Správny minimalista je voči svojmu životnému priestoru nekompromisný  a jeho kritickému oku by nemalo uniknúť jediné miesto, na ktoré by sa dali uplatniť minimalistické prístupy. Zvlášť pozorný by mal byť voči miestam kde sa hromadí veľa vecí, miestam, kde energia stagnuje. Miesta, ktoré sú naplnené predmetmi, ktoré už neprinášajú hodnotu a ich jediným účelom je, že na nich sadá prach. Takže otázka znie, koľko vášho životného miesta zaberajú fyzické dvd a cd?

Ak ste boli, alebo ešte ste, vášnivým zberateľom, resp. divákom alebo poslucháčom, tak potom v závislosti od miery vašej vášne sa môže jednať až o metre, ktoré dvd a cd obaly zaberajú na vašich poličkách. Nie je toho priestoru škoda? Aká je pravdepodobnosť, že sa k tomu, čo na poličkách máte, ešte niekedy vrátite? Naozaj si chcete prehrať niekedy všetko, čo tam máte uložené? Keby som sa rozhodol, že sa do tejto neľahkej úlohy pustil, tak by som si na to musel vyhradiť aspoň týždeň a to by som pozeral a počúval v jednom kuse, deň noc. Aký význam by to ale malo? Obohatilo by ma to o niečo? Dozvedel by som sa niečo nové? Zažil by som niečo nové?

Možno je pre mňa tento krok príliš radikálny a tak si vyberiem len dvd/cd, ktorých sa chcem zbaviť na prvom mieste.  Môžem ich darovať-to je asi najlepší spôsob ako si urobiť doma priestor. A navyše tým aj niekoho poteším. Alebo, a to sa týka cd aj dvd, ich môžem digitalizovať.

V závislosti od vašej zbierky to bude chcieť asi hoooodne veľký hard disk, ale docielite uvoľnenie priestoru a nebudete mať pocit, že ste prišli o všetko, čo ste dlhé roky zbierali.A pokiaľ sa k tomu, čo máte na pc uložené, nevrátite viac ako dva roky, tak potom je jasné, že sa k tomu už možno nevrátite nikdy a môžete si potom urobiť priestor aj na vašom hard disku.

A čo vy? Podarí sa vám uvoľniť nejaké miesto zbavením sa dvd/cd?

photo credit by:http://vanlandw.com/archives/192