Niekedy pre letom sa komunite internetových podnikateľov objavil nový výukový program. Amazing Selling Machine. Jeho cena bola takmer 5000 USD. Celkom dosť na to, že väčšina informácií sa s trochou úsilia dala nájsť na internete zadarmo alebo za zlomok tejto ceny. Približne v tej dobe sa aj ku mne dostala do rúk informácia o tom, ako sa dá obchodovať s fyzickými produktmi na Amazone. Keďže som mal skúsenosti ako s predajom fyzických produktov (prevádzkujem niekoľko eshopov) tak aj s obchodovaním na Amazone (predaj ebookov), tak som sa rozhodol, že tento model vyzerá dosť lákavo na to, aby som ho aspoň vyskúšal.
Musím priznať, že ani ja som neostával chladným pri čítaní všetkých tých úžasných success stories ale niekede v hlave vzadu som mal takého malého červíka pochybnosti, ktorý sa ozve u mňa vždy, keď niečo vyzerá priveľmi dobre. Bolo naozaj veľmi príjemné sa pohrávať s predstavou zarobených tisícov dolár len s využitím pc a internetu. Priam mokrý sen skalného budovateľa pasívneho príjmu. Ale je to naozaj tak? Skutočne je to také ľahké? Nooo, ako sa to vezme.
Tu je niekoľko veľkých ale, ktoré vám možno pomôžu pri vašom rozhodovaní či do toho ísť alebo nie. Pretože pravdou síce je, že obchodovaním na Amazone môžete neskutočne zarobiť, ale nebude to ani ľahko, ani rýchlo a určite to nebude lacné. Aké sú teda tie moje ale?
- Ste v absolútnom područí Amazonu. Bez ohľadu na to, ako sa vyznáte v pravidlách a politike Amazonu, je len čisto na ňom či sa rozhodne váš účet zavrieť alebo nie. Je to jedna z tých vecí, o ktorých si hovoríte, že sa stávajú niekomu inému, ale nikde nie je napísané, že sa to nemôže stať vám. Samozrejme, veľa vecí sa dá vybaviť, vysvetliť a dohodnúť. Ale môže to trvať veľmi dlho a bude to prácne. Amazon sa nijako zvlášť neunúva dať vám informácie o tom, prečo sa rozhodol váš účet zavrieť. Musíte pátrať a domýšľať si. Je možné, že sa vám po mesiacoch mailovej komunikácie podarí dosiahnuť obnovenie vašich predajných práv, ale je možné že váš účet ostane uzavretý natrvalo aj so všetkými peniazmi a tovarom, ktorý ste tam naposielali. Väčšina sellerov preto jednoznačne odporúča diverzifikovať portfólio a nespoliehať sa len na jeden predajný kanál. Ak ste teda adrenalínový závislák a ste schopný každý večer zaspávať s vedomím, že môžete na Amazone prísť o všetko, tak potom si túto jazdu vyložene budete užívať:)
- Nie je to lacné. Vo svojom ebooku o obchodovaní na Amazone síce uvádzam príklad, kedy môžete začať obchodovať aj s malou sumou peňazí (niečo od 100 eur hore), ale aby ste z toho dokázali vygenerovať slušný príjme aspoň vo výške priemerného sk platu, tak potrebujete mať zabezpečený odber (teda dopyt po danom produkte) a jednak potrebujte zarobené peniaze neustále vrážať späť do nákupu produktov a reklamy. Niektoré skúsení selleri ťahajú peniaze z biznisu až po roku neustáleho točenia. Pokiaľ ale nehľadáte full time príjem ale len nejaké peniažky na privyrobenie, tak ste vcelku pohode a tento cieľ je relatívne ľahko dosiahnuteľný. Asi po 3 mesiacoch obchodovania som sa dostal na mesačný obrat cca 500 USD, pričom okolo 100-150 USD je čistý zisk. Pravdou však je, že tomu teraz venujem tak 30 min denne. Najväčšiu časovú investíciu tak predstavuje hľadanie nového produktu, vytvorenie listingu, obrázkov, nahodenie listingu na Amazon a dohadovanie sa s dodávateľmi.
- Na Amazone je obrovská konkurencia. Ako už niekto niekde napísal, vlak s Amazonom je rozbehnutý už dobrých pár rokov. Naskakovať sa doňho určite ešte dá, pretože z môjho pohľadu je latka na vstup nastavená šialene nízko (ako napr. u nás s eshopmi) a ktokoľvek kto ovláda prácu s pc a má angličtinu aspoň na obstojnej úrovni, tak sa do toho môže pustiť. Táto konkurencia sa však vôbec nemusí správať férovo a ak sa vám naozaj začne dariť, tak sa pripravte na falošné, očierňujúce recenzia vašich produktov, zavádzajúce obvinenia voči vašej značke a vám ako predajcovi. Nielenže to potom všetko musíte naprávať a vysvetľovať Amazonu ale stále pri tom aj riskujete zavretie účtu na základe falošných obvinení. Stratégiou sellerov pre tento typ problému je nevstupovať do vysoko konkurenčných trhov a produktov a držať sa skôr pri zemi, aby ste zmizli z radaru neprajnej konkurencie. Okrem toho je stále ťažšie nájsť nielen vhodný produkt ale predovšetkým dodávateľa pre váš PL (private label) produkt. Navyše táto situácia bude stále ťažšia a ťažšia po tom ako Amazon verejne proklamoval podporu čínskych predajcov na Amazone. Čo teda nie je veľmi šťastná správa, pretože väčšina predajcov bude nakupovať kde? No predsa v Číne. Pre čínskych výrobcov sú tvorcovia private label produktov (a.k.a horliví češi a slováci) len ďalším prostredníkom, ktorého treba obísť. Našťastie pre nás majú čínsky obchodníci dosť problém s angličtinou (väčší asi než my) a marketingom, to ale zas na druhej strane doťahujú nízkou cenou. Časom bude dochádzať ku konsolidácii trhu na Amazone a to bude znamenať, že hore uvedené (hľadanie produktu s rozumnou maržou a jeho dodávateľa) bude stále ťažšie a ťažšie.
V tomto okamihu mi obchodovanie na Amazone príde ako ďalšia zaujímavá biznis príležitosť, ktorá, pokiaľ je správne uchopená, tak má šancu na to aby sa stala vaším full time živobytím. Ale kým sa tak stane, tak budete musieť prejsť veľkým množstvom prekážok a úskalí a možno, ale naozaj len možno vás na konci čaká pravidelná mesačná výplate niekoľko sto až tisíc USD.
Ja sám sa stále nachádzam vo fáze testovania, ale skúsenosti posledných mesiacov mi ukazujú, že obchodovanie na Amazone je skutočne možné a pre mňa aj relatívne jednoduché podnikanie, do ktorého však teraz skôr peniaze vrážam, než aby som z toho brutálne profitoval. Ale ja som človek priemerný a je možné, že niekomu inému by sa v mojej koži darilo lepšie, pretože základný model obchodovanie je až trápne jednoduchý.
Za malo:)