HappyMám rád komédie, vtipy, glosy, ktoré vo mne vyvolávajú ak už nie vyložene smiech, tak aspoň úsmev. Myslím, že môj postoj k veciam, ktoré vo mne vyvolávajú smiech nebude odlišný od postoja mnohých iných ľudí. Smiech je úžasná vec. Úplne dokáže zmeniť môj postoj a pohľad na svet, na ľudí, na situácie, ktoré sa okolo mňa dejú. Asi netreba nijako zvlášť zdôrazňovať, že vždy smerom k lepšiemu. Existuje mnoho druhov smiechu a mnoho druhov úsmevu.Mám najradšej ten, do ktorého sa môžem naplno ponoriť. Je to smiech, ktorý sa veľmi podobá na hlbokú meditáciu, ak taký smiech zažívate, ste v ňom hlboko ponorený. Okrem neho neexistuje nič iné.Je to uvoľňujúci a katarzný zážitok. A preto je tak smutne prekvapujúce, ako málo sa smejeme, ako málo sa usmievame. Opäť nebudem tvrdiť nič objavné, ak poviem, že stretnúť usmievajúceho sa človeka, alebo nedajbože nejakého smejúceho sa, je niečo podobné ako byť zasiahnutý guľovým bleskom na pravé poludnie  z oblohy bez obláčika. Je to vskutku priam sviatok, niekoho takého vidieť. Vážne, skúste si malý pozorovateľský experiment, koľko usmievajúcich sa ľudí, stretnete počas dňa. Myslím, že budete večer môcť otvoriť šampanské, ak sa vám to podarí. Je to proste niečo tak výnimočné, až sa z toho človeku zatajuje dych. Skrátka,veľmi málo sa smejeme. A dôvod prečo je to tak, je, že sa berieme príliš vážne.

Predstavte si, že deň ktorý žijete, je ten posledný na tejto zemi. Ako ho budete žiť? Čo budete robiť? S kým sa budete stretávať? O čom sa budete baviť? Ako budete tráviť svoj voľný čas? Stačí aby táto myšlienka, čo i len na jeden okamih zarezonovalo vo vašej mysli, a dá sa predpokladať, že niečo sa vo vašom dni zmení. Ale čo sa hlavne zmení, že sa budete pozerať na veci celkom inak, budte sa zaoberať inými myšlienkami a určite nebudete strácať svoj drahocenný čas bojovaním v nezmyselných a absurdných žabomyších vojnách, ktoré s takou obľubou občas prevádzkujeme v našich životoch. Ako sa vôbec môžeme brať vážne, keď vieme,že náš čas na tejto zemi je obmedzený?  O čo viac radosti a smiechu by človek  zažíval keby sa nebral tak straaaaaaašne vážne? O čo  ľahšie by sa mi žilo, keby som sa vedel smiať sebe samému,vlastným myšlienka, vlastným hrám, ktoré hrám pre svet a ľudí. O čo ľahšie by som sa mal, keby som z každého problému nerobil slona.

Človek, ktorý sa neberie príliš vážne, má vo svojej mysli prítomnú ľahkosť, vzdušnosť. Jeho myseľ sa “nezasekáva” na slovných narážkach, poznámkach, slovách, myšlienkach. Je slobodná a voľná. Pretože, okrem iného vie, že pokiaľ nejde o život,tak ide o hovno a preto nemá zmysel brať všetko smrteľne vážne.

A preto vás prosím, uvoľnite sa:)

Creative Commons License photo credit: Weird Beard