Mám rád samotu. Vlastne, v poslednej dobe ju vyložene zbožňujem. To možno preto, lebo jej mám v poslednej dobe pomerne málo a tak si ju viem náležite vychutnávať. Tie chvíle kedy sa len tak voľne pohodíte na gauč alebo do kresla. Viete, že máte pred sebou veľmi veľa voľného času ( tu je čas relatívny a hrozne veľa môže pokojne znamenať aj 30 minút) a viete, že môžete takmer všetko, čo sa hodí do chvíľ strávených osamote.Čo to bude? Kniha? Káva? Nové CD? Alebo sa len tak necháte unášať myšlienkami? Aktivitou dnes už takmer naskrze neznámou? Myšlienky? A to je čo, opýtal by sa človiečik naplno ponorený do konzumného života? A mal by sa aj prečo, veď kvôli hluku ktorý k nemu zvonka dolieha si ani neuvedomuje, že nejaké vlastné myšlienky má. Byť v samote, ktorú sme si zvolili, je naozaj niečo úžasne blahodárne, aj keď pre okolie občas ťažko pochopiteľné. A preto sme sa nakoniec aj rozhodli, že budeme freelancermi, ľudmi pracujúcim doma, ľudmi pracujúcimi väčšinou osamote. A sme s tým spokojní. Ale občas, občas sa nám v hlave niečo zahmíri, nejaký ten červíček pochybnosti, alebo nespokojnosti. Občas to nie je úplne dokonalé a niečo nám k našej spokojnosti chýba. Spoločnosť.

Keď som začal pracovať sám pre seba, ako freelancer, tak som si veľmi dlhú dobu nerušene užíval to, že mám pokoj na prácu, že mi nikto nepozerá cez plece. A bolo to dobré. Ale časom mi začali chýbať okamihy, ked som sa s kolegami stretol na káve v kuchynke a začali sme niečo preberať. Alebo aj stretnutia v mítingových miestnostiach, ktoré som organizoval. Boli to zväčša konštruktívne diskusie, kde sa niečo preberalo, na niečo sme sa snažili prísť. V miestnosti bolo cítiť ducha kreativity a dynamiku. A nech som sa snažil akokoľvek, toto som v home office nikdy nezažil. No ale nebol by to problém, na ktorý by človek nenašiel riešenie.  A tým riešením je coworking.

Coworking alebo zdieľané kancelárie. Relatívne nový trend a smer, ktorý je riešením na mnoho problémov s ktorými sa freelanceri stretávajú. Osamotenosť, izolácia od  vonkajšie sveta, nedostatok spätnej väzby a mnoho iného, čo je freelancerom dobre známe a čo tvorí nemalú prekážku na ceste profesného rozvoja. Samozrejme je dobré povedať, že  coworking nie je úplne pre každého a asi nie každý si v ňom niečo nájde. Teda pre koho by mohol byť coworking vhodným riešením a kto by sa mal začať obezerať, či náhodou v jeho okolí niečo také nie je?

 • Ak pracujte z domu už veľmi dlho, je veľmi pravdepodobné, že ste sa dostali do určite formy izolácie a coworking by vám z nej mohol pomôcť.
 • Ak  máte pocit, že stagnujete vo svojej práci. Veľa freelancerov, ktorí prešli do coworkingu, si u seba všimlo posun v tom, čo robili. Nie je nad to, keď je okolo vás skupina ľudí, ktorí usilovne pracujú. To, čo nás posúva je aj komunikácia s druhými, ich nápady, ich postoje, ich pripomienky alebo myšlienky, ktoré voľne poletujú vzduchom. Je veľmi ťažké robiť brainstorming v jednej osobe ale v coworkingu vždy nájdete niekoho kto vám odpovie na otázku “počúvaj, čo si myslíš o tomto?”.
 • Strácate výkonnosť. Tu sa dá aplikovať už vyššie spomenuté. Ak vidím, že to okolo mňa vrie aktivitou, tak sa budem tiež snažiť niečo urobiť. Je to jeden zo zázrakov skupinovej dynamiky, na ktorý sa skoro vždy dá spoľahnúť.
 • Potrebujete oživiť svoj biznis. Coworking  je aj o networkingu. Na jednom mieste sa stretnete s ľuďmi, s ktorými by ste sa asi nikde inde nestretli. Je možné, že váš potenciálny klient, alebo aj spolupracovník sedí vedľa vás a jediné čo je potrebné, je nahnúť sa k nemu a prehodiť pár slov.
 • Potrebujete prerušiť rutinu. To, čo na začiatku pôsobí ako naše hniezdo (home office), tak sa po čase predsa len trochu okuká, stane sa nudným a cítíme, že potrebujeme niekam vypadnúť. Občas postačí kaviareň, ale aj tá sa môže časom okukať.
 • Potrebujete sa stretávať s klientami. Pozvať klienta k sebe domov nemusí byť vždy dobrý nápad, a to aj vtedy, ak ste si doma poupratovali.
 • Potrebujete sa stretávať s kolegami. Niektoré coworkingové centrá majú vlastné mítingové miestnosti a tak urobiť spoločnú poradu aj pre 10 osôb nie je žiaden problém.
 • Vaša rodinná situácia sa zmenila (napr. deti) a už sa vám nedarí pracovať z domu tak kvalitne ako pred tým (nemáte pokoj na prácu)

A kedy coworking asi nebude to pravé orechové pre vás?

 • Ste vyložený samotár a nič vám nie je príjemnejšie ako byť sám
 • Vyhovujú vám vaše denné rutiny a neplánujete na nich nič meniť
 • Miera a intenzita vášho kontaktu so svetom vám vyhovuje tak ako to je
 • Nepotrebujete podporu, feedback, ani nové kontakty

Situácia na trhu práce sa mení a bude sa meniť i naďalej. A s tým bude napr. súvisieť trend spoločností rušiť vlastné kancelárske priestory a umožňovať zamestnancom pracovať z domu alebo využívať coworkingové centrá. A možno to bude riešenie aj pre skupinu samotárov a freelancerov, ktorí si uvedomujú, že možno nastal čas na posun na nový level.

A čo vy? Páči sa vám idea coworkingu? Vyskúšali by ste to? Ak áno, za akých podmienok?