Isn't Life StrangeJeden grécky filozof sa raz prechádzal po tržnici. Pozeral sa všade okolo seba, videl mnoho krásnych vecí,cítil mnoho krásnych vôní. A povzdychol si: ” Toľko kásnych vecí a ja nemusím mať ani jednu.”
Ak by sa vám zdalo, že v jeho povzdychu ste zacítili smútok, tak sa mýlite. Opak je pravdou. V jeho povzdychu bolo cítiť radosť a spokojnosť. Spokojnosť z toho, že necíti potrebu žiadnu z tých, akokoľvek krásnych vecí, vlastniť. Bol to povzdych v ktorom bolo cítiť slobodu,a radosť zo slobody, ktorá nie je viazaná na vlastníctvo vecí a predmetov.

Niekde sa hovorí “nešťastní sú tí, ktorí majú veľa a predsa im to nestačí a šťastní sú tí, ktorí majú málo a sú spokojní aj s tým málom.” Pretože tí, ktorí majú veľa a nie sú spokojní, nebudú mať nikdy dosť. Ich túžba po vlastníctve nebude nikdy ukojená. Ale tí, ktorí majú málo a už nič nepotrebujú sú vo svojej podstate bohatší ako tí, ako tí čo majú veľa.

Pred niekoľkými rokmi sme si s manželkou zaviedli taký rituál alebo by sme to mohli nazvať užitočný zvyk. Nikdy som nebol priaznivcom dávania si novoročných predsavzatí, ale zas na druhú stranu mať pred sebou nejaký plán alebo cieľ je veľmi dôležité aby vaše pracovné alebo životné smerovanie bol niekde zakotvené. Naše plány sú rozdelené na tri kategórie, mohlo by ich byť aj viacej alebo menej, to záleží od toho, ako chcete ísť do podrobností. My máme 3 kategórie: veci,ľudia,činnosti. Nič sofistikované. Na začiatku Nového roku si zoberieme pred seba zoznam z predošlého roka  a vyhodnocujeme, čo sa nám podarilo a kde by sme mali ešte viac popracovať na splnení plánov. Niekedy sa stane,že niektoré položky sa proste presunú z jedného roka do druhého,ale to sa stáva pomerne zriedkavo. Čo je však dôležité, je, že keď sme pred pár dňami pracovali na novom zozname, tak sme si všimli, že nemám už čo dať do sĺpčeka “veci”. V tom okamžiku sme si uvedomili,že vlastne máme všetko,čo sme chceli mať a navyše, že nás už nenapadá nič, čo by sme si do vecí dali pre rok 2010. Bol to úžasný pocit. Mať čo potrebujem a už nepotrebovať viac. A od toho okamžiku keď sa prechádzam po obchodných centráchm si uvedomujem: “toľko krásnych vecí a ja nepotrebujem ani jednu z nich”:)

A čo vy?

Creative Commons License photo credit: Scooter Flix