Pred nedávnom som zašiel na návštevu k rodičom. Ako to už býva pri takýchto návštevách  zvykom, hovorili sme o tom ako sa mi darí, čo vlastne v tieto dni robím a pri tej príležitosti som si neodpustil také malé povzdychnutie, že sme už týždeň doma nevysávali a že aj iné časti bytu by si žiadali nejaký ten zásah. Na čo som počul reakciu: “a ako je to možné, veď si celé dni doma, to si nevieš poupratovať?”. Na margo toho musím dodať, že som veľmi poriadku milovný človek, ale občas sa objavia iné priority a tak si potom robenie poriadku, asi ako väčšina ľudí, nechávam na sobotu. Čo je však dôležitejšie ,a čo som musel vysvetliť, bola skutočnosť, že aj keď som doma (ako každý poriadny freelancer), tak to neznamená, že som doma. V skutočnosti to znamená, že som v práci, aj keď sa fyzicky nachádzam na mieste, ktoré považujem za domov. Na prvý pohľad jednoduchá otázka, ktorá nielen pre mňa, otvorila problematiku “kumulovaného priestoru”, teda priestoru kde na jednom mieste prebiehajú aj spoločenské ale aj pracovné aktivity. Takéto špecifické rozdelenie zo sebou prináša isté výhody aj nevýhody a komplikácie. Poďme sa teda na niektoré pozrieť a pouvažovať nad tým, či sa s tým dá niečo urobiť.

3 hlavné výhody kumulovaného priestoru

Mnoho freelancerov začína svoju kariéru okrem iného aj preto, aby mali voľnosť a možnosť pracovať z domu. Príťažlivosť takéhoto pracovného umiestnenia je možno vidieť aj na tom, ako veľmi veľa ľudí má o prácu z domova záujem a rovnako aj na počte pracovných ponúk, ktoré túto možnosť ponúkajú. Nebudem rozoberať ako veľmi sú tieto ponuky solídne a či sa na tom naozaj aj dá niečo zarobiť (ak sa nájde čitateľ, ktorému sa to podarilo, budem veľmi rád za komentár a osvetlenie), pravdou ale ostáva, že pre mnohých je práca z domova tou vysnenou prácou, ktorú chcú robiť. Mám kamaráta, ktorý nikdy nezabudne spomenúť, že by veľmi rád robil to čo robím ja, pretože som vlastne stále doma:) čo zasa na druhú stranu budí dojem, že vôbec nepracujem. Je to zdanie samozrejme veľmi klamlivé. Ale k tým výhodám:

  1. Všade dobre doma najlepšie. Veru, niet na to, keď ste v prostredí, ktoré poznáte ako svoje vlastné topánky, kde vás nič nemôže prekvapiť, kde zažívate pocit istoty. To je domov. Máloktoré pracovné miesto sa vyznačuje takým pozitívnym nábojom ako má náš domov, a preto čokoľvek robíme z domu, robí sa nám akoby ľahšie. Máme predsa za sebou roky spomienok, predmetov, ktoré nám niečo hovoria. Nakoniec, nech už spím v akomkoľvek luxusnom hoteli, tak moja posteľ je vždy tá najlepšia a nevymenil by som ju za nič na svete.  Nehovoriac o tom, že kde inde než doma si môžem dopriať počas práce popoľudňajšiu siestu?
  2. Všetko je tu tak, ako som si to sám zariadil. Nuž, keď tak nad tým uvažujem,toto môže byť súčasne aj výhoda aj nevýhoda. Výhoda v tom, že priestor a predmety v ňom sú na miestach kde som ich položil, celkový dizajn moje domácnosti ale aj pracovného miesta odzrkadľuje moje potreby. Takže ak niečo nie je tak, ako by som si to predstavoval, tak sa nie je na koho sťažovať.  Nevýhoda je v tom, že na klasickom zamestnaneckom mieste, aspoň raz za týždeň príde pani upratovačka, povysáva okolo,  utrie prach, a možno aj vysype smetný kôš. Doma toto nikto za mňa nespraví, možno raz za čas manželka… Ale nakoniec si to aj tak budem musieť riešiť sám:(
  3. Výhody sa týkajú nielen samotného priestoru a vecí v tomto priestore, ale aj času. V domácej kancelári si sami určujete, kedy začnete, kedy skončíte, kedy si dáte prestávku a pod. Ale pozor, aj v tomto si treba uvedomiť, že nie je freelancer ako freelancer. Trochu iný postoj bude mať k časovej slobode slobodný freelancer, a trochu inak to bude vyzerať v domácnosti s malým dieťaťom. Aj napriek tejto komplikácii, keď vaša časová sloboda je limitovaná potrebami ostatných členov domácnosti, stále je to viac ako má niekedy klasický zamestnanec. Takže aj keď si teraz najvýkonnejšie pracovné bloky musím plánovať na časy kedy môj malý syn spí, nemenil by som to za nič na svete.

