Svoju prvú papierovú knihu, Work Life Balance,  som vydal v roku 2009. Je možné, že ešte aj teraz by ste ju našli niekde na regáloch veľkých kníhkupectiev, ak  by sa vám ale niekam nechcelo ísť, tak by ste ju v elektronickej podobe na internete našli tiež. Už v tej dobe som sa snažil, skôr okrajovo, vnímať aj finančný aspekt veci a skôr v kútiku duše som dúfal, že sa mi vrátia aspoň náklady a že možno časom kniha začne prinášať aj nejaký zisk. Čo sa aj po čase podarilo a samotná kniha sa rozrástla na ebook, audio book, webinár, sériu kurzov alebo individuálny koučing. Tomuto sa hovorí recyklovanie obsahu a v individuálnom  publishingu to má veľkú dôležitosť. Lebo ak už raz niečo napíšete, tak sa snažíte, aby to malo čo najväčší dosah a finančný dopad.

Vydanie knihy pod vlastnou hlavičkou, je, minimálne mierne povedané, šialený risk o ktorom nikdy dopredu poriadne neviete, ako to vlastne dopadne. Vlastne som mal niekde v hlave aj ten scenár, že si proste vydám knihu a predám z nej možno pár kusov. Jednou z vecí, ktoré vám môžu pomôcť maximalizovať dopad, je jednak recyklovanie obsahu, tak ako som spomenul, alebo maximalizovanie zisku cez hľadanie nových trhov, na ktorých môžete svoju knihu ponúkať. A chcete ponúkať podľa možnosti tam, kde je najviac čitateľov. Ja som sa obrátil na Amazon.

Preklopiť knihu do elektronickej podoby nebol nejaký veľký problém. Dosť práce mi dalo prelúskať všetky podmienky, potrebné k tomu aby ste svoju knihu dostali na globálny trh. Na druhú stranu je to pomerne jednoduché a ak máte svoju knihu napísanú a správne naformátovanú, tak stačí pár minút a je okamžite dostupné pre stovky tisíc čitateľov. Ako takú perličku spomeniem, že podľa vtedajších pravidiel Amazonu nebolo možné uverejniť knihy písané v inom, než v Amazonom povolených jazykoch. Ja som to však riskol a kniha v slovenčine sa na trh dostala:). Síce ju tam už teraz nenájdete (Amazon predsa len neokabátite a ak, tak len na krátku dobu). Vo svojom dashborde ju však stále mám.

Screenshot 2015-06-23 19.28.00

Knižka si postupne žila svojím životom a ja som postupne jej obsah dopĺňal o audio, video, až nakoniec dostala svoje webové stránky, cez ktoré mi chodia objednávky či už na knihu alebo na kurzy.

Minulý rok som začal pracovať na ďalšej knihe o neverbálnej komunikácii Perfektný prvý dojem-3 sekundy rozhodnú. Knihu som v relatívne krátkom čase (asi 2 mesiace) dokončil. Tiež som sa rozhodol, že sa do amazonovského sveta self publishingu ponorím opäť. Knihu som sa rozhodol preložiť  a pripraviť ju tak pre anglicky hovoriaci trh. Kniha vyšla nielen ako ebook ale aj ako fyzická papierová kniha. Mimochodom, vydanie  papierovej verzie (a to dokonca v USA a doručenie na SK) stálo zlomok nákladov, ktoré som investoval do svoje prvej knihy.

10636285_10152960042583750_1225418600836272876_n

Začalo sa usilovné štúdium všetkého, čo sa týka publikovanie na Amazone. Obrovskou výhodou a súčasne aj nevýhodou je strašne nízko nastavená latka na vstup do publishing biznisu. Ak ste dobrý v angličtine, alebo v inom svetovom jazyku, tak investujete svoj čas a ideu na knihu a ak knihu napíšte za mesiac, tak na druhý deň, hneď potom ako stlačíte tlačítko publish, môžete začať zarábať. Nie sú to veľké sumy, ale povedzme že za predaj jednej, cca 70 stranovej knihy skasírujte 2 doláre. Ak predáte 10 kníh za deň, je to 20 dolárov denne. Vynásobte počtom dní v mesiaci a máte slušný príjem vo výške 600 USD.

