Piggy savings bankŠetrnosť je cnosť. Cnosť, ktorá možno práve v tieto dni a mesiaca dostáva celkom iný význam. Dôležitejší. Dalo by sa povedať, že cnosť je niečo čo vyskytuje pomerne zriedka. Len tak mimochodom, kedy ste sa zúčastnili nejakého rozhovoru kedy ste hovorili o cnostiach? Keď občas položím túto otázku na mojich kurzoch , tak odpoveďou sú  mi poväčšinou nechápavé pohľady. Cnosti proste  nemajú moc šancu poraziť najnovšie politické škandály a iné farebno blýskavo uchvacujúce témy, ktoré sa stávajú obsahom našich rozhovorov. Ale to som trochu odbočil.

Jedna z cností, ktoré sú mne veľmi blízke je šetrnosť. Ťažko povedať, či moja snaha žiť šetrným/úsporným životom je výsledkom výchovy, alebo môjho vnútorného smerovania, ktoré sa naplno prejavilo počas môjho pobytu v buddhistickom kláštore, kde som vlastne ani nemal inú možnosť ako žiť veľmi šetrne.

Keď som sa vrátil a začal sa znovu integrovať do bežného sveta, snažil som sa preniesť čo najviac z môjho vnútorného naladenia do spoločenského kontexu, ktorý je priam poháňaný spotrebou. Ale keby len nejakou normálnou spotrebou. Ale tu skôr ide o brutálnu nadspotrebu. Vidiac to, snažil som sa eliminovať svoje výdavky na maximálnu možnú mieru. Kým som bol nezavislý a slobodný nebolo to až také veľmi náročné a nebolo nutné moc nad tým uvažovať. Ale ako som sa ponáral hlbšie do svete konzumu, bolo stále ťažšie odolávať toľkým lákadlám. V tomto mi však veľmi pomáhalo jedno sedliacke pravidlo, ktoré ma učil stále môj otec: “nesmieš proste minúť viac, ako zarobíš”. Ja viem, je to veľmi triviálne, ale mám pocit, že niektoré triviálne pravidlá majú celoživotnú a univerzálnu platnosť. A toto je jednoznačne jedno z tých univerzálnyc pravidiel.

Je zaujímavé, že človek podvedome hľadá vyváženosť svojho stavu, pokiaľ sa v ňom nenachádza. Pokiaľ celý deň pracujem s ľudmi, tak to, čo najviac potrebujem na konci dňa je pokoj a ticho. Pokiaľ naopak strávim celý deň sám za počítačom, tak večer hľadám spoločnosť a rád by  som sa s niekým pozhováral. Keď pracujem hlavou, tak mám celkom chuť zababrať sa od hliny alebo zobrať do ruky hoblík alebo pílku. Ak okolo seba vidím nadspotrebu, neustále vyzývanie k tomu aby som míňal svoje peniaze, presviedčanie o tom, že je dobré žiť na dlh, tak potom budem smerovať k protipólu. K úspornosti, šetrnosti.

Pred nedávnom  som čítal jeden článok, kde chlap popisoval ako strávil celý týždeň bez toho aby minul čo len jeden cent. A verte alebo  nie, spokojne sa usmievam na konci tých dní, počas ktorých som neminul ani jeden cent. Ak sa pozriem na veci, ktoré mám v byte, kuknem do skríň a zásuviek, tak zistím, že vlastne mám všetko čo potrebujem a nie je mi treba viac. Ba dokonca, o tom sa už tiež zmieňoval, mám radosť keď zaplnený priestor vyprázdnim a už ho ničím novým nenaplním. Každý z nás vedie trochu iný životný štýl, naše zvyky, ktoré sa týkajú míňania peňazí, budú rozdielne, ale mám podozrenie, že vzhľadom na dobu v ktorej žijeme,tak väčšina z nás bude mínať predsa len o niečo viac, než je skutočne nutné.Keby sme vedeli znížiť naše túžby po veciach len o 10%, myslím,že naše finančné zdravie by sa tiež o niečo zlepšilo.

