Pred tým, než sa budeme venovať tomu, koľko sa reálne dá zarobiť obchodovaním na Amazone, je vhodné položiť si pred seba na stôl zopár faktov a skutočností, ktoré nám prinajmenšom môžu pomôcť pri rozhodovaní o tom, či Amazon áno alebo nie.

  • Obchodovanie na Amazone je biznis model/podnikanie. Žiadalo by sa mi dodať, že ako každý iný ale nie je to pravda, pretože každý biznis model má svoje špecifiká, ktoré zase nemá nejaký iný biznis model. A aby naša definícia bola úplná, tak len dodám, že v mojom ponímaní je biznis model určitým súhrnom procesov, techník a postupov , ktoré vykonávam za účelom generovania zisku. Niektoré biznis modely sú pomerne ľahko replikovateľné (stánok s hot dogmi) a niektoré sú zo svojej podstaty nereplikovataľné (výroba Lamborghini). Amazon patrí do kategórie pomerne ľahko replikovateľných biznis modelov. To zn. že postupnosť krokov je známa, jasná, bola niekde publikovaná alebo uverejnená a táto postupnosť sa dá nasledovať. A pokiaľ to niekde po ceste kardinálne neposeriete, tak je možné, to možné tri krát podčiarkujem, že vás na konci čaká zárobok.
  • Každé podnikanie si vyžaduje nejaké počiatočné investície. Tieto nemusia mať len finančný charakter. Investujem svoj čas, svoju energiu, úsilie. V prípade Amazonu sa to proste bez peňazí na začiatku jednoducho nebude dať. Otázkou je, koľko ste schopní a ochotní do toho vraziť na začiatku. Ak menej, rátajte s dlhším časom na návratnosť. Ak máte dostatočný počiatočný kapitál (tzn. aspoň 1000-2000 EUR) tak zvyšujete svoje šance na úspech. Ja sám som začínal s 300 EUR budgetom.
  • Aj rozbehnutie tohoto podnikania si vyžaduje určitý čas, pokým sa vám na účte objavia vaše prvé peniaze. Nebude to cez noc, ani za týždeň. Minimálny časový rámec v ktorom by ste sa mali pohybovať je jeden mesiac (nie tak rýchle ako stánok s hotdogmi ale stále rýchlejšie ak napr. krčma). V tomto čase sú už zarátené všetky ďalšie aktivity, ktoré potrebujete mať urobené (vytvorenie listingu, značky, loga a pod.), pred tým, než sa váš produkt dostane do skladov Amazonu. A to rátame s tým, že sa nikde nič nepokazí (napr. vám na colnici nezadržia tovar) a všetko ide ako po masle. Ale to v biznise ide málokedy, že?

 

A kde sú teda tie peniaze?

Definujme si niekoľko základných parametrov, ktoré nam v koncovke určia, koľko na účte budeme mať na konci mesiaca.

  • Vybrali sme si produkt, ktorý sa predávať v počte 3ks za deň (veľmi skromný odhad)
  • Vybrali sme produkt, ktorý vieme získať za 3 USD od čínskeho dodávateľa. Táto cena ale platí len pri odbere 100 ks.
  • Budeme ho chcie predávať za 19 USD. Z tejto ceny vám Amazon FBA zhltne asi 6 USD. Takže vašich je reálne 13 USD. Mínus cena produktu 3USD, tzn. ste na 10 USD zisku, ale z toho budeme ešte ukrajovať neskôr.
  • Nebudeme investovať žiadne peniaze do reklamy.
  • Chceme vidieť vzorky. Tie nám čínsky dodávateľ pošle za 45 USD (akurát včera som vzorky objednával)
  • Dodanie tovaru ku mne domov, kôli kontrole bude minimálne 150 USD (dph+clo)A si myslím, že som veľmi podcenil zásielku 100ks ku mne domov. Ale tak nechajme si trochu ružové okuliare. Čísla si neskôr prerátate sami.
  • Nebudem robiť žiadnu customizáciu. Proste tak ako to príde, tak to pošlem ďalej. Len to skontrolujem.
  • Profi účet na Amazone ma stojí 40 USD.
  • Zaslanie tovarov do US Amazonu cez slovenskú poštu ma pri balíku okolo 10 kg bude stáť okolo 70 USD.
  • Poďme si spočítať náklady. Všimnite si, že zatiaľ sme nepredali ani jeden kus. 305 USD nám tvoria režijné náklady. 300 USD je suma za tovar. Takže teraz sme na sume 605 USD len investovaného. Dobrá správa je, že máme všetko naskladnené a môžeme začať predávať. Máme tam 100 ks a čisto teoreticky, ak ich všetky predávame za cca 33 dní (predávame 3ks denne) tak vieme urobiť 1900 USD obrat. V skutočnosti ale zarobíme 100ks x 10 USD (po odpočítaní fba poplatkov a nákupnej ceny) 1000 USD. Z tejto ceny si ale ešte odrátajte režijné náklady, čo bolo 305 USD a vo výsledku máme čistý zisk (samozrejme pred zdanením na SK) 695 USD. Veľa? Málo?
  • Pozrime sa na prepočet na hodinovú mzdu. Minimálna hodinová mzda za rok 2016 na SK je 2,38 EUR. Ak by ste tomuto biznisu venovali 2 hodiny denne, po dobu celého mesiaca, resp. 20 pracovných dní, tak vám to robí dokopy 40 hodín. Vydelte sumu 695 počtom odpracovaných hodín a získate hodinovú mzdu vo výške 17,375 EUR. To je takmer 7 násobne viac ako je minimálna hodinová mzda. Takže z tohoto pohľadu je to jednoznačne výnosný biznis. Teraz máte k dispozícii všetky premené a viete kedy sa vám to oplatí a kedy.

Popísal som vám optimistický variant, v ktorom funguje všetko tak ako má. Ale bude to tak aj vo vašom prípade? Tažko povedať. Možno to bude omnoho lepšie ale môže to byť aj úplna katastrofa a vy utopíte 600 dolárov. V tom lepšom prípade:)

Dajte mi vedieť, čo si o tom myslíte.