Uvažujem nad tým už dosť dlho. A vždy nad tým uvažujem najviac keď sa blížia Vianoce.  Uvažujem nad tým, čo je to “to” čo vlastne robí Vianoce. Vážne, čo to je? Objavenie sa prvých reklám už v polovici októbra s argumentom, aby si zákazníci mohli v pohode nakúpiť? Alebo finišovanie pracovných projektov s vyplazeným jazykom? Preháňanie sa po nákupných centrách s túžbou ukoristiť niečo fakt kúlové? Asi si mnohí z vás povedia:  “nie, ďakujem, neprosím”. Tak teda čo potom?

Asi sa zhodneme na tom, že Vianoce by mali/ mohli byť o tom, čoho sa nám počas roka nedostáva. O tom mať viac času na seba, o tom, mať čas na spomalenie. Mať čas na to pozhovárať sa aj o niečo inom než o práci. Vychutnávať si, že sa Vianoce blížia. Viete, celkom sa mi páči pozorovať to hemženie okolo mňa a udržiavať si nadhľad. Mať ten pocit, že nemusím. Prečo by som mal podľahnúť tomu zhonu, ktorý máme so sviatkami tak spojený, že si už ani možno nevieme predstaviť, že by to mohlo byť inak? Ako si má človek užiť pokoj a pohodu, keď ho stále niečo niekam ženie? Aby sa nám to v našej domácnosti darilo lepšie uplatňovať, teda lepšie odolávať tomu, čo je “normálne”, tak sme si dali tri jednoduché zásady. Možno vám niečo z toho bude znieť ako priamo idúce proti duchu Vianoc, ale nám sa to osvedčilo, tak sa nechajte inšpirovať alebo o tom môžeme aj spoločne diskutovať.

  • Po prvé: neupratujeme. Tým sa myslí, žiadne veľké upratovanie, ako umývanie okien, tepovanie kobercov a pod. Len bežná údržba. S tým súvisí aj minimalistická výzdoba. Osobne by mi stačili len sviečky na obločnici, ale nechám sa poddať:) Inak k tomu upratovaniu ma napadajú ešte dve veci: ak robíte poriadok priebežne počas roka, tak vlastne ani nič iné ako bežné upratanie ani nepotrebujete. A druhá vec: odkedy mám malého syna ( 14 m.) tak som musel dosť prehodnotiť môj postoj k tomu, čomu vravím perfektný poriadok a musel som sa prispôsobiť istej nedokonalosti. Je to však skvelé cvičenie v tom, ako brať veci, tak ako sú. Taký buddhisticko stoický postoj. Skvelá vec inak.
  • Po druhé: nenakupujeme. Toto je špeciálna kategória, pretože žiaden iný sviatok nie je spojený s nakupovaním darčekov viac ako tento. Odolať tomu, to chce naozaj pevné rozhodnutie. Pamätám sa na doby, kedy som si  neskutočne lámal hlavu nad tým ako si zo skromným rozpočtom poradiť aj pri rozvetvenom príbuzenstve. Ešteže nás ale nikdy nebola veľa. Ale aj tak. Tento rok sme sa rozhodli, že proste darčeky kupovať nebudeme. Ja viem ,možno by sa zdalo, že sa tým stratí ten duch Vianoc, ale ja si to nemyslím. Neboli by Vianoce Vianocami keby sme nedostávali darčeky? A čo takto si navzájom venovať čas a pozornosť? Nikde to nekúpite, ale každý po tom túži. To je predsa skvelý Vianočný darček. Spravíme ale jedinú výnimku. Náš syn niečo pod stromček dostane.  A pre nás? Máme povolené, ak nám niečo malé tzv. cvrkne do nosa, tak hej, ale inak si darčeky dávať nebudeme. Jednak tým ušetríme dosť peňazí, čo nie je zanedbateľný faktor, druhak si ušetríme čas a nervy, ktoré by sme stratili, keby sme sa pachtili za najväčšou zľavou.
  • Po tretie: nepozeráme televízor. A už vôbec nie rozprávkové klasiky. Nech sa na  mňa nikto nehnevá, ale Popoluška by mohla mať aj Oskara, a ja by som ju už po 30 raz nepozeral ani za nič na svete.  Väčšie mrhanie časom si nedokážem predstaviť a argument, že tieto rozprávky vytvárajú atmosféru Vianoc u mňa neobstojí. Ak chcem ( a ja chcem) viem si vytvoriť atmosféru Vianoc aj bez TV. Ak už si chceme niečo pozrieť, tak si pozrieme niečo, na čo sa   napr. dlho tešíme, ale nebol na to čas, alebo proste nepozeráme vôbec. Okrem toho mám na stole horu kníh, na ktoré sa teším nepomerne viacej ako na tú najlepšiu vianočnú rozprávku. A ešte ma napadá jedna vec. Neskôr ma pravdepodobne povinná jazda cez vianočnú klasiku neminie, a to vtedy keď to bude chcieť vidieť náš syn. Ale zatiaľ ho TV moc neberie, čomu som samozrejme dosť rád. Avšak teraz som len rád, že sa tomu môžem vyhnúť.

Tak čo si tom myslíte? Myslíte, že keď toto všetko budeme robiť, tak naše Vianoce budú menej šťastné a menej veselé? Ja som presvedčený, že to budú, naopak, jedny super skvelé Vianoce:)

V každom prípade Vám aj touto cestou prajem šťastné a veselé Vianoce, nech sa ich  rozhodnete stráviť akokoľvek:)