Možno ste sa niekedy už stretli s tvrdením, že je dobré k veciam pristupovať s prázdnou hlavou, že predsudky a naše minulé skúsenosti sú akýmysi brzdami, ktoré našej mysli neumožnia nazrieť pod pokrievku rutiny a začať uvažovať novým, iným spôsobom. A treba povedať, že nové úvahy, nové idee a nové myšlieky sú dôležitým predpokladom na to, aby sme mohli byť v živote kreatívny, aby sme stále mali  nové nápady a predovšetkým, aby sa náš život nestal  zoznammo rutín a zvykov. Niekedy sú rutiny a zvyky dobré, ale keď sa večer zastavíte a prebehnete si pred svojím vnútorným zrakom váš deň, tak zistíte, že tie okamihy, kedy ste išli tak povediac na autopilota, tak to sú tie okamihy, kedy ste mali pocit, že nežijete. Vaša myseľ je pri vykonávaní rutín ako teliatko, ktoré vedú na porážku. O nič sa nezaujíma, nad ničím sa nepozastavuje, skrátka len beží  v tom svojom modus operandi. A čaká kým sa niečo stane. A ono sa niekedy niečo stane, niečo čo nás vytrhne z ospalosti, niečo čo naruší naše denné rutiny, niečo čo prinesie do nášho života zmenu. Niekedy z toho máme radosť a vlastne je to niečo na čo sme už dlho čakali, a niekedy nás zmena trochu vystraší, pretože zo sebou prináša nových ľudí, nové udalosti, nové situácie a čo je najdôležitejšie, tak nás vyhadzuje z našich zabehaných koľají,a to nie je niečo s čím sme všetci tak úplne v pohode. Niekedy je nám predsa len lepšie v teple a kľudne našich opakovačiek. Ale potom sú tu okamihy, kedy sa prebudíme a povieme si, že takto to nie je správne a začneme uvažovať viac nad tým, aby sme nebežali na autopilota. Aby toho v našom živote bolo viac nového, neobyvklého, viac niečoho, čo likviduje zabehané stereotypy. A pritom to nie je také ťažké, je to o zmene  pohľadu na svet okolo nás. Je to o tom aby sme vedeli pristupovať k veciam s otvorenou mysľou, ktorá nie je naplnená zvykmi a zabehanými rutinami. K tomu potrebujeme myseľ, ktorá niekedy býva tiež označená ako myseľ začiatočníka. Ale prečo je to  takto?

Predstavte si, že pracujete na nejakom  probléme, je to niečo čo je vám dobre známe. Je to problém, ktorý ste už niekedy pred tým riešili, a tak sa vám zdá, že to nie je nič náročné. A môže to fungovať. Ale môže sa pokojne stať, že sa bude jednať o problém, ktorý len zdanlivo pripmína niečo, čo ste už v minulosti riešili. Asi sa môže pokojne stať, že nikdy nebudete vidieť úplne do všetkého, nikdy nebudete mať úplné informácie. A  preto si pomáhate skúsenosťami z minula.K problému už apriori pristupujete ako k niečomu, čo ste už riešili. Použili ste na to nejaký postup, ten sa vám overil a tak ho použijete znovu. Ale nemusí to fungovať. Čo potom? Ako budete postupovať?

Stala sa taká udalosť. Nákladné auto prechádzalo popod most. Šofér však neodhadol výšku svojho auta a tak sa mu podarilo pod mostom ostať zakliesnený. Predstavte si tú situáciu.Niekoľkotonové auto je zakliesnené pod niekoľko sto tonovým mostom. Ako sa to bude dať riešiť? Príde inžinier, pozerá na tú spúšť a špekuluje nad tým, akú ťažkú techniku bude treba zavolať, aby sa im podarilo most zdvihnúť a auto vytiahnuť. Už to pozná, takúto situáciu zažil a vie, že to bude poriadna fuška a vôbec to nebude lacná záležitosť. Vtom však prichádza malý chlapec, pozerá sa na to obrovské auto a hovorí inžinierovi: ” A čo keby ste vypustili pneumatiky?”

