Keď uvažujete nad svojou vysnívanou prácou, čo by to malo byť? Aké charakteristiky by taká práca mala? Čo by to všetko obnášalo, keby ste mali prácu svojich snov? Pracovali by ste doma, alebo niekde v kancelárii? Mali by ste kolegov alebo by ste boli sami? A koľko hodín by ste denne pracovali? Asi každý z nás, kto je nejakým spôsobom namotaný do pracovného pomeru ( a je vlastne jedno či je zamestnanec, živnostník alebo podnikateľ), tak uvažujeme nad tým, ako by sme mohli svoju prácu zmeniť, či už nejakou drobnosťou, napr. že si vybavíme u šéfa home office, alebo radikálnou zmenou, kedy sa na našu súčasnú prácu vykašleme celkom. Občas tiež uvažujeme nad tým, aké by to bolo, keby sme nemuseli pracovať vôbec a napriek tomu by sme mali nejaký príjem. A veľmi blízko k tomuto ideálu je tzv. podnikanie na internete. Má mnoho foriem a podôb. Bolo o ňom napísaných veľa článkov a určite veľa bude, pretože predstava, že zarábate peniaze ( toto je samozrejme veeeľmi zjednodušené) surfovaním po webe je veľmi atraktívna. Asi ako predstava, že začnete hrať v kasíne a vyhráte. Ale nakoniec aj tak vieme, ako väčšina týchto príbehov skončí. Nie veľmi šťastne? A prečo? Lebo veľa povolaných a málo vyvolených.

Musím povedať, že na podnikanie na internete nie som žiaden extrémny expert, i keď ma táto oblasť (ako podnikanie všeobecne) veľmi zaujíma a  neustále ju študujem, aby som svoje súčasné internetové podnikanie (eshopy, blogy, web page, affiliate marekting) rozšíril. V každom prípade sa ale skôr považujem za začiatočníka. A ako tak brázdim stránky, ktoré sa tejto problematike venujú seriózne, tak som zistil, skôr len tak pre seba, že aj v tomto svete platí niekoľko zásad a princípov, ktoré vás môžu priviesť k vysnívanému cieľu. Čerpal som aj z mojich vlastných skúseností.

  1. Podnikanie na internete si vyžaduje istú  dávku znalostí, ktorú buď musíte získať alebo ju musíte mať. Pokiaľ sa vaše znalosti počítača obmedzujú len na to, že viete ako ho zapnúť a vypnúť , tak moc veľké šance nemáte. Ak to chcete zmeniť, pripravte sa na kvantá informácií, ktoré budete musieť vstrebať. Iste, mohli by ste si na to niekoho najať, ale to vás zase bude stáť peniaze. Ak žiadne nemáte, tak si všetky informácie musíte nájsť sami a vyfiltrovať všetko, čo je naozaj dôležité. Ak to teda chcete naozaj brať vážne, tak sa pripravte na riadnu nalieváreň. Samozrejme  mám na mysli vedomosti a znalosti, nie  pivo. Ale aj to môže pomôcť:) Pokiaľ to nepreženiete.
  2. Podnikanie na internete si vyžaduje, hlavne spočiatku, veľkú časovú (niekedy aj finančnú) investíciu. Proste si to musíte odsedieť. Ak si chcete vybudovať na internete strojček na peniaze (naozaj sa to dá), tak sa pripravte na stovky a stovky hodín za počítačom (možno že preháňam, opravte ma niekto). Tu  mi  nedá nespomenúť úžasnú scénu z filmu Czech Made Man (55 minúta), kde začínajúci internetový podnikateľ sedí dva roky na jednom mieste a registruje si domény, aby  z toho mal profit. Obdivujem tú jeho vytrvalosť. Ak ju máte v sebe, tak sa vaše šance na úspech vo webovom priestore zase o niečo zvýšili.
  3. Neexistujú rýchle a jednoduché riešenia, ktoré vás k veľkým ziskom prinesú za týždeň. Možno existuje zopár šťastlivcov, ktorým sa to podarilo, ale pravidlo by som z toho určite nerobil. A navyše, tých zopár šťastlivcov väčšinou malo nejaký super nápad, službu alebo produkt, ktorý im k tomu dopomhol. Mali niečo, čo mohli ponúknuť. Máte aj vy niečo, čo môžete svetu ponúknuť? Aby som parafrázoval jedného môjho kamaráta: z h…..a bič neupletieš. Ak ak upletieše, tak nezapráska. A ak zapráska, tak akurát teba…:)
  4. Podnikanie na internete je vcelku osamelá záležitosť. A nakoniec sa nie je ani čo čudovať, ak si dáme dokopy body dva a jeden. Jedno s druhým úzko súvisí  a ak trávite hodiny a hodiny za obrazovkou počítača, tak vám moc času na spoločenské aktivity neostane. A stretávanie sa na facebooku sa neráta.
  5. Pozor na podvodníkov. Peniaze a sex patria medzi  kategórie o ktoré je najväčší záujem. A to priťahuje ľudí. A ľudia, ktorý na týchto “obetiach” profitujú, to vedia a túto slabosť aj využívajú. Tak ako v reálnom svete, tak aj v internetovom svete platia určité pravidlá.Ak by vám niekto v  nebankovej inštitúcii sľuboval za mesiac 100% zisk, asi by ste spozorneli a možno začali trochu pochybovať. Ale na internete akoby ľudia strácali ostražitosť. Ak sa rozhodnete ísť do niečoho, čo vás zaujalo a myslíte si, že toto by mohlo byť to pravé pre vás, skúste sa najprv pozrieť okolo seba, či nenájdete niekoho (internetové fóra), kto už podobnou cestou šiel a či vôbec došiel do cieľa. A či náhodu popri tejto ceste nestratil viac ako mal na začiatku.

Vytvorenie pasívneho zdroja príjmov je to, o čo v ideálnom prípade pri podnikaní na internete ide. Vytvoriť si systém, ktorý bude pre vás pracovať a generovať vám zisk. Ako som už spomínal, možné to je a myšlienka, že ležíte niekde na pláži a peniažky vám cinkajú do kasičky je tak príťažlivá, že určite stojí za preskúmenia. Ale krátka cesta to veru nebude.

A čo si vy myslíte o podnikaní na internete? Ľahké, ťažké? Máte skúsenosti? Podeľte sa.