goal Minulý týždeň som robil prednášku, ktorá mala názov “Chvála podnikania-oslobdťe sa a začnite robiť to, čo vás skutočne baví”. Už niekoľko rokov pracujem ako freelancer a musím vám povedať, táto práca ma nesmierne baví a dáva mi možnosť realizovať sa tam, kde si myslím, že som najlepší. Na druhej strane je však táto práca pomerne osamelá, a čo si niekedy uvedomujem, je, že mi chýba spoločnosť kolegov, s ktorými by som mohol preberať spoločné nápady, konštruktívne sa hádať a prichádzať v diskusii na nové myšlienky.  Kolektív ľudí, ktorí majú podobné zmýšľanie ako vy, je častokrát záchranným kolesom, ktorého sa chytáte vtedy, keď už to možno všetci blízky ľudia okolo vás vzdali. Zaujímavé tiež je, že od tých, od ktorých by sme očakával najdlhšie trvajúcu podporu, od tých sa nám jej prestane dostávať najskôr. Iste, nie je to pravidlo, ale je to skutočnosť, ktorá už len tým, že sa deje, vysiela varovný signál, ktorý by mal byť braný do úvahy.

Moja prezentácia bola určená ľudom, ktorí si už uvedomujú, alebo si začínajú uvedomovať, že život je príliš krátky na to, aby ho strávili v práci, ktorá ich nebaví. A to by pri tom nebolo žiadnou výnimkou. 8 z 10  ľudí chodí do práce s nechuťou. Len si to predstavte, stojíte na zastávke autobusu a 8 ľudí z 10, ktorí na tej zastávke stoja, aby sa dostali do práce, už  začína uvažovať nad tým, aké to bude super, keď sa budú vracať domov. Mnohí z nich by toto obdobie najradšej preskočili a rovno z tej zastávky šli domov. A to si ani nechcem predstavovať tie emócie, ktoré doprevádzajú tento druh uvažovania. Mnohí z nich si neuvedomujú, že jediný človek, ktorý im v tom bráni sú oni sami.

Je pre mňa zarážajúce, že aj v dnešnej dobe sa  medzi niektorými ľudmi usídlil názor: “nemôžeš si robiť, čo chceš, nikto si nerobí čo chce, budeš robiť to, za čo ti zaplatia a to najlepšie v nejakej veľkej firme,  ktorá ti bude prispievať na dôchodok.” Poznám ten názor, s jeho variáciami sa častos tretávam u ľudí, ktorí sa dostávajú na životné rázcestie, kde si v spätnej refelexii  svojho života uvedomujú, že roky a roky nerobia niečo čo ich baví, ale niečo čo od nich chce niekto iný. A v princípe je jedno či to boli/sú rodičia, spoločnosť, partneri, vedúci a manažéri. Preto si toľko ľudí kladie otázku: “ Má vôbec zmysel, to čo robím? A prečo to vlastne robím? Čo všetko som musel obetovať tejto práci, aj keď mi po mnohé roky neprinášala žiaden emočný a vnútorný zmysel?” Pre tých, ktorí by chceli namietať, že sa predsa jedná o peniaze a tie sú najdôležitejšie, tak veľká väčina týchto ľudí by vo svojom spätnom pohľade vymenili menej platenú prácu, ktorá ich baví, za tú, kde dostali poriadne peniaze, ale robili robotu, ktorá ich denno denne okrádala o zdravý rozum a pokoj v duši. Ak vás vaša práca už dnes nebaví, je to varujúce znamenie. S obľubou hovorím: “ ak sú veci teraz zlé, a nič sa s nimi nebude robiť, tak sa časom stanú ešte horšími.” Moje pozorovania mi ukázali, že toto pravidlo sa dá uplatniť všade. Na vzťahy, na prácu,na peniaze, na osobný rast, na profesionálny rast.

Keď sa prednáška končil, mal som z toho radosť, pretože ľudia odchádzali s novou motiváciu a vedomím, že veci sa dajú robiť aj inak a že našťastie žijeme v spoločnosti, kde človek môže robiť to, čo ho baví a dostať za to aj zaplatné. Boli to tí ľudia, ktorí si uvedomili,že ak sú veci zlé a nič sa s nimi nebude robiť, tak sa časom stanú ešte horšími. Boli to tí ľudia, ktorí sa rozhodli,že budú hľadať spôsoby ako by sa mohli priblížiť k svojej vysnívanej práci a nehľadali dôvody,prečo by to nešlo. Asi majú pred sebou dlhú a náročnú cestu, ale verím,že to čo na prednáške odznelo, im dodalo odvahy a inšpirácie na kráčanie vlastnou cestou.

Aj vy uvažujete nad zmenou vo svojej práci? Tak potom sa na vás  teším na ďalšej prednáške.

Alebo už máte svoje skúsenosti s tým ako ste prestali robiť, čo vás nebaví a začali sa venovať tomu, čo vás napĺňa? Podeľte sa s nimi.