V nejakej štatistike som nedávnom čítal, že peniaze sú v partnerských vzťahoch jednou z hlavných príčin prečo sa partneri hádajú. Je to smutná štatistika, ktorá mi pripomenula ako veľmi sa náš život točí okolo peňazí. Možno budem veľmi zovšoebecňovať, ale niekedy mám dojem, že peniaze sú tak hlboko votkané do pradiva tejto spoločnosti, že pokúsiť sa to ignorovať je priam nemožné. A ešte ťažšie je fungovať na základe iných princípov. Mám na mysli to, že je veľa ľudí, ktorým sa vnútorne podarilo povzniesť nad myšlienku, že peniaze sú tým jediným a najdôležitešjím prvkom, okolo ktorého by sa mal točiť ich život. Na jednej strane je tu toto uvedomenie, na druhej strane sú účty za bývanie, účty za telefonovanie, účty za jedenie, účty takmer za všetko okolo nás.

Ak by človek žil absolútne sebestačne, nezávisle na spoločnosti, možno a to možno píšem s veľkým otáznikom by sa vedel od spoločnosti oddeliť a žiť sám pre seba. Ale pre koľkých ľudí je niečo také vôbec predstaviteľné a celkovo realizovateľné? Vnímam okolo seba veľa ľudí, torí volia jednoduchší životný štýl, ktorý nebude obsahovať napríklad veľa luxusu ale bude menej náročný, resp. menej nákladný. Ale takmer vždy mi to príde ako ťahanie za kratší koniec. Niečo ako boj, ktorý je ťažko vyhrateľný. Ako vylievanie vody z člna, aj keď sa tam stále valí ďalšia. A aj napriek tomu sa nikdy o taký štýl života neprestanem snažiť. A verím, že je tu stále viac a viac ľudí, ktorí sa snažia o niečo podobné. Patríte medzi nich?

Možno ste tiež mali tento pocit-zarobili ste nejaké peniaze, chvíľku ste mali pocit uspokojenie, pretože peniaze sú takmer niečo ako vzduch bez ktorého sa nedá žiť. A povedali ste si, že pokiaľ budete šetrní, tak vám vaše finančné prostriedky vydržia dlho a budete mať aspoň na nejaký čas pokoj. Ale inkaso a automatické platobné príkazy spôsobia, že aj keby ste hladovali, spávali pod mostom, chodili v handrách, stále sa vám tie peniaze budú míňaťm bez ohľadu na to ako šetrne budete žiť. Keď tak nad tým uvažujem vôbec to nie je niečo, z čoho by mal človek radosť, a napriek tej depresívnosti ktorá z toho ide si myslím, že je dôležité aby človek vnímal peniaze skutočne v ich pravej podobe-ako prostriedok k niečomu a aby sa nikdy nestal ich otrokom.

Inak, je zaujímavé (opäť výskum), že pokiaľ človek investuje do materiálnych vecí,tak ich hodnota jednak reálne ale aj vnútorne pocitovo klesá. Avšak pokiaľ človek investuje do zážitkov, cestovania, vzdelávania-hodnota niečoho takého časom rastie, predovšetkým pocitovo.

A ako vy riešite otázku peňazí vo vašom živote? Ako veľmi sú pre vás dôležité? Ste ich otrokom alebo vám ide o slobodu?