1158791_83855543Ono to znie veľmi ľahko a veľmi lákavo, poviete si. Ale skutočnosť bude asi iná. Je to naozaj tak? Naozaj sa nedá nájsť prepojenie medzi tým čo robíte a ako zarábate? Povedzme si hneď na začiatok, že je rozdiel medzi tým , či pracujete ako podnikateľ alebo drobný živnostník, alebo keď pracujete ako zamestnanec. Určité veci budú jednoznačne odlišné, ale potom sú tu oblasti, ktoré budú rovnaké bez ohľadu na to či pracujete pre nejakú firmu alebo pracujete sám na seba.

Keď si vyberáme povolanie, tak sme spočiatku priťahovaní tím, čo nás skutočne baví. A treba povedať, že pre výber toho, čo nás bude živiť je to dobrá cesta. Omnoho lepšia ako cesta, kde sa najprv obzeráme kde by sme najviac zarobili a až potom sa rozhodujem, čo budeme robiť. Dôsledky sú neutešené. A pozná ich obrovské množstvo ľudí. Ak sa rozhodne niekto kráčať po druhej ceste, tak sa bude musieť zmierniť s tým, že každé ráno bude vstávať do práce s odporom, to čo robí bude vykonávať s nechuťou, bude robiť chyby, a všade bude rozprávať o tom aký je nešťastný zo svojej práce. Možno máte niekde vo svojom okolí niekoho, na koho by tento popis sedel a byť v prítomnosti takého človeka po dlhšiu dobu tiež nie je nič príjemné. Tragické však na tom je, že množstvo ľudí, aj keď sa nachádzajú v podobnej situácii, s ňou nič neurobia.

Ako sa však niečomu takému vyhnúť? Ako nespadnúť do jamy, v ktorej sa nachádza  tak veľké  množstvo populácie? Ako sa nezaradiť do zástupy tých, ktorí pracujú len pre peniaze?  Nie že by na peniazoch bolo niečo zlé, ale pokiaľ je to jediný motív, ktorý vás ráno vyženie z postele do práce, pripravujete sa aj o iné aspekty, ktoré by práca pre človeka mohla mať, pokiaľ by ju nerobil len pre peniaze. Treba si uvedomiť, že v práci strávime takmer jednu tretinu života, bolo by to hrozné mrhanie časom. Pokiaľ tento čas dajako zmysluplne nevyužijeme. A zmyslupné sú väčšinou pre nás veci, ku ktorým máme dajaký vzťah, ktoré nás v ideálnom prípade bavia, alebo nám prinášajú nejaký úžitok a nemám ba mysli len úžitok finančný. Niekedy však býva problém, ako si niečo také vybrať, ako sa rozhodnúť pre niečo, čo nás bude baviť? Predsa je tu však zopár nápadov, ktoré by nás mohli inšpirovať.

  1. Začnime tým, že sa pozrieme na aktivity v našom živote, ktoré vás bavia.  Nemusí to byť vyložená zábava, ale určite by to malo byť niečo, čo v nás zanecháva pozitívny pocit. Každý z nás má v živote niečo čo ho baví, ak patríte medzi ľudí,ktorí budú tvrdiť, že to tak nie je, prosím napíšte mi, chcem vás spoznať. Tieto aktivity by mali byť prvým miestom ked sa vaša mysel zastaví, keď bude uvažovať nad tým, čomu by bolo dobré sa venovať.
  2. Identifikujte oblasti, v ktorých ste dobrí. Nemusí to byť to isté ako bolo spomenuté v bode jedna, aj keď sa to môže stať. To je ideálny stav. Taktiež ale môžete na tom, v čom ste dobrí, resp. chcete byť dobrí, aj zámerne pracovať. Vyberiete si niečo čo vás baví a to budete rozvíjať, tomu sa budete venovať.
  3. Nájdite si niečo, čo vám príde zmyslupné a čo bude prinášať hodnotu nielen vám, ale aj vášmu okoliu. Pokiaľ robíte len pre seba a vaša práca vášmu okoliu neprináša žiaden úžitok, opäť to bude len o materiálnych statkoch. Ľudí už unavuje, keď majú pocit, že všetko okolo vašej práce sa točí len okolo peňazí.
  4. Niečoho sa vzdajte. Tak ako do plného pohára už žiadnu vodu nenalejete, tak rovnako ani do vášho života nebudú prichádzať nové veci, pokiaľ sa nejakých starých nezbavíte. Môže skutočne ísť o reálne predmety z vášho života, ale taktiež môže ísť o vzťahy, miesta, alebo pracovné pozície.

Kroky, o ktorých sme hovorili, môžu byť odrazovým mostíkom k tomu aby sme našli v našom živote to čo robíme radi. Pretože to čo robíme radi, robím dobre. A to čo robíme dobre si vždy zaslúži svoju odmenu. Preto robte to čo máte radi a peniaze časom určite prídu sami. Možno aj vy máte takú skúsenosť.Podeľte sa o ňu.