Ak máte dve takéto úspešné knihy vo vašom portfóliu, môžete dať výpoveď z roboty a môžete sa stať spisovateľom na plný úväzok. Páka anglicky hovoriaceho trhu. Predstave si tu obrovskú masu anglicky hovoriacich čitateľov. Asi to bude viac než slovensky čítajúcich čitateľov. Navyše, potom, čo zainvestuje čas (v určitých prípadoch aj peniaze) vytvorili ste si zdroj pasívneho príjmu. Pokiaľ sa budete o svoju knihu/knihy starať a pokiaľ vám Amazon nezatvorí publisherský účet (aj to sa môže stať), tak vám každý mesiac môže cinknúť na účet suma od niekoľko desiatok dolárov až po niekoľko stoviek dolárov (sú aj publisheri zarábajúci niekoľko tisíc dolárov, ale ostaňme radšej pri zemi).

Nižšie vidíte screenshot za prvé obdobie kedy som sa dostal cez 100 USD za mesiac (výsledok niekoľko mesačnej práce). Asi netreba hovoriť, že keď sa o svoje porfólio budem náležite starať, tak podobná suma mi cinkne na účet každý mesiac. Každý deň predám alebo požičiam (lebo aj za výpožičky sa platí) na Amazone niekoľko kníh a to dokonca aj keď spím:) Úžasné na tom je ,že keď poznáte základy systému, tak svoj knižný biznis môžete ľubovoľne škálovať  a zo stovky sa môže časom stať tisícka.

Screenshot 2015-06-23 19.14.38

Ak publikujete na Amazone, máte v princípe na výber z niekoľkých stratégií v závislosti od toho, ako sami seba vnímate. Tu je niekoľko možností, ktoré ma napadli:

  • Spisovateľ samotár. Ide mu to, aby knihu, ktorú nosí v sebe, dal von do sveta a medzi ľudí. V princípe mu nejde moc (alebo vôbec) o peniaze, ak však niečo zarobí, poteší sa tomu. Väčšinou napíše jednu alebo pár kníh a to mu stačí.
  • Spisovateľ expert. Svojimi knihami sa chce pozicionovať do role experta a knihy sú pomocným nástrojom v tomto procese. Pomáha mu etablovať sa na trhu a generuje mu sekundárne zisky, ktoré významne prevyšujú revenue z predaja kníh.  Ak to robí dobre, tak má na knihu/knihy naviazaných množstvo doplnkových služieb (koučingy, webináre, workshopy a pod.)
  • Človek, ktorý v princípe nemusí vedieť napísať ani čiarku a na vydávanie kníh sa pozerá z čisto biznisového hľadiska. Na knihy sa pozerá ako na investíciu, ktorá mu má generovať zisk. Z hľadiska prácnosti a vložených financií najťažšia pozícia, avšak z najvyššou finančnou odmenou. Jeho základnou stratégiou je vydávanie (nie nevyhnutne písanie) kníh a budovanie rozsiahleho portfólia (desiatky až stovky titulov).

Asi budú existovať aj nejaké medzi stupne, ale takto to vnímam v kruhoch, ktoré sa venujú vydávaniu kníh na Amazone.

Aj keď  písanie ebookov má v sebe určitý romantický nádych, je to tvrdý biznis, ako každý iný. Aj tu musíte usilovne pracovať, uvažovať dlhodobo a neočakávať rýchle zbohatnutie. A samozrejme, treba počítať aj s tým, že sa vám nemusí zadariť. Ale aspoň sa po ceste niečo naučíte. V žiadnom biznise vám nikto nikdy nezagarantuje, že na konci cesty vás čaká tučný šek. Maximálne vám tak niekto ukáže cestu. Vydať sa na ňu však musíte vy sami a to že po nej kráčate, nie je záruku že dôjdete do cieľa, kde si vyložíte nohy na stol, do ruky vezmete drink s dáždničkom v pohári a budete sa tešiť ako ste to dali…

Je veľmi veľa vecí, ktoré som sa naučil počas publikovania kníh na Amazone. Ak máte nejaké otázky, prípadne by ste sa to radi naučili, mám pre vás niekoľko možností. Na vaše všeobecne otázky rád odpoviem cez túto stránku alebo cez môj video kanál na youtube. Ak by ste to mysleli veľmi vážne a chceli sa do toho pustiť naplno, môžete využiť možnosť individuálneho koučingu a dohodnúť si so mnou sedenie. Prípadne, ak ste skôr študijný typ, tak pre vás pripravujem video online kurz, kde vás prevediem všetkými kľúčovými aspektmi tvorby vlastného knižného biznisu na Amazone. Stačí keď sa predbežne zaregistrujete a ja vám pošlem info, hneď ako bude kurz hotový.