Mať a udržať poriadok doma alebo v práci, to niekedy pripomína úlohu, ktorá sa nikdy neskončí. Možno aj vy máte pocit, že sa v záplave rozličných vecí, ktoré sa okolo vás povaľujú neviete vyznať, možno aj vám už vaše okolie opakovane hovorí:” tak si tu už konečne poupratuj!”. A vy si poviete:”keby to bolo také jednoduché, tak by som to už dávno urobil.” Pravda je taká, že neporiadok nie je len taký “obyčajný” neporiadok. Asi vás to nikdy nenapadlo, ale neporiadok je príznakom entropie. Jednoducho povedané, ak sa do niečoho neinvestuje energia, tak sa veci rozpadajú, zašpinia sa, rozbijú sa. Jednoducho sa pokazia. A rovnako sa môže “rozpadnúť” aj poriadok, alebo systém, ktorý vo svojom živote máme.
Neporiadok v našom živote má svoje, možno nenápadné, ale predsa len ďalekosiahle dôsledky:

  1. Ak máme neporiadok okolo nás, tak mnohokrát máme neporiadok aj v sebe. Je to podobné ako keď sa hovorí: “povedz mi čo čítaš a ja ti poviem, kto si”. Akoby náš vnútorný a vonkajší svet boli vzájomne prepojení. A mať neustále v sebe neporiadok  v žiadnom prípade nepridá na našej spokojnosti.
  2. Strácame čas. Neporiadok, zvlášť pokiaľ dospeje do určitého štádia, nám zaberá veľmi veľa času. Niekde som počul, že poriadok sa nerobí, ale skôr udržiava. Ak je robenie poriadku priebežnou činnosťu, tak sa nikdy nestane, že sa ráno zobudíme a uvedomíme si, že sa cez kopy na dlážke ani nemáme kde pohnúť.
  3. Nevieme sa sústrediť. Opäť možno drobnosť, ktorú si neuvedomujeme, ale mnohosť, ktorá nás v neporiadku obklopuje  sa neustále naťahuje za našou mysľou a snaží sa ju polapiť. Mnohosť vecí je rozptyľujúca. Ako príklad si zoberme situáciu, kedy počúvame rádio, niekto na nás hovorí, zvoní nám telefón, je veľmi ťažké sa sústrediť. Čím menej je vaše okolie rozptyľujúce, tým viac sa vám podarí urobiť.
  4. Sme podráždení. Opäť jeden vplyv z kategórie podvedomých pôsobení. Nesústredená myseľ je často podráždená. Veci nám akoby unikajú pod rukami  a to nám zase na pokoji nepridá.

Nuž, neporiadok má svoje negatívne dopady. Dá sa s tým však niečo robiť. Je potrebné však začať pomaly a pozvoľna.

Vyberte si miesto doma alebo v práci, ktorý sa stane takým ostrovčekom poriadku. Môže to  byť len jedna skriňa, jedna zásuvka, jedna miestnosť, alebo-a to je moje obľúbené, vaše pracovné miesto (platí hlavne pre tých, čo pracujú z domu). Je dôležité aby ste si vybrali niečo, čo zvládnete pomerne ľahko a rýchlo. Nie je nutné mať od seba veľké očakávania, pretože veľké očakávania a ich naplnenie si vyžaduje veľa energie a času a sú ohrozené častým zlyhaním. A tomu sa chceme vyhnúť. Jednou z dôležitých zásad pri upratovaní je, že sa postupne musíte niektorých vecí vzdať alebo zbaviť. Je to ako z vodou v rybníku, pokiaľ stará neodtečie, tak nebude môcť pritiecť nová. Dajte bokom sentimentalitu a položte si otázku “budem to ešte niekedy skutočne potrebovať?”. Pokiaľ ste na to nesiahli aspoň rok, tak šanca, že to budete opäť potrebovať je veľmi mizivá, tak preč s tým. Veci, ktoré nechcete uložiť by mali mať svoje miesto. Jediné miesto v celom dome. Trochu nad tým pouvažujte, ktoré miesto by to mohlo byť  a vec tam uložte. Veľmi si tým uľahčíte život, pretože vždy budete vedieť, kde sa čo nachádza a nebudete pri hľadaní niečoho splašene pobiehať po celom byt.

Tak, nestojí to veľa energie. Len treba niekde začať. Tak vám držím palce.

Photo credit by:http://www.flickr.com/photos/flibbajabba/