zdroj vodyNiekedy si skúste taký malý experiment. Stačí keď to budete robiť jeden deň, pretože viac dní by vám mohlo privodiť  vážnu ujmu na psychickom zdraví. O čo ide? Skúste si všímať kvalitu podnetov, s ktorými sa počas dňa stretávate.  Aké informácie k vám prevažne prúdia? Aké dáta sa vám ukladajú do vašej mysle? Aké pocity prevažne počas dňa zažívate? Aké zdroje najčastejšie používate, keď sa chcete niečo  dozvedieť? Ak v  tomto všímavom rozpoložení zotrváte aspoň jeden deň, tak budete mať pomerne jasno  v tom akými myšlienkami sa “kŕmi” vaša psychika. Možno to tak isto bude odpoveď na vašu nevyslovenú otázku, prečo je vám na konci dňa tak zle, aj keď sa v zásade nič zlé nestalo. To čo sa dostáva do našej mysle akoby mimochodom prechádza okolo nás, bez toho aby sme si to všimli. Možno si spomeniete na svoje študentské časy, kedy ste sa chceli dostať ku kamarátke alebo kamarátovi na internát, ale predtým ste museli presť okolo okienka, kde sedel nemilosrdný vrátnik. Avšak tento vrátnik častokrát, namiesto toho aby dával pozor, čo sa okolo neho deje, tak si všímal skôr aký je program v televízii, prípadne aké slovíčko mu chýba do krížovky. A vám sa podarilo prešmyknúť. A myseľ funguje veľmi podobne. Už dávno sme prestali dávať pozor na kvalitu duchovneje a duševnej potravy,ktorá k nám prúdi. V takom prípade sa ani niet čo čudovať, keď nám príde zle od žalúdka.
Ak nám lekár, po tom čo zistí, že sme len na krok od infarktu, odporučí,  že by sme mali zo sebou niečo spraviť, tak potom nás hrozba budúceho utrpenia motivuje k tomu aby sme so sebou naozaj aj niečo urobili. To isté by malo platiť aj pre našu myseľ. Ak sa životom presúvame s akýmsi primárnym pocitom nespokojnosti, podráždenosti, potom možno niekde v “zažívaní mysle” bude niečo nezdravé, čo nám otravuje náš vnútorný psychický svet. Ak sme už niekedy skúšali nejakú diétu, potom vieme, že zmena stravovacích návykov nie je nič jednoduché.  Myseľ, ktorá je navyknutá na správy, ktoré sa podobajú na kalorické bomby, nebude spočiatku chcieť príjmať iný typ stravy. Je to niečo podobné, ako keď sa namiesto čokolády začnete kŕmiť mrkovu. Viete síce, že je to zdravé, ale dvakrát z toho nadšený nie ste. Nedá sa však nič robiť,  a ak to so zmenou vlastného vnútorného nastavenia myslíte vážne, musíte sa cez to dostať. A aké sú doporučené  náhrady? Tu ich zopár máme.

  • Urobte nájazd na kníhkupectvá. Zamerajte sa na pozitívnu literatúru, alebo literatúru rozvoja osobnosti. Titulov je nesmierne veľa, preto vám možno bude nejaký čas trvať, kým si vyberiete niečo čo sa vám naozaj páči. Ale to vôbec nie je na prekážku. Okrem toho, že si vyberáte  čo budete čítať, ste sa ocitli aj na novom mieste.  Nové miesta, to je takisto podmienka, ktorá uľahčuje zmenu v myslení. Predsa je len rozdiel keď sa nachádzate v hypermarkete obklopený všemožným konzumným tovarom, ako keď sa ocitnete medzi literatúrou svetových velikánov. Nebude mať iné myšlienky? Nebude sa vaše myslenie uberať iným smerom v prítomnosti kníh, ako v prítomnosti hygienických potrieb?
  • Aspoň na nejakú dobu celkom obmedzte príjem správ. Z  novín, televízie aj rozhlasu. Ak sa bojíte, že toto vákuum nevydržíte, predstavte si, že ste na odvykacej kúre. Aby ste to zvládli, nahrajte si, alebo si kúpte  programy, ktoré sa vám páčia a ktoré budete “konzumovať” počas vášho abstinenčného obdobia.
  • Urobte si analýzu toho, s akými ľudmi sa stretávate. Skôr vás podporujú a po stretnutí s nimi máte fajn pocit, a cítite sa osviežený, alebo skôr máte pocit, akoby ste kopali kanály? Možno vás k týmto ľudom niekedy aj niečo viazalo, ale situácia sa zmenila a vy ste sa posunuli na iné miesto.  Reči, ktoré vaši známy vedú, vás už nijako nenapĺňajú. To nie je prejavom arogancie alebo nadradenosti, je to proste  o tom, že vaše zámery a potreby sú niekedy inde.Vaša osobnosť sa dostala na iné miesto. A vy potrebujete iné okolie. Ak to nebudete rešpektovať, budete mať neustále pocit, že druhí čerpajú z vašej energie ale nič vám na oplátku nedávajú. Možno ste ľudomil, a s týmto nemáte najemenší problém, ale pokiaľ ste ako väčšina ľudí, bude vám jasné, že sa niečo musí zmeniť.  Niektorí ľudia proste od vás “odpadnú” tak ako od vás odpadávajú vaše detské hračky v procese dospievania. Celé umenie je skôr v tom, dovoliť tomuto procesu aby sa  dial. Pokiaľ budete uľpievať na svojej minulosti a nedovolíte novým veciam aby nahradili tie staré, tak si koledujete o riadnu dávku trápenia.
  • Skúste viac času stráviť vo vlastnom vnútri. Možno vám to bude znieť ako veľmi čudné, ale ak sa podnety z vášho okolia začínajú zmenšovať, tak stúpa dôležitosť toho čo sa deje vo vás. Toto nahliadanie môže mať mnoho podôb. Od metodickej meditácie, kedy na sebe naozaj vážne začínate pracovať, až po občasné zastavenie sa  a uvedomenie si myšlienkových procesov. Čo tomu určite napomáha je pokojné prostredie, možno tichá a jemná hudba, vypnutý mobil a pc, možno šálka dobrého čaju po ruke a vedomie, že aspoň 20 minút sa nebudete venovať ničomu inému, len sebe. Ak sa vám 20 minút zdá veľa, skrátťe to tak aby vám to vyhovovalo. Nájdite si podľa seba ten čas, kedy je to pre vás dosť a kedy  v okamih  otvorenia očí budete vedieť, že to zato stálo.

Možno máte vo svojom živote aj iné zdroje pozitívneho myslenia, aké sú to?