freelancers jobPred nedávom som sa stretol s kamarátom, s ktorým som sa dlhšiu dobu nevidel. Začali sme sa rozprávať o tom, čo kto robí, ako sa má, proste ten typ rozhovoru,ktorý máte s niekým s kým ste sa dlhšie nevideli. Po otázke čo vlastne robím, som povedal, že som freelancer a podnikateľ. Pýtal sa ma čo to všetko obnáša, pretože aj samotné slovo bolo pre neho nové. Neodolal som príležitosti predstaviť túto prácu v skvelom svetle,čo vyvolalo aj očakávaný výsledok. Takmer závistlivé vzdychnutie:”ty sa ale máš, zoberieš počítač, ideš si sadnúť niekam do kaviarne, si vonku, mimo kancelárie, robíš si čo chceš,nikto ťa nekontroluje, ty si vlastne takmer stále na dovolenke”. Nuž, priznám sa,bolo to celkom príjemné počúvať, pretože k práci ktorú robím,som sa dostal len vlastným pričinením a vlastným úsilím a teda to bolo niečo ako ocenenie môjho úsilia. Ale po nejakom čase, keď sa naše stretnutie skončilo, a ja som si prehrával o čom sme hovorili, som si uvedomil že to, čo bežný človek vidí na práci freelancera je najprv povrch. A v bežnej diskusii sa nie príliš často dostanem k tomu, čo sa skutočne skrýva za tým byť sám sebe pánom, byť freelancerom.A čo je teda také lákavé pre iných ľudí na práci freelancera,ale čo v skutočnosti môže byť celkom iné?

  • “Ty si môžeš robiť čo chceš” Ako sa to vezme.Ono si vlastne skutočne málokto robí, čo chce. Naše skutky sú predsa ovyplňované toľkými vonkajším faktormi, že niekedy je veľmi ťažké skutočne zistiť, čo sú naše vlastné potreby a naše vlastné chcenia. V mojom prípade ale ide o to, že sa pre niečo rozhodnem. A toto rozhodnutie má v sebe prvky slobody a voľnosti. Každý žijúci v tejto spoločnosti má voči nej nejaké záväzky. Aj ja musím platiť účty a splátky. V čom mám však možno voľnosť väčšiu ako bežný zamestnanec, je, že keď chcem zarobiť nejaké peniaze,tak je na mojom rozhodnutí, akým spôsobom to bude. Je dôležité povedať, že nerobím čo sa mi chce, ale to, pre čo sa rozhodnem. Chcelo by sa mi napríklad ležať na gauči a celý deň pozerať TV, ale rozhodnem sa , že toto nie  je to, čo chcem robiť, pretože mi to nič neprinesie. Tak sa radšej rozhodnem pre niečo iné, konštruktívnejšie a to potom robím.
  • ” Ty máš vlastne stále dovolenku, máš toľko voľného času.” Mať dostatok voľného času je pre mňa otázkou dobrej organizácie práce a dobrého time managementu. Viem, že nikdy nebudem schopný stihnúť úplne všetko, preto si zo svojich aktivít vyberám to,čo mi prinesie najvyšší zisk, a to nie len finančný ale aj iný. Ak som dobre zorganizovaný, tak všetko stihnem veľmi rýchlo a preto mám možnosť mať napríkladlen 4 dňový pracovný týždneň,alebo len 4 hodinový pracovný deň. Ale čo je mojím cieľom, je presne v duchu Tima Ferrisa a jeho knihy ” The 4 hour work week”,mať len 4 hodinový pracovný týždeň.
  • “Nemusíš byť v kancelárii”. Áno, to vnímam ako obrovskú výhodu. Navyše, kancelárie sú svojou podstatou anti kreatívne a preto radšej dávam prednosť iným priestorom. Ak mám napríklad niečo vytvoriť, niečo napísať, tak si sadnem tam, kde je prostredie podnetné a kde myšlienky bežia úlne inak ako na obvyklých miestach. Napríklad v kaviarňach.
  • “Vyberáš si pracovať na takých veciach, ktoré ťa bavia.” To je samotná podstata byť freelancerom.Každý z nás sa stáva týmto typom podnikateľa preto, aby robil len to, alebo hlavne to, čo ho baví a v čom je dobrý. I keď je pravda, že niekedy sa musím popasovať aj s prácou, ktorá nie je až tak celkom podľa môjho gusta, ale zase je dobrá pre moje finančné zdravie.A vieme, že veci, ktoré sú dobré pre zdravie sú vecami,do ktorých sa nám nie vždy chce,ale sú  potrebné, aby boli urobené.

Napísal som tie argumenty, ktoré občas v ľudoch vzbudzujú závisť, ale určite som  nenapísal všetko.Pravdou, je že niekedy je práca freelancera v mnohom ťažšia ako práca bežného zamestnanca.A keďže toto je vec  s ktoru sa opakovane stretáva, určite sa k tejto téme ešte vrátim.

A čo vy? Ako sa iní ľudia pozerajú na vašu freelancer prácu?

PS. Chcete začať pracovať ako freelancer? Prídťe na prednášku, ktorá vás môže inšpirovať: Chvála podnikania-ako sa oslobodiť a začať robiť to čo vás baví.

Photo by:kolazymonkey