Dnes ráno som musel nejaký čas stráviť v čakárni lekára. Asi je to niečo čo nerobíme nikdy radi, ale je pravda, že sa tomu v našom živote málokedy môžeme naozaj vyhnúť. Proste je to tak, naše telíčko nie je dokonalé a občas nám to dá pekne pocítiť. No a potom zákonite príde okamih, kedy sa nechtiac ale predsa len musíme vybrať do nejakej ambulancie, no ale kým sa tam dostaneme, tak sa musím prehrýzť cez predpeklie, ako by som neraz nazval čakáreň. Kedysi ma  niečo také privádzalo do neskutočného zúfalstva a stavu nahnevanosti. Sedieť tam nie je nič príjemné, je tam kopec ľudí, ktorý vám nie sú sympatickí, musíte byť ticho, je tam zlý vzduch, no a keď je vám navyše aj zle, čo sa zvykne stávať keď ste chorí, tak je až na počudovanie, že čakárne lekárov nie sú rodiskom bláznov a šialencov. Tak, desivosť tohoto problému sme si, myslím, vykreslili dosť jasne, a čo s tým?

Ako som tam tak sedel, všimol som si, že niektorí ľudia prišli do čakárne a hneď na to ich sestrička volala do ambulancie. Bolo to zaujímavé. Niektorým ľudom, ktorí v čakárni už boli nejakú dobu sa to prirodzene moc nepáčilo, ale smola. Pani využila možnosť, ktorú už väčšina lekárov dnes ponúka a totiž možnosť objednať sa na jeden konkrétny termín. Iste, je to za nejakú malú sumičku, ale….Neoplatí sa to? Ak len použijeme niečo z matematiky, ukážeme ako takáto možnosť môže mať vyšší finančný efekt, ako ten, že sme tam nejaké peniaze minuli. Kľúčová je otázka: koľko zarobíte za tú hodinu, ktorú by ste inak museli nepríjemne stráviť v čakárni? Myslím, že v mnohých prípadoch to bude viacej, možno nie o veľa ale bude. A navyše tu nerátam psychologický efekt a zisk, ktorý  získate tým, že tam nebudete musieť čakať a zbytočne sa stresovať.

Ak vám však ani takáto možnosť nevyhovuje, pretože: máte veľa času, ste dôchodca, ste študent, radi nezmyselne mrháte čas, teší vás prítomnosť chorých ľudí okolo vás, tak samozrejme nič také ako zaplatenie si času, kedy prídete presne načas k lekárovi nie je nič pre vás. Potom vám neostáva nič iné ako sa vyzbrojiť božskou trpezlivosťou alebo knihou. Apropo knihy. Sú skutočne vynikajúcim spoločníkom presne na takéto príležitosti. Nikdy, skutočne nikdy si nepestujte ilúziu, že v čakárni nebudete čakať, je to niečo také ako opájať sa predstavou, že vyhráte v športke, to sa stáva naozaj málokedy.  Preto s tým treba rátať ako z hotovou vecou. Vždy majte v taške nejakú knižku, ideálne ak to bude niečo veselé, ale pozor nie veľmi, pretože hlasný smiech, napriek tomu, že smiech lieči by sa asi nestretol z moc veľkým ohlasom u vašich spolučakajúcich:). Do podobnej kategórie ako kniha patrí taktiež mp3 prehrávač.

No a ešte je tu  takmer ultimátne riešenie a to-nikdy neochorieť, ale ako som vyššie písal, je to niečo tak málo pravdepodobné, že sa k tomu asi nikdy nedostaneme, ale skúsme sa k tomu aspoň trochu priblížiť niečím čomu sa hovorí zdravý životný štýl. A čo sa vlastne za zdravým životným štýlom skrýva, o tom budeme hovoriť a písať niekedy nabudúce.