home office, ale akosi nemôžem nijako začať. Tu robím niečo, tu si dám kávičku, tu sa kuknem čo beží v telke, a pozriem na hodinky, skoro obed a ja som nič neurobila.” Aj takto dajako sa mi sťažujú moji klienti pracujúci z domu. Pri podrobnejšom rozhovore zistím, že človek pracujúci doma, pokiaľ sa mu nedarí dodražať určitú disciplínu, tak sa to deje z niektorého z týchto dôvodov.

  • Nie je jasne vymedzený čas. To, že pracujem  z domu, ešte neznamená, že môžem spať do 12:00. Teoreticky by som mohol, ale potom by sa veľmi ťažko dalo hovoriť o nejakej práci a už vôbec nie o efektívnej práci. Ak som počas svojho pôsobenia na klasickom zamestnaneckom mieste chodil do práce na 8:00, tak aj môj domáci pracovný deň začína o 8:00. Je to taktiež otázka zvyku. A pracovné návyky v tomto nie sú výnimkou. Iste, sú tu ľudia, ktorí sa rozhodli pracovať z domu práve preto aby mali voľnosť v čase a v tom ako s  ním zaobchádzajú a možno je pre nich prijateľnejšie aby pracovali v neskorších večerných alebo nočných hodinách. Taká práca má svoje čaro, ale skúste sa krátko pred polnocou niekam dovolať a niečo vybaviť. Ak je však typ vašej práce nezávislý na  vonkajších inštituáciách alebo osobách, tak si vyberte svoj pracovný čas, kedy vám to vyhovuje.
  • Čas je fragmentalizovaný. Bohužiaľ to tak je, že ak pracujeme z domu, tak na nás pôsobí oveľa viac rušivých faktorov. Môžeme si zapnúť televízor, môžeme si beztrestene surfovať po hocijakých stránkach, môžeme volať kamarátom a kamarátkam bez toho aby sa kolegovia po nás kriticky pozererali. Podľa teórií efektívnej práce sme najvýkonnejší vtedy, keď máme k dispozicii neprerušovaný časový blok, v ktorom sa môžeme sústrediť len na jednu vec.Vtedy je naše sústredenie najvyššie a my dosahujeme svojich cieľov hladko a ľahko. Ale keď nás neustále niečo vyrušuje, tak je ťažké niečo dotiahnuť do konca.
  • Keď som v práci, neumývam riad. Keď som začal pracovať z domu, tak mi mama hovorila:” to je skvelé, aspoň budeš môcť kedykoľvek poupratovať.” Toto presvedčenie som jej musel vyvrátiť, pretože ak pracujem, tak sa vnútorne naladím tak aby som akoby čiastočne “vymazal” vedomie, že sa nachádzam vo vlastnom byte a že v kuchyni ostal nejaký riad,  ktorý bude treba poumývať. Kuchyňa pre mňa neexistuje, je to priestor, ktorý by ma vyrušoval a odvádzal moju pozornosť, rovnako ako každý iný priestor v byte. Maximálne ju vnímam ako kuchynku, kde si prídem počas pracovnej prestávky zobrať kávu alebo čaj a hneď sa vraciam na svoje pracovné miesto.
  • Nejasne definované pracovné miesto. Ak pracujem doma, tak mám pre túto činnosť jasne vymedzené miesto, ktoré sa “používa” zväčša len na  pracovné aktivity. Zväčša preto, lebo okrem pracovných mailov, ktoré čítam na pc položenom na pracovnom stole,  občas na tomto pc a tomto stole čítam a vybavujem aj súkromné veci. Pokiaľ je to len trochu možné, mali by ste na svoju prácu mať svoje jediné miesto.Nejaký kútik. Aj z mála sa dá urobiť veľa. Pre inšpiráci môžete ísť sem. Každý priestor je naplnený nejakou energiu. Znalci fenng šuej by vedeli povedať. Ak pracujete v kuchyni, tak tento priestor, aj bez vášho vedomia, bude ovyplvňovať vaše myslenie, vaše naladenie a to nemusí byť zrovna o práci.
  • Celý deň som v pyžame. Tak ako priestor, tak aj naše oblečenie ovplyvňuje naše naladenie,naše zmýšľanie. Veď šaty robia človeka.  A akým človekom budete v pyžame a župančeku? Rozhodným? Dravým? Plným energie?Pripraveným kedykoľvek sa pustiť do náročných úloh,ktoré na vás čakajú? Nemyslím si to.  Predstavte si, že by váš potenciálny klient jednal s vami v župane, bol by pre vás dôveryhodný? Asi moc nie. Preto radím, obliecť sa do bežného denného oblečenia, presne tak isto,ako by ste išli do práce. Netvrdím, že máte mať oblek,ale župan by to nemal byť v žiadnom prípade. Pokiaľ nie ste bohémsky spisovateľ hľadajúci inšpiráciu v pohári whiskey:) A ešte anglický  lodi môžu pobehovať doma celý deň v pyžame:)

    Práca z domu má svoje špecifiká je jednoznačene náročnejšia na sebadisciplínu než bežné zamestnanie. Ale výhody, ktoré pre mňa má, by som nevymenil za nič na svete.

    A čo vy? Aké prekážky vám bránia pri práci  pri home office?

    Páčil sa vám článok?  Nezabudnite sa potom príhlasiť k odberu príspevkov priamo do vašej mailovej schránky.