I'm a big FAN of DoF :-)Stačí aby teplota stúpla na príjemných 35 stupňov a je to tu. Asfalt sa topí, zmrzlina vo vašom konrnútku sa topí, vy sa potíte a občas máte pocit, že aj mozog sa vám z toho tepla roztopí. Prirodzene v takom stave nie je veľmi efektívne nad niečím uvažovať, nieto ešte prinášať kreatívne nápady  na to, ako by mala vyzerať nová krabička na cigarety, ktorú  vo vašej firme navrhujete pre svojho klienta. Skrátka, bez ohľadu na to ako veľmi teplo je vonku, pracovať sa musí.  Ťažké chvíľky v týchto časoch zažívajú aj freelanceri, pre ktorých je dodržiavanie pracovnej disciplínyešte náročnejšie ako po iné ročné odobia. A keďže ako dobre viete aj ja som freelancer a tiež zažívam tieto horúčavy, mám tu pre vás zopár tipov, ako sa s tým vysporiadať.

  1. Zmena pracovného rytmu. Pokiaľ pracujete ako tak disciplinovane (týka sa to predvšetkým ľudí čo pracujú z domu,čo bude asi prípad väčšiny freelancerov), tak máte šancu si svoju pracovnú dobu posúvať. Vychádzajme z predpokladu, že svoju prácu chcete urobiť čo najskôr, aby ste prípade mohli vypadnúť niekam k  vode. Ideálne je teda vstávať čo najskôr, čas medzi 5:00 a 7:00 by mal celkom postačovať. Nakoniec, v tom teple sa aj tak len zbytočne prevaľujete v posteli, tak čo tam zbytočne márniť čas.  Táto skutočnosť prirodzene od vás vyžaduje aby ste boli ešte viac discplinovaný  a moc sa nepozerali z okna hovoria csi: “ako je vonku krásne,  nepôjdem niekam von?”. Čím viac sa dokážete sústrediť na to, čo máte urobiť,t ým rýchlejšie sa vám to podarí. A s tým súvisí aj ďaľší bod.
  2. Kvalitné plánovanie. V teple sa ťažko rozmýšľa, to je známa vec. Pokiaľ teda môžete, plánujte si na letné horúce dni aktivity a činnosti, ktoré nevyžadujú prílíšnú výkonnosť vášho mentálneho aparátu. Ideálne sú rôzne administratívne práce alebo upratovanie v papieroch. Pokiaľ predsa len niečo také musíte urobiť, naplánujte si to na skoro ráno,alebo na neskorší večer, keď slnko zapadne a teplota klesne.
  3. Majte hneď od rána jasný plán  čo chcete urobiť a toho sa držte. Začínajte vždy s MIT (most important task) a postupujte k menej dôležitým úlohám.
  4. Investuje to kvalitného ventilátora. Ak si už teda neplánujete rovno nainštalovať klimatizáciu, ktorá vás nadobro udrží v ilúzii  chladivého vánku vejúceho od mora. Tiež som si jeden pred niekoľkými rokmi kúpil a viem, že keď ho vytiahnem a zapnem, tak je vonku ozaj horúco.
  5. Ventilátor kombinujte so zatiahnutými žalúziami. Zhruba po 15:00 keď sa slnko prehupne na druhú stranu nášho paneláku zaťahujem všetky žalúzie a zatváram okná. A aj napriek tomu mám v obývačke, kde pracujem cca 31st. Ak by však okná ostali otvorené, bolo by to ešte horšie. Manželka investovala do kvalitných bambusových “žalúzií” na balkónik v kuchyni a tak je tam príjemný tieň počas celého dňa.
  6. Pitný režim. Toto je už otrepané, ja viem, ale aj napriek tomu,ž e ste doma, a slnko na vás priamo nepraží, nachystajte si na stôl krčah čistej, mierne chladenej vody a popíjajte z neho. Spotreba počas horúcich dní sa môže vyštverať až na 5 litrov denne (neoverený údaj) Snažím sa vyhýbať sladeným kolám, pretože tie pocit smädu ešte zvyšujú.
  7. Vyhnite sa na obed ťažkým jedlám. Budete sa po nich cítiť unavene a otupelo. A v kombinácii s teplom je to na odpadnutie.

Tak, to by bolo zopár nápadov ako si uľahčiť prácu počas horúceho dňa. A čo robíte v takých situáciách vy? Máte nejaké “zlepšováky”? Podeľte sa v komentároch. Teším sa.
Creative Commons License photo credit: VHSpenguin