Keď začína nový rok, sadnem si zo svojou maželkou, položíme si pred seba papier a začneme plánovať. Máme ho rozdelený na tri časti: veci, ľudia a činnosti. Prvé roky, keď sme sa len prisťahovali do Bratislavy, bola kolónka veci takmer plná. Potrebovali sme (naozaj?) kúpiť veľa vecí, zariadiť byť a pod. Ale časom sa počet položiek začal znižovať. A keď sme si sadli na začiatku tohoto roku, tak sme zistili že v položke “veci “už nie je nič, čo  nevyhnutne potrebujeme. Samozrejme, že by som si tam mohol dať nový počítač a telefón alebo kameru, lebo takéto hračičky ma bavia, ale….nie je to nevyhnutné a preto tam nedám nič. Energia, ktorú sme spočiatku venovali do vecí sa nám presunula na ľudí a činnosti. Začali sme viac chodiť so známymi von, alebo sme ich pozvali k nám a skvele sme sa zabavili, začali sme chodiť tancovať, začali sme viac čítať. To všetko sú činnosti, ktoré nás obohacujú viac než vlastnenie vecí. A tam smeruje aj moje/naše ďalšie smerovanie.

A ako teda neminúť ani jeden cent a byť spokojný? Je to niekoľko myšlienok, ktoré mám:

  • Tak ako príležitosť robí zlodeja, tak aj možnosť si niečo kúpiť vytvára riziko,že budete mínať viac než skutočne potrebujete. Moja manželka to vie a tak s ňou, aj keď nie vždy celkom rád (prosím vás, ktorý chlap má rád nakupovanie, myslím,”ženské” nakupovanie), chodím na nákupy a vytváram určitú brzdu v nákupnom ošiali.
  • Uvažujte nad tým čo všetko skutočne! potrebujete k životu. Je to, čo si chcem kúpiť, naozaj pre mňa v tomto čase nutné? Alebo je to len momentálny popud?
  • Nenakupujte impulzívne. Dopredu si premyslite čo chcte kúpiť a svojho rozhodnutia sa potom aj držte. Niekomu môže pomôcť, ak si napíše zoznam toho, čo potrebuje.
  • Uvedomte si, čo s vami robí reklama. Som antireklamný človek. A ak niečo vidím v reklame, som od  toho produktu alebo služby takmer inštinktívne odpudzovaný. Nájdu sa nejaké výnimky, ale veľa ich nebude. Väčšinu je to vtedy, keď sa v reklame objaví niečo, nad čím aj tak už dlhšie uvažujem, len mi to dodá nejaké nové informácie.
  • Uvažujte nad silou, ktorú vám dá vaša nezávislosť na nákupoch. Vychutnajte si to víťazstvo, ak ste dokázali prežiť čo i len jeden deň bez míňania. Úplne skvelé by bolo keby tak, ako sa človeku odporúča mať jeden deň v týždni pôst, tak by mal mať aj voľno od míňania.
  • Ak sa ocitnete niekde  v nákupnom  centre, pozorujte správanie nakupujúcich ľudí.Všímajte si ako sa správajú. Pred nedávnom som sa zastavil v jednom obchode s oblečením,kde boli 50% výpredaje.Nič som si nekúpil. Ale všímal som ako ľudia berú priam živelne veci, ktoré s takmer istotou nepotrebovali ale “ no nekúp to za tú cenu”. Nuž, nekúpil som:) Akoby sa v nás v takých okamžikoch prebúdzal duch neolitického zberača, ktorý berie všetko čo mu príde pod ruku, aj keď niektoré veci asi nebudú v žiadnom prípade požívateľné. Hlavne že ich je veľa.

Tento zoznam určite nie je konečný, ale dôležité je, aby ste si vy sami, ak chcete, našli svoj zoznam,ktorý vám pomôže byť spokojným aj vtedy, keď nič neminiete a nič si nekúpite. Nakoniec, nechcete predsa aby sa vaše šťastie odvíjalo od toho čo máte?

Čo si o tom myslíte? Máte nejaké skúsenosti s “nemíňaním? Podeľte sa o ne.

Páčil sa vám článok?  Nezabudnite sa potom príhlasiť k odberu príspevkov priamo do vašej mailovej schránky.

Creative Commons License photo credit: alancleaver_2000