Pred mesiacom som napísal článok o tom, aké to je keď sa váš účet dostane pod drobnohľad Amazonu a čo sa s tým dá vlastne robiť. Svoje prvé zdesenie som pretavil do informácí v predošlom článku, takže sa nebudem opakovať a spomeniem len nové skutočnosti.

  • V prvom okamžiku ako sa vám toto stane vám Amz zablokuje všetky prostriedky, ktoré na účte máte. Amazon UK má na rozdiel AMZ US funkcionalitu, ktorá vám umožňuje prevádzať si peniaze na váš účet každý deň. Mnoho sellerov to aj odporúča ako prevenčnú praktiku, ktorá môže mať zmysel, keď naozaj robíte veľké predaje. Ak tam ale máte zopár eur, tak sa vám to veľmi neoplatí.
  • Amazon argumentuje, že zadržané prostriedky sú ako záloha, pre prípad že by sa zákazníci sťažovali, chceli by refund a pod. a aby tieto refundy mali byť z čoho vyplatené. Nepodarilo sa mi presne odhadnúť jeho výšku, ale bude to asi výška vášho zárobku za posledné dva týždne, ktorá bude zadržaná.
  • Po dvoch týždňoch sa  čiastka stále zadržiava, ale vy stále predávate  a pod dvoch týždňoch si tieto peniaze môžet vybrať. Ale pôvodná čiastka je stále zadržiavaná.
  • Zdá sa že s dlžkou cca jeden mesiac nie je možné nijako hýbať. Písal som aj na support, ale nedá sa to obísť. Proste musíte počkať.
  • Pár dní pred ukončení limitu vám príde výzva aby ste poskytly dodatočné informácie, ktoré vás verifikujú ako majiteľa účtu. Môže sa jednať o poskytnutie scenu pasu alebo OP+ďalší dokument, ktorý dokazuje, že bývate tam kde bývate. Tieto informácie musia “matchovať” s tým, čo ste už pred tým uviedli pri registrácii vášho účtu. A pozor- pri OP musíte nahrať obe strany. Mne to celkom nesedelo a tak som dostal telefonát priamo z UK aby som sa identifikoval a bol som upozornený, že niektoré informácie nesedia, a aby som to vo svojom účte opravil. V tomto kratučkom období bolo kompletne zastavené moje obchodovanie. Našťastie to nebolo veľmi dlho: telefonát okolo 10:00, plne funkčný účet o 15:00.
  • Týmto procesom sa mi niekoľko násobne zvýšil treshold, čo je akási hranica, ktorá určuje koľko môžete predávať (objem peňazí, ktoré na účte otočíte). Predpokladám, že keď túto hranicu opäť prekročím, celý proces budem musieť zopakovať.
  • Ponaučenie: aj keď sa to nezdá, ale aj v tomto prípade je dobré keď máte všetky papiere v poriadku a naozaj vystupujete ako regulérny biznis. Všetky nepresnosti, nejasnosti budú odhalené a tak ako ste ľahko obchodovať začali tak rovnako ľahko a rýchlo obchodovať prestanete.