Vianoce aj Silvester sú už za nami, a tak je tu ten správny čas sa trochu obzrieť za seba a zhodnotiť si pre seba, ako sa mi to tento rok podarilo zvládnuť.

Vianoce sú tradične v našej kultúre vnímané nie ako sviatky pokoja a lásky ale skôr ako divoké orgie  sprevádzané šialeným pobehovaním po obchodoch a míňaním ťažko zarobenýcha alebo ľahko požičaných peňazí. Umenie nie je predsa šetriť ale míňať. Napriek celospoločenskému tlaku sa mi táto predstava nepáči a nijako sa s ňou nestotožňujem. Predpokladám, že rovnako na tom bude obrovské množstvo ľudí, ktorí to vnímajú podobne. Otázkou potom ostáva, kto to vlastne stresuje, kto pobehuje po obchodoch, kto bezhlavo nakupuje a je v strese, keď sa to nikomu nepáči?

No, je to ako to je a aspoň v mojom malom svete, kde patrí moja rodina, sa to snažíme robiť a prežívať inak. Aby tie sviatky naozaj boli pre nás sviatkami pokoja. A vďaka čomu sa nám to podarilo? Tu je zopár nápadov, alebo skôr reflexií, ako to urobiť inak.

  • Skvelým riešením, ktoré celkom zmení vaše vnímanie Vianoc je ochorieť. Myslím to vážne. Pretože presne toto sa mi tento rok stalo. V čase najväčšieho vianočného zhonu som musel s teplotami zaľahnúť do postele. Verte alebo nie, taká choroba vás spoľahlivo diskvalifikuje z celého toho kolotoča. Nie žeby teda nejaký  kolotoč zo sviatkov u nás bol. Keď už ležíte, tak vlastne toho moc robiť nemôžete. Ak je vám veľmi zle, tak naozaj len ležíte. Akonáhle sa váš stav trošku zlepší tak máte aspoň čas na čítanie, čo  bolo úplne super, vzhľadom na tie hory kníh, ktoré sa mi nazhromaždili pri posteli. Ale pozor. Aby to naozaj bolo spravodlivé, tak nesmiete svoje prípadné povinnosti v domácnosti presunúť na iného člena. Ideálne je, keď je celá rodina tak trochu chorá, čo vlastne bol aj náš prípad. Veď to poznáte, akonáhle máte doma nejakého bacila, tak ten si veselo preskakuje z jedného hostiteľa na druhého a v ideálnom (jeho) prípade, sa to môže ťahať aj celé týždne.
  • Minimalizovať nadštandardné domáce práce. Tým sa myslí prehnané upratovanie, vyváranie, zdobenie  a pod. To všetko vám vie zabrať strašne veľa času. Času, ktorý by ste mohli stráviť napr. leňošením, čítaním, zhováraním sa, prechádzkami a pod. Schválne som do zoznamu relaxačných aktivít nezaradil TV, pretože tú už roky spoľahlivo počas Vianoc ingorujeme. Ja naozaj nemám chuť ani náladu vidieť Popolušku už po x -tý krát  bez ohľadu na to, ako ma bude niekto presviedčať o tom, že to patrí ku koloritu Vianoc.
  • Vyhnite sa preľudneným miestam.  Tu sa musím priznať, že mám slabosť pre vianočné trhy. Tento rok som ich navštívil až dva razy a ani raz som si nestihol dať cigánsku, lebo som musel dávať pozor na malého, aby sa nám niekde v tom dave  nestratil. Celkovo to nebolo nič moc a tak som si ten zážitok netúžil zopakovať. A to bolo len dobre. Zase jeden významný stresor z hry von.
  • Ak môžete, tak nakupujte darčeky cez eshopy. Eliminujete tým trávenie času v preľudnených nákupných centrách a rozličných vianočných trhoch. Viem, že to nie je vždy možné a vhodné, ale pravdou je, že vám to ušetrí nesmierne veľa času a energie. Určitou alternatívou môže byť to, že nakúpite darčeky aspoň v mesačnom predstihu a  vyhnete sa tým tlačeniciam a stresovému prostrediu. Pro tip: dohodnite sa, že nikto v rodine (okrem malých detí) darčeky nedostane. Ide predsa predovšetkým o to, že ste spolu, či nie? Prítomnosť alebo neprítomnosť darčekov by na tom nemala nič meniť. Namiesto toho, investujte váš čas a pozornosť do druhých. A ak už neviete nákupu darčekov odolať, tak predovštkým si prosím vás na žiadne dary nepožičiavajte peniaze. Tým celkom  spoľahlivo zaklincujte vianočného ducha tak, že sa z toho už nepreberie.
  • Neberte tie sviatky smrteľne vážne. Ja viem, pre niekoho sú Vianoce proste srdcovou záležitosťou a nedá na ne dopustiť. Pre mňa je to čas kedy si naozaj môžem dovoliť oddychovať a nerozmýšľať nad prácou ale stráviť čas s rodinou, chodiť na návštevy k príbuzným , veľa čítať a pod. Áno, je to čas určite výnimočný, ale nie zas tak aby som z toho padal na zadok a spamätával sa z toho ošiaľu ešte tri mesiace. Okrem toho som sa pristihol, že sa mi viac aktualizuje pôvodný pohanský podklad Vianoc a totiž zimný slnovrat. To vedomie, že od toho dňa sa zase dni začínajú predlžovať a jar tu už bude čo nevidieť, je pre mňa naozaj dôvod na oslavu a radosť.

Tak, verím, že aj vám sa podarilo Vianoce 2014 prežiť v zdraví a pohode a že ste počas nich načerpali kopec pozitívnych pocitov, ktoré vám ešte veľmi dlho vydržia. Minimálne aspoň počas prvej polovice roka 2015.

A v tom vám, ako obyvkle, držím palce:)

PS. Ak máte svoje riešenia, ako prežiť Vianoce v duševnom zdraví, tak sem s nimi.