Vo svojej najpodstatnejšej podstate je cestovanie   a preprava úsilím, pri ktorom ide o to, aby sa, podľa možnosti, čo najrýchlejšie teleso, teda ja alebo vy, presunuli z  bodu A do bodu B. Keďže sme ešte nejakú dobu vzdialení od presunu, ktorý nám zaberie len zlomok sekundy, ako to vidíme v populárnych sci fi seriáloch, nezostáva nám nič iné, len proste v najrozličnejších prostriedkoch prepravy tráviť pomerne dosť času. Času, ktorý je dosť často časom priam bohapusto premrhaným. A keďže je škoda každej sekundy, ktorá vyjde nazmar, poďme sa pozrieť na zopár nápadov ako by sme to mohli zlepšiť.

Avšak predtým krátke zamyslenie na úvod. Dovoľte otázočku-koľko času denne strávite najrozličnejšími presunmi? A koľko času  z týchto presunov máte pocit, že len mrháte časom? Ak si na druhú otázku odpoviete “veľa” možno bude vhodné aby ste čítali ďalej. Ale – pokiaľ ani sekunda z vašich presunov nie je premárnená, potom ste na tom veľmi dobre, a mne neostáva nič iné len sa vás opýtať ako to robíte a doporučiť vám, aby ste nestrácali čas ďalším čítaním.

Keď niekam cestujeme, je to proste čas, ktorý sa na ceste musí stráviť a aj keď máme isté obmedzené (ako kto) možnosti na to, aby sme dĺžku trvania našej cesty skrátili, o veľa to nebude. Tu sú určité rozdiely v tom, či idete po vlastnej osi-autom, alebo sa radšej necháte viesť niekým/niečím iným. Ja osobne veľmi preferujem druhý spôsob, nakoľko nemám ani auto ani vodičák (z núdze cnosť) a taktiež viem urobiť podstatne viac vecí ako keď by som cestoval autom. Čo je však veľmi dôležité nie je to, koľko času niekde strávite-a to sa týka trávenia času kdekoľvek s kýmkoľvek, ale o to akú, tzv.pridanú hodnotu tento čas bude pre vás mať. A toto je výsostne pocitová záležitosť.Toto je vlastne podstata (alebo jedna z podstát a princípov)  zmysluplného využívania času. Naplniť čas alebo obdobie, ktoré plynie nezávisle na mne, niečím čo závísí čisto len na mne. To ako rýchlo pôjdem vo vlaku, nezáleží na mne, ale ako tento čas využijem, či si budem čítať, alebo sa budem učiť nové slovíčka, či si niekoho nájdem a budem ho otravovať s tým, že sa hrozne nudím a potrebujem záchranu-tak to je už na mne. Určitý časový úsek má pre mňa len takú hodnotu, akú mu ja pridelím. Ako sa zvyšuje hodnota tohto času, tak sa aj zvyšuje môj pocit zmysluplnosti z toho čo práve prežívam a klesá pocit premárneného času. Toto je základná myšlienky, vlastne veľmi prostá, ktorá vám však umožní zmysluplne využívať tzv.stratový alebo prestojový čas napr. v čakárňach, vo frontách najrozličnejšieho druhu, pri cestovaní, pri čakaní na čokoľvek a kohokoľvek.

No a čo sa to teda vlastne dá robiť v aute, vlaku, autobuse a inde?

Auto:

 1. Počúvate rádio
 2. Počúvate hudbu, ktorú ste si vybrali. Tu by som napr. veľmi doporučoval nahrávky hovoreného slova, prípadne hudbu, ktorú si bežne v rádiu tiež nevypočujete. Američania majú v tomto dobrú tradíciu-ich ponuka edukačných CD je veľmi pestrá. Ale pri troche pátrania sa aj vám niečo podarí nájsť aj na našom trhu.
 3. Počúvate jazykové CD, nahraté slovíčka a pod.
 4. Telefonujete
 5. Rozprávate sa s spolujazdcom
 6. Spievate si
 7. …iné?

Výber, zdá sa, nie je veľmi široký, máte skúsenosti ešte s nejakými inými aktivitami?

A čo taký vlak a autobus?

 1. Knihy, moja obľúbená kratochvíľa. Žáner nechám na vás, nech je už akýkoľvek.
 2. PC. Tak toto je obrovský priestor na využitie času. To čo robíte doma za stolom  alebo v práci, môžete robiť aj vo vlaku. Niekedy je pomerne ťažké sa sústrediť, zvlášť keď je okolo vás veľa ľudí, tak vtedy by som dal prednosť intelektuálne nenáročnej činnosti, poťažmo zábave. Pozeranie seriálov, filmov, počúvanie hudby, hranie hier a ja neviem čo ešte sa nie intelektuálne náročné sa dá robiť na PC.
 3. Snažiť sa nadväzovať nové kontakty. Hmm, tomuto sa ja  radšej vyhýbam, nie som asi veľmi spoločenský typ:)
 4. Hudba. Ak už nie z PC, tak máte určite inú technickú vymoženosť, ktorá vám to umožní
 5. Využiť návštevu jedálenského vozňa. Nuž, len keď sa pridlho zdržíte, tak….veď asi viete čo myslím:)
 6. …a iné…Viete aké? Podeľte sa, ako ste si krátili čas, ktorý ste trávili vo vlaku alebo autobuse?

To čo by som z dnešného príspevku považoval  za najdôležitejšie je naplnenie prestojov, niečím čo tomuto času pridá určitú   hodnotu a tak zabezpečí tak pocit zmysluplnosti z toho čo práve robíte.