Vianoce sú za nami. Ten ošiaľ, na ktorý sme sa tak dlho tešili  sa  niekde stratil za horizontom a v nás ostala taká jemná melanchólia. Je to preč a pred nami je ďalší rok, počas ktorého sa zase budeme na sviatky tešiť. Kým sa však do toho pustíme naplno, tak je tu ešte jedna veselá udalosť a to Silvester. Vianoce a Silvester, to sú vlastne také dvojičky, niečo ako deň a noc, sneh a mráz, alebo oheň a dym. Ono by jedno bez druhého akosi nebolo ono. A tak je to v poriadku, máme zažité, že Vianoce sú, alebo by aspoň mali byť časom, kedy spomalíme, kedy si nájdeme  čas nielen na seba, ale aj na druhých, že to bude obdobie, kedy budeme zo vzduchu nasávať lásku a porozumenie.
Asi sa nám to nie vždy podarí, ale aspoň sa snažíme, každý podľa svojich daností a možností. A aj to veru niekedy stačí. Na druhú stranu je Silvester dňom, kedy sa akoby všetky nahromadená energia derie na povrch, kedy máme povolené blázniť, divoko sa smiať, robiť hlúposti (to všetko samozrejme v rozumnej miere, aby sme nepoškodili seba-napr. nestriedmým popíjaním alebo druhých tým,  že im v tej nestriedmej pripitosti povieme niečo, čo by nás mohlo mrzieť). Aj keď si myslím, že asi veľa ľudí jednoducho berie Silvester ako čas, kedy netreba ani seba ani druhých brať priveľmi vážne. Potom je tu však ten medzičas. Už nie sú Vianoce, a ešte nie je Silvester. Čo robiť a čomu sa venovať, aby to bol dobre strávaný čas? Pokúsil som sa nad tým zamyslieť, načrieť do vlastného života a prinášam vám zopár myšlienok ako naložiť s tým  údobím medzi.
  1. Všeobecné spomalenie. Ak nám niekedy Vianoce a čas pred nimi pripadá ako pretek, tak potom čas po Vianociach je tým okamihom kedy športovci relaxujú a oddychujú. Ak vás sviatky vyčerpali, a nerobme si ilúzie, že takáto vyčerpaná skupina ľudí neexistuje, tak je teraz tá doba, kedy si môžeme odpočinúť. Prelaďťe na nižšiu rýchlosť, prípadne sa na čas zastavte celkom. Ak je to možné vezmite si dovolenku, ak nie, tak spomaľte aj v práci. Mnoho ľudí robí tú chybu, že sa snažia zmiesť zo stola všetky resty, ktoré tam ostali,  ale to nie je moc dobrý nápad, zvlášť,  ak tam toho máte dosť. Hrozí vám, že sa ešte pred koncom roka úplne odpálite. Verte mi, nestojí to za to.
  2. Staňte sa pozorovateľom.  Mám zvyk, že medzi sviatkami mám vlastne takmer dovolenku, píšem takmer dovlenku, pretože nejaké pracovné veci riešim, ale len veeeľmi zľahka. Žiaden stres, žiadne naháňanie sa za niečím. Veci, ktoré riešim by som označil ako C priorita, čo znamená, že ak ich nespravím, tak sa nič závažné nestane, ale ak budú urobené tak to prispeje k môjmu dobrému pocitu, že som niečo urobil. Možno niečo, čo mi už vážne veľmi dlho ležalo na stole. Tým, že mám menej práce, v niektoré dni je to tak maximálne  na hodinku, tak si skôr všímam, čo sa okolo mňa deje. Snažím sa zaujať postoj akéhosi nezaujatého pozorovateľa. Nechám udalosti, pokiaľ je to aspoň trochu možné plynúť popri mne. A ak sa dá, tak si to užívam.
  3. Čítajte. K vyššie napísanému sa veľmi hodí, pokiaľ  čítate knihy, ktoré sa venujú osobnému  rastu. Verím, že mnohí z vás, takúto knihu dostali aj pod stromček. Ja som si napríklad kúpil túto: Mudrc, surfař a byznysmenka. Čítanie o osobnom raste je pre mňa veľmi motivujúce, pretože uvažujem nad sebou, ako by som sa mohol zmeniť, čo by som mohol ešte urobiť. A nie je to len o mne ale aj o mojej práci, alebo  rodine. Počas čítania ma napadajú zaujímavé myšlienky, preto sa snažím čítať s poznámkovým blokom a mnoho nápadov si zapíšem, alebo si aspoň urobím záložku, aby som vedel, kde sa mám  vrátiť.
  4. Reflektujte. Koniec roka je akosi automaticky spojený s tým, že sa obraciame za seba. Zvlášť onen Silvester. Prečo tomu nepomôcť trochu viacej? Urobte si z toho taký malý rituál. My sme si so ženou sadli a spomínali sme, čo sa nám podarilo. Trochu aj na to, čo sa nám nepodarilo, ale toto by som nedoporučoval, pretože sa vám ľahko môže stať, že upadnete do depresiu z vašich  nezdarov. Pri takomto reflektovaní si uvedomíte, vďaka čomu ste boli úspešní, tiež sa uvedomíte, ak máte všetky “veci” z minulého roka na jednom mieste, kam vlastne kráčate. Pretože to, čo robíte vás vytvára. Sú zážitky, čo ste zažili, tým pravými zážitkami, dostali vás ďalej vo vašom osobnom raste, alebo sa skôr stali omylom, prípadne vás nikam neposunuli? To je veľmi dôležité zistenie, pretože budete vedieť, kam  sa uberať a čo robiť v novom roku. Reflektovaná a uvedomená skúsenosť má vyššiu hodnotu ako niečo, čo ste síce zažili, ale ostalo to skryté niekde v podvedomí.
Veru, obdobie medzi Vianocami a Silvestrom je tak trochu jedinečné a zvláštne, tak vám prajem aby ste sa aj v tomto období posunuli tak ďaleko ako sa len dá. A kedže toto je posledný tohtoročný príspevok, tak vám želám ten najúžasnejší Silvester a Nový rok presne  taký ako si želáte.  A pri tom všetkom vám držím palce:)
PS. A ak máte vlastné tipy, ako trávite toto obdobie,tak sa ne teším vo vašich komentároch.