Ak nie ste na tomto blogu náhodou, tak z mojich príspevkov pomerne ľahko odhadnete moju slabosť pre freelancerov. Ľudí, ktorí sa rozhodli opustiť svoju stabilnú prácu, opustiť svet korporácií, stability a  nekonečného čakania na dôchodok a víkend. Tiež som kedysi patril do tejto skupiny, až som si raz jedného dňa povedal: “a čo keby som sa šiel venovať vlastnému biznisu?” a zmenil som svoje smerovanie vo svete práce. Tento proces bol samozrejme o niečo rozsiahlejší ako len jedno uvedomenie a jedno rozhodnutie (o tom však niekedy nabudúce). Dôležité je, že po tejto ceste kráčam už niekoľko rokov a nemenil by som ju za nič na svete, aj keď je to občas dosť náročné, akoby iste vedel povedať z vlastnej skúsenosti každý, kto sa snaží robiť skutočne sám na seba. Napriek zjavnej ale aj skrytej náročnosti, je takých ľudí ako ja veľmi veľa, resp. si myslím, že ich počet narastá. Možno aj vy patríte do tejto skupiny, možno len uvažujete nad tým, že sa na niečo také, ako vlastné podnikanie dáte a možno ste došli k bodu, kedy si uvedomujete, že táto cesta jednoducho nie je pre vás. Chcem povedať, že vaše príbehy ma zaujímajú! Pokiaľ máte akúkoľvek skúsenosť s vlastným podnikaním, nemusí ísť o nič veľké, prosím, podeľte sa o svoj príbeh s ostatnými.

Ako ste sa rozhodovali? Ako ste našli to svoje pravé, oblasť kde chcete podnikať? Ako ste si našli svojich prvých zákazníkov? Ako dlho vám trvalo, než ste sa dostali k svojím prvým peniazom? To všetko sú otázky (a mnohé ďalšie), na ktoré sa oplatí odpovedať a poskytnúť tak podrobnejší obrázok o tom, ako je to s malým podnikaním a jeho rozbehom.

Mnoho ľudí váha urobiť ono kľúčové rozhodnutie, pretože majú strach, boja sa, že v tom ostanú sami. Ale tak to nie je! Zdieľanie poznatkov a skúseností je tým najcennejším, čo si môžeme ponúknuť. Ponúknite teda svoj, príbeh, svoju story, ako ste si urobili svoj malý strojček na peniaze.

Tie najzaujímavejšie príbehy budú odmenené dva krát. Prvý krát knihou alebo cd-čkom. Druhý krát tým, že ich zaradím do svojej novej knihy o živote freelancerov, na ktorej pracujem.

Všetci sa tešíme na vaše príbehy.

PS. Možno vás k tomu môžu inšpirovať dva rozhovory s freelancermi, ktoré som nedávno urobil. Dana Tomečková-kvety Hoya. A Martin Mikláš-rozhladna.sk.

Photo via:http://jennifersherowski.com/blog/archives/date/2011/02