V mysli odborníka je len jedno riešenie na problém, ktorý už niekedy riešil.V mysli začiatočníka je tých riešení nekonečne veľa. Jediné, čo potrebujeme  je, aby sa naša myseľ nebála uvažovať ako začiatočník. V našich končinách sa to ale nie vždy dá. Odborníci sú vážení práve pre ich minulé skúsenosti, ale to čo sa možno cení viacej je inovatívnosť, kreativita, nové nápady.  Ak niečo robíme roky a už nie sme spokojní  s tým, aké výsledky nám to prináša, tak potrebujeme zmeniť postoj, potrebujem vyprázdniť našu myseľ od balastu minulých skúseností, nech už sú akokoľvek cenné a potrebujeme sa začať na veci pozerať inak. Pohľadom začiatočníka. Otázkou je, ako to urobiť.

Určitým vodítkom, je už titulok tohoto článku. Zenová myseľ je tá, ktorá sa podobá na myseľ začiatočníka. Ale aká presne je tá zenová myseľ, čo sa za tým pojomom skrýva? Zenová myseľ, rovnako aj myseľ začiatočníka je taká myseľ, ktorá nie je zviazaná zvykmi, ktorá sa nedrží nejakej tradície. Zenová myseľ je taká myseľ, v ktorej nie sú žiadne predsudky, je to myseľ, ktorá na akúkoľvek situácia nahliada ako na niečo, čo sa práve teraz deje prvý krát. Je to, ako keď sa dieťa po prvý raz dotkne trávy, alebo po prvý raz zažije ako páli plameň sviečky. Ak sa chystá niečo také urobiť, tak v jeho mysli nie sú žiadne predopoklady o tom, čo sa bude diať, pretože tam ešte nemali ako vzniknúť.  Proste na to nebol čas. Žiaľ, ako starneme, tak sa naša myseľ neustále niečím  plní a priestor, ktorý nám dával šancu aby v ňom niečo vzniklo, sa stráca. Tu pomôže proces, ktorý by som nazval  vyprázdňovanie mysle. Tak ako nie je možné plnú nádobu naplniť, tak isto nie je možné aby v našej mysli vznikali nové nápady, pokiaľ tam budú zaberať miesto tie staré.

Existujú tri malé kroky, ktoré nás môžu priviesť k mysli začiatočníka.

  1. Nereagovať hneď. Aj keď sa často hovorí, že to čo nás napadne ako prvé je najlepšie, väčšinou to tiež znamená,že nás napadnú myšlienky, ktoré sú v našej mysli pomerne dobre usadené  a preto sú niekde na povrchu a preto aj veľmi ľahko prístupné. To čo nás napadá ako prvé, to môžu byť práve tie myšlienky, ktoré sú najotrepanejšie a najstaršie.
  2. Zmena mentálneho postoja. Toto bude asi o niečo ťažšie, pretože si predovšetkým musíme všímať, čo sa v našej mysli deje. Zastaviť uvažovanie, ktoré smeruje k niečomu obvyklému a zabehanému.
  3. Seba spochybňovanie. Aj keď tento prvok môže znieť negativisticky, pravda je taká, že pokiaľ sa naučíme nebrať veci okolo nás ale aj v nás automaticky, tak sa skôr priblížime k tomu aby sa naša myseľ začala podobať mysli začiatočníka. Ako vyzerá také sebaspochybňovanie?  Uvažujete napr. nad nejakým nápadom,už ste dospeli k nejakému riešeniu, keď si v tom položíte otázku: a prečo by sa to nedalo urobiť inak? Prečo by sme nemohli postupovať iným smerom? Skrátka, obrátite na hlavu to, načo ste už prišli. Tento postup je vhodný skutočne tam kde potrebujete prísť s niečím novým. A nakoniec, ak vás nenapadnú žiadne odpovede, tak sa vždy môžete vrátiť k svojmu pôvodnému riešniu.Napadajú vás aj iné postupy, ako sa  dostať k zenovej mysli? Napíšte mi o nich.

Treba povedať, že vytvorenie mysle začiatočníka, nie je otázka jedného dňa, alebo jednej úvahy. Prvým krokom je, že so človek začne viac všímať, ako sa veci odohrávajú vo vnútri jeho hlavy a potom začne na tom pracovať. Pomaly a po krôčikoch.

Bookmark and Sharepošli na vybrali.sme.sk