Viete, ktorá téma v našich rodinných aj priateľských rozhovoroch jednoznačne vedie? Viete kvôli čomu sa manželia najviac hádajú? Myslím, že netreba dlho chodiť okolo horúcej kaše. Jasné, sú to peniaze. A najčastejšie ich  nedostatok, prípadne  snívanie o tom, aké by to bolo, keby bolo peňazí dosť.  Ale ako všetci dobre vieme, vzhľadom na nenásytnú ľudskú povahu dosť nebude nikdy. V tomto tu nie je žiaden rozdiel medzi bohatým a chudobným, pretože obaja majú pocit, že majú málo. Samozrejme s tým rozdielom, že u bohatého sa jedná predovšetkým len o jeho subjektívny pocit, kdežto u chudobného sa môže jednať o reálny nedostatok a žitie na hranici chudoby. Dúfam, že väčšina čitateľov tohto  blogu sa nevyskytuje  predovšetkým na tej smutnej strane tohoto spektra a radí sa medzi stred, o ktorom je možné povedať, že nie je ani veľmi bohatý ani veľmi chudobný. Inak, chudoba a bohatstvo nie je len o tom, koľko toho máme na účte. Inými slovami, bohatý je predovšetkým ten, kto vie, že má dosť, pretože ten kto nemá dosť, nebude mať nikdy pocit, že jeho usilovanie sa za bohatstvom je na konci  a bude pripomínať krysu v bludisku, ktorá sa slepo ženie za svojim syrom. Nie nadarmo sa hovorí o krysých závodoch. Je však z týchto závodov vôbec možná nejaká cesta von? Lebo takmer každý z nás sa v  nejakej verzii takého krysieho závodu ocitol, aspoň na okamih (prihláste sa tí, ktorí nie a povedzte nám ako ste do dokázali:))

Uvažoval som nad tým, aké možnosti, nástroje, techniky má človek na to, aby trochu eliminoval tlak, ktorý naňho peniaze vytvárajú a stal sa tak viac slobodným.

  1. Ako všetko ostatné, tak aj bohatstvo alebo chudoba sa vytvárajú v našej mysli. Pokiaľ je naša myseľ nastavená tak, že všade bude vnímať len nedostatok a núdzu, tak svet okolo nás bude skutočne tak vyzerať. Ako raz povedal Henry Ford: ak si myslíte, že uspejete, máte pravdu, ak si myslíte, že zlyháte, taktiež máte pravdu.
  2. To, o čom si myslíme, že potrebujeme k životu a to, čo skutočne potrebujeme k životu, to sú dve zásadne rozdielne veci. Väčšinou sú naše životy omnoho plnšie, než je skutočne nevyhnutné. Máme veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujeme a  tieto veci sú veľkou dierou v našich financiách. Skutočne priam čiernou dierou, ktorá pohlcuje naše ťažko zarobené peniaze. V rámci minimalistického hnutia, ktoré je veľmi populárne v USA ale aj inde vo svete (hrdo sa k nemu hlásim:)) je zvykom žiť napr. len zo 100 vecami. Možno je to príklad extrému, ale určite sa to dá. Schválne, keby ste si mali zo svojho majetku vybrať len 100 vecí, z ktorými budete žiť, ktoré by to boli? Čoho by ste sa vzdali?
  3. Strávte jeden deň v týždni tým, že neminiete ani cent. Dá sa to vôbec? To záleží od toho ako prísny na seba budete a aké kritéria si nastavíte. Bude sa vám rátať reálne minutá suma, alebo si zaráte aj benzín, ktorý máte  v nádrži auta a minuli ste ho na ceste do práce? Kritériá sú len vaše, ale ide to, aby ste si zámerne nastavili určitý mantinel v tom, že nebudete míňať. Ja napr. v také dni vôbec nechodím do mesta, zvlášť do nákupných centier, pretože, no,  tiež som človek podliehajúci rozličným zvodom. Nebudem sa predsa zámerne vystavovať pokušeniu kúpiť si v kaviarni latte za 3 evri:)
  4. Ak máte pocit, že máte málo peňazí, hľadajte spôsoby ako váš príjem obohatiť o iné zdroje. Aj keď máte peniaze za vašu práce, alebo ste na materskej, alebo poberáte dávky v nezamestnanosti, možno máte nejakú zručnosť alebo znalosť, ktorá by sa dala speňažiť. Toto je oblasť, ktorá si vyžaduje vaše premýšľanie a kreativitu. Nečakajte, že sa svet, štát, firma, manžel o vás postará. Možno áno a možno nie. Vždy je lepšie sa spoliehať sám na seba. Prvý krok býva veľmi náročný, pretože musíte zmeniť svoje uvažovanie a svoje myslenie.  Pokiaľ ste celý život boli v tom, že peniaze vám zabezpečí niekto iný a toto presvedčenie sa má zmeniť, tak sa pripravte na tuhý boj vo svojej mysli. Ak si položíte otázku,čo by ste mohli robiť a dlho vás nič nenapdne, tak hľadajte ďalej, pokiaľ nebudete mať v rukách niečo,  čo vás bude baviť a čo vám bude prinášať financie. Skvelú prednášku na túto tému nájdete v tomto videu:
  5. Ako som písal v úvode, peniaze tvoria veľmi dôležitú súčasť nášho života.Nedá sa žiaľ bez nich žiť, ale určite sa dá nájsť mnoho spôsobov ako žiť, aby náš život nebol len o peniazoch.
    A aké sú vaše skúsenosti? Ako znižujete vašu “závislosť” na peniazoch?