Ako som písal v predchádzajúcom článku o žrútoch času, rád by som sa podrobnejšie pozrel na tie oblasti, ktoré nám, podľa môjho skromného verejného prieskumu najviac odoberajú z našej najcennejšej komodity-času.

Asi nebude priveľmi prekvapujúce , že na prvých dvoch miestach sa objavujú fenomény dnešnej doby, televízia a internet, poťažmo počítače ako také. Otázka, ktorá sa nám tu ponúka je, čo s tým môžeme robiť? A môžem s tým vôbec nie urobiť. Našťastie odpoveď je veľmi jednoduchá-môžeme. Tak sa teda poďme pozrieť ako na to.

Rodina bez telky

Pred nejakou dobou som sa stretol s rodinou, ktorá vôbec nemala doma TV. Bolo to veľmi príjemné prekvapenie, nakoľko aj pre mňa boli chvíle, keď som nemal možnosť “čumieť do bedne” chvíľami, z ktorých som ma veľmi príjemný pocit zmysluplne využitého času. Hneď som si predstavil aké by to asi bolo keby som ani ja doma TV nemal. Spočiatku by to asi nebolo moc príjemné, možno by som asi nejakú dobu aj nevedel čo zo sebou.:) Veď poznáte ten pocit, prídete domov, a ste taký nijaký. Nič moc sa vám nechce, nálada ani taká ani onaká. A namiesto toho aby si človek sadol a vychutnával tie okamžiky nič nerobenia, keď by mohol by sám zo sebou a tešiť sa z tohto stretnutia, rozhodne sa do obývačky pozvať celý svet a nechať sa oblbovať a baviť.

A čas beží. Veru, ostať sám zo sebou je pre mnohých veľmi ťažké ba priam až nemožné a preto sa hľadajú všemožné spôsoby ako svoju vnútornú prázdnotu niečím zaplniť. A zapnúť ten gombík je také jednoduché. Z mojich posledných riadkov ide na mňa taký pocit, že nepozeranie tv nie je len o šetrení časom, ale aj o rešpekte voči sebe samému. Ale aby som sa vrátil na začiatok a k rodinám a domácnostiam, ktoré nemajú TV. Ak existuje nejaká možnosť, že sa pohrávate s touto myšlienkou, tak sa s ňou len nepohrávajte-zrealizujte ju. Proste, TV si vôbec nekupujte. A ak už doma jednu máte, prosím vás, určite si nekupujte druhú.

Ako sa nenechať oblbovať

Ak už ale jednu predsa len doma máte, ďalším krokom, ktorý môžete urobiť, je ten že, si budete veľmi starostlivo vyberať programy, ktoré chcete pozerať. Prípadne to môžete doplniť ešte iným krokom, ktorý sa tak trochu podobá odvykacej kúre. Začnite postupne znižovať dávky. Namiesto 4 hodín denne, si doprajte len 3, potom 2. A postupne to znižujte až do tej miery, že váš pocit z času, ktorý strávite pozeraním TV sa zlepší natoľko, že si v jednom okamihu uvedomíte, že ste napr. vydržali bez modravého svetla, ktoré tak príjmene vyťahuje našu myseľ z nudnej bežnej reality, aj týždeň. Iste, je tu určitá skupina ľudí, ktorý sa k tejto ľudovej zábave takmer vôbec nedostanú. Ale to je preto lebo-nemajú čas. Prípadne ešte aj energiu.

Ak už si ale predsa len chcete vychutnať nejaký ten televízny pokrm nevalnej hodnoty, skúste to spojiť z inou činnosťou. Ženy v domácnosti a moja manželka to robia bežne. Vytiahnu žehliacu dosku a hor sa do práce. Veď ako hovoria bratia češi, “ve dvou se to lépe táhne” a pri pozeraní takej telenovely, to je hneď obývačka plná všakovakých indivíduí.

Tak, to by bolo zopár postrehov k zvládnutiu nášho najsilnejšie nepriateľa. TV. Pokiaľ máte aj vy nejaké osvedčené postupy, ktoré ste použili v tomto, častokrát nerovnom boji, neváhajte a podeľte sa s nimi. Budem sa na ne tešiť.