3 hlavné nevýhody

  1. Najväčšia nevýhoda, s ktorou sa pri rozhovoroch s freelancermi, alebo proste ľuďmi pracujúcimi z doma, stretávam, je skutočnosť, že sa na jednom mieste  žijú dva životy. Jeden pracovný a jeden osobný. A čím viac ostatných členov rodiny tento spoločný priestor zdieľa, tak tým je to ťažšie. Preto aj freelanceri pracujúci z domu si časom (keď majú pocit, že sa to už nedá vydržať) nájdu miesto, kde sa chodia, tak povediac, ukryť pred rodinou, alebo si dočasne prenajmú skromný kancelársky priestor. Preto si veľmi pochvaľujem  možnosť, že si môžem zobrať notebook zo sebou a zavrieť sa niekde v kaviarni. Nehovoriac o tom ako veľmi mám rád kávu a kaviarne vôbec. Čo sa s týmto problémom dá urobiť. Chce to cvik a disciplínu. Na začiatku musí byť jasný zámer, že tento priestor, ktorý mi dovtedy slúžil len ako obytná zóna sa stáva aj zónou pracovnou. K tomu dopomáhajú aj atribúty pracovného miesta. Počítač, tlačiareň, skener, zložky a šanóny, odborná literatúra, to všetko mi pomáha vytvárať a udržiavať dojem, že som na pracovnom mieste. K tomu taktiež dopomáha časová disciplína. Ak som raz v práci, tak si nezmyslím uprostred písania článku, že ma v kuchyni čaká neumytý riad, to je niečo čo urobím až po skončení pracovnej doby, ktorú si pokojne môžem nastaviť aj na 12:00. Ale až potom, čo všetka práca na ten deň bola urobená.
  2. Práca freelancera je často osamelou prácou. Čo mi najviac chýba je, že je  málokedy  možnosť sa s  niekým reálne  stretnúť, zájsť spolu na obed, prebrať problémy a riešenia. V  práci sme mali každú chvíľu prestávky, kedy sa ľudia dostali do kuchynky, urobili si kávu a chvíľu len tak voľne klábosili. Niekedy toto môže byť dosť vážny problém. Ono sa to síce dá riešiť komunikáciou cez siete a messengery, ale ako všetci dobre vieme, nie je to to pravé orechové. Možno aj preto tak veľa freelancerov pracuje rado v kaviarňach. Sú tam ľudia a človek sa necíti tak osamelo.
  3. Silná sebadisciplína. Tak ako mnoho ľudí odchádza z práce kvôli svojmu šéfovi, ktorý na nich neustále dohliadal, tak práve tak mnoho freelancerov bez počiatočného dohľadu stroskotáva vo svojom úsilí niečo urobiť. Sloboda z voľnosti, keď človek, často krát aj po mnohých rokoch opustil svoje pracovné miesto, je taká fascinujúca, že človek veľmi ľahko zabudne, že aj freelancer musí niečo robiť. A musí robiť hodne, hlavne zo začiatku, keď sa snaží vybudovať svoje podnikanie. K udržiavaniu pracovnej disciplíny vám dopomôže udržiavanie aspoň základných pracovných návykov-ako je napríklad ranné vstávanie (aj keď robím z domu, tak sa nebudem vyvaľovať do 12:00), plánovanie a vykonávanie pracovných činností a pod. Skúsme sa na to pozrieť takto-v úvode som hovoril o príťažlivosti práce z domu. V tom slovnom spojení sú dve slová a práca, nie z  domu, je na prvom mieste.  To čo do našich pracovných návykov vložíme, to sa nám časom zaručene vráti.

Práca freelancera z domu má určite  omnoho viac než len tri výhody a tri nevýhod. Tieto však osobne považujem za najzásadnejšie. Aké sú teda vaše skúsenosti z práce doma? A ešte niečo na záver, najkrajšie komentáre rád uverejním  v pripravovanej knihe o živote freelancera.

Creative Commons License photo credit: Sigalakos