Ako človek, ktorý má veľmi blízko k biohackingu som pravidelným poslucháčom podcastu Tima Ferrrisa (autora 4 hodinového pracovného týždňa, 4 hodinové tela, 4 hodinového kuchára a posledného Tools of Titans). V podcastoch sa pomerne často opakujú rozličné odporúčania na firmy, suplementy, a pod. Jednou z firiem, ktorú Tim propaguje je firma Four Sigmatic, ktorá sa špecializuje na výrobu výživových doplnkov, ktoré kombinujú huby s kávou, kakaom a ďalšími substanciami. Ich výber je naozaj pestrý a záujemca o biohacking si tak určite príde na svoje. Niektoré z ich výrobkov nájdete aj na weba Vitalvibe.

V tomto kratučkom článku by som sa chcel podeliť o skúsenosti z užívaním jedného ich výrobku, konkrétne hubovo kávového mixu. Mix konkrétne ešte okrem arabiky obsahuj chagu a cordyceps.

Balíček som si objednal s Amazonu UK, nakoľko som tento konkrétny mix nikde u nás nevedel nájsť. Bez problémov dorazil ku mne domov asi o týždeň. Sympatická papierová škatulka obsahovala 20 ks sáčkov z hubovo kávovou zmesou. Príprava je naozaj extrémne jednoduchá. Obsah sáčku, ktorý sa podobá klasickej neske zalejete horúcou vodou. Je jasné, že obsah húb sa dajako musí prejaviť na chuti a vôni zmesi, ale rozdiel je takmer nebadateľný. Kedže som zvyknutý na rannú kávu s mliekom (niektorý by možno skôr povedali, že mlieko s kávou), tak som si do tej svojej zmesi , aj kôli chuti pridal trochu mlieka a lyžičku cukru. Možno by stálo za to skúsiť to bez toho.

Chuť je veľmi príjemná, jemná,  na rozdiel od kávy tam chýba mierna horkosť. Vôňa je tiež príjemná, kávová.

Najvýraznejší energetický boost pociťujem cca pol hodinu po požití a je omnoho výraznejší ako pri nakopnutí kofeínom. Táto energetická špička trvá tak do 11, (vstávam štandardne okolo pol 7). Tim vo svojom podcaste tvrdí, že vás to udrží nabudených po celý deň, ja si však po obede predsa len všímam útlm. Možno by tiež nebolo do veci skúsiť druhú dávku poobede. Mám však ale obavy, že by som zase večer nezaspal:) Niektorí úživatelia kávy údavajú  problémy s trávením, kyselosťou v žalúdku a pod (jeden z dôvodov prečo túto zmes začal piť aj Ferris). Našťastie mi táto zmes nespôsbuje žiadne zažívacie potiaže.  Myslím, že vyššia efektívnosť zmesi by sa dala dosiahnuť keby som tam nepridával cukor a mlieko.

Mentálne si všímam akúsi vzdušnosť mysle, bdelosť, ľahkosť sústredenia sa. Myslím, že do tejto oblasti patria največšie benefity tejto zmesi. Do zvýšenia mentálnej výkonosti a kapacity.

V každom prípade ma táto nová “kávová zmes” celkom navnadila a určite sa poohliadnem po ostatných produktoch firmy Four Sigmatic. Ak by ste mali nejaké otázky k užívaniu tejto zmesi, tak mi pokojne napíšte.

Dislclaimer: Niektoré linky v tomto článku sú afiil.