Niekedy mám pocit, že tok informácií, ktoré by som rád spracoval asi nikdy nekončí. A pri tom je toho  na internete, ale samozrejme aj inde toľko, že keby som chcel iba čítať, tak by som čítal asi až do dôchodku. Aby sme sa v mori informácií neutopili, tak to chce systematický prístup k spracovaniu informácií. Tu je niekoľko myšlienok, ktoré by vám mohli uľahčiť uvažovanie nad tým, čomu svoj čas venovať a čomu zase nie.
Existuje jeden kľúčový princíp, ktorý  sa uplatňuje pri time management a rovnako platí aj pre spracovanie informácií. Tak ako pri plánovaní úloh  a priorít, tak aj tu platí , že nikdy nestihnete všetko. Ja viem, je to strašné, ale čím skôr sa s tým zmierite, tak tým ľahšie sa vámbude žiť. Jednoducho je to tak, že vo svete sa produkuje podstatne viac informácií, ako by jeden človek dokázal absorbovať, aj keď by boli len z jeho odboru. Vyzerá to tak, že aj v tomto sa budeme musieť dať na informačnú diétu. V rámci prípravy je teda veľmi dôležité dobre si vybrať, aké informačné zdroje sú pre mňa dôležité a s tým samozrejme súvisí tiež, v akej forme budem informácie konzumovať. Našťastie  ponuka je široká a tak si môžeme vybrať, text, video, audio, slidy, čo len chceme.

Automatizácia

je ďalším kľúčovým princípom. Po počiatočnej diagnostike, čo chcem odkiaľ dostávať, by som sa mal snažiť tento proces čo najviac zautmatizovať.  V mojom prípade je to samozrejme RSS, avšak v poslednej doeb dávam prednosť doručovaniu noviniek priamo do mailovej schránky, ktorá má samozrejeme svoj zrkadlový obraz na mojm HTC-čku a tak sa k informáciám dostanem takmer všade, aj keď nesedím za počítačom. Ale to najlepšie som si nechal na koniec.

Kindle a Instapaper.

Toto čarovné riešenie som objavil celkom nedávno vďaka inému blogu (Mít vše hotovo) a celkom ma dostal. Aby ste mohli plne využiť túto kombináciu, tak samozrejme musíte mať elektronickú čítačku Kindle. Druhou podmienkou je mať vytvorené konto v službe Instapaper, ktorá uschováva všetky články, ktoré sa vám na webe podarilo nájsť k neskoršiemu prečítaniu. Vo Chrome, alebo aj v inom podporovanom prehliadači sa vám po nainštalovaní ad on-u objaví na lište prosté tlačítko Read later, na ktoré kliknete vždy, keď sa vám nejaký materiál zapáčil a chcete sa k nemu vrátiť neskôr, alebo ho len chcete mať uložený pre neskoršie použitie. Avšak to najlepšie na tom, je že Instapaper umožňuje priame prepojenie s vašou čítačkou Kindle. Tzn. že pokiaľ si počas dňa uložím do Read later nejaké články, a večer si zapnem čítačku, všetky uložené články sa mi automaticky stiahnu do čítačky. Asi ani nemusím hovoriť  o tom, o koľko je pohodlnejšie čítať si z obrazovky e inku. A navyše články z Instapaperu sa dajú editovať, vymazávať a pod.
Ak mi do schránky príde nový článok z nejakého blogu, tak ho ani nečítam, rovno si ho otvorím v prehliadači, kliknem na Read later a večer keď je viac času aj pokoja sa k nemu vrátim. Je to veľmi pohodlné a jednoduché riešenie.
Budem rád keď mi napíšete, aké nástroje alebo techniky používate pri spracovaní informácií  a pokiaľ by ste tiež mali vlastné skúsenosti s používaním Instapaperu a Kindlu, dajte vedieť ( a ak si nebudete vedieť s niečím rady, napíšte mi, rád vám pomôžem).