Pred nedávnom som písal článok o tom, ako je možné zarobiť peniaze predajom ebookov na Amazone. Keď však budeš prostredie Amazonu skúmať podrobnejšie, tak zistíš, že predaj ebookov nie je jediným zdrojom pasívneho príjmu, ktorý sa tam dá vybudovať. Viem ešte minimálne o dvoch. Jeden z nich spadá do kategórie affiliate programov (odporúčaš ľudom cez svoje stránky, aby nakupovali na Amazone). Druhou kategóriou je vytvorenie vlastného obchodného účtu, vďaka ktorému môžeš predávať takmer celosvetovo vlastné produky. Inými slovami, Amazon je otvorený tretím stranám aby využívali jeho ekosystém na predaj vlastných produktov.

Na prvý pohľad sa toto tvrdenie nemusí zdať nijako zvlášť šokujúce alebo zaujímavé. Ale predstav si napr. že by si mal nejaký vlastný produkt a ten by sa ti podarilo dostať do predajnej siete nejakého hypermarketu. Vieš si predstaviť tú kombinovanú silu nákupného potenciálu nakupujúcich takmer v každej dedine na Slovensku? A pri tom by sa nemuselo jednať o nijako výnimočný produkt. Čo napr. produkt, o ktorom vieš, že sa takmer na 100% bude predávať? To je viac než stávka na istotu. Nešiel by ste do takého podnikania? A to hovorím len o malom slovenskom trhu. Skús si predstaviť podstatne väčší obrázok a väčšie objemy nakupujúcich.

A mimochodom, keď už hovoríme o zalistovani tvojho produktu do sk shopov, tak si priprav poriadny balík peňazí, pretože to nebude lacné. Na rozdiel od Amazonu, kde platíš len 40 USD mesačne + poplatky z ceny produktu, a môžeš tam mať produktov, koľko chceš.
Boli doby, kedy som bol veľkým zástancom predávania digitálnych produktov, pretože celá logistika za tým bola strašne jednoduchá. Nič nebalíš, nenosíš to na poštu. Svoj biznis môžeš riadiť odkiaľkoľvek na svete. To boli jasné výhody digitálneho podnikania. Ale žeby sa toto dalo urobiť aj s fyzickými produktami? To by ma nikdy nenapadlo. A predsa sa to dá. Práve vďaka programu FBA od Amazonu.

Aby to bolo ešte pochopiteľnejšie, ukážem ti jasné výhody tohoto biznis modelu.

1. Využívaš platformu, sklady a logistiku najväčšieho internetového predajcu na svete. Na stránkach Amazonu sa premelú denne milióny a milióny návštevníkov s jediným cieľom. Nakúpiť.
2. Vieš ísť na istotu (alebo takmer istotu). Vďaka algoritmu Best Seller Rank ale aj iným nástrom vieš pomerne jasne určiť, ktoré produkty majú šancu na úspech a teda sa budú predávať. Pri mnohých iných biznisoch nemáš také nástroje predikcie a často strieľaš na slepo.
3. Amazon ti umožňuje využívať svoj vlastný vnútorný systém na podporu predaja tvojich vlastných produktov.
4. V ideálnom prípade si vieš zabezečiť logistiku vlastného produktu tak, aby si s ním vôbec fyzicky neprišiel do styku. Tzn. že jediná fyzická vec, ktorú budeš na toto podnikanie potrebovať je počítač s pripojením na internet.
5. Relatívne nízko nastavená latka na vstup do tohoto biznisu. Nie tak nízko ako napr. afiiliate programy ale s kapitálom okolo 300 EUR už vieš minimálne začať.
6. Vytvorenie pasívneho príjmu. Možno by som mal presnejšie povedať, čiastočne pasívneho príjmu, pretože samozrejme budeš musieť manažovať svoj cash flow, svoje dodávky, komunikovať s dodávateľmi a pod. Celkom bez práce to teda nie je. Ale je celkom možné, aby so tomu venoval maximálne pár hodín denne a to vôbec nemusíš sedieť niekde v kancelárii ale môžeš si dávať fajnovú kávičku niekde v meste.
7. Ľahká pochopiteľnosť systém. Tu si možno povieš, že keď je to také ľahké, tak prečo to nerobí každý. Nuž, prekážky a výhovorky si ľudia vždy nájdu. Globálne je však možné povedať, že na druhej strane je tu veľmi veľa ľudí, ktorí sa do tohoto biznisu rozhodli vstúpiť a denno denne vstupujú. A čo je dôležitejšie je, že aj v tomto sa trh pomaly začína zaplňať a nie je moc času na váhanie. Ak budeš veľmi dlho čakať, tak sa môže stať, že niekto iný ťa predbehne a ukrojí si z koláča profitu pre seba.
8. Relatívne krátky čas na naštartovanie. Z môjho pohľadu to môže trvať tak 3 mesiace, kým sa do toho dostaneš a kým uvidíš na svojom účte prvý čistý zisk. Čo je pomerne krátky čas v porovnaní s inými biznis modelmi a nápadmi na podnikanie.
9. Množstvo existujúcich zdrojov, kde môžeš nájsť pre seba informácie o tom, čo potrebuješ. Videá, podcasty, články, ktoré rozoberajú takmer každý aspekt tohoto podnikania. Niektoré z nich nájdeš spomenuté aj v mojom platenom ebooku, kde sa tejto problematike venujem podrobnejšie.
10. A ultimátny dôvod? Tento systém ti dáva slobodu. Slobodu podnikať kde chceš a byť sám sebe pánom. A to je pri každom podnikaní kľúčovým rozhodovacím momentom.

Keď som tak nad tým uvažoval, tak toto boli dôvody, ktoré ma primäli k tomu aby som sa do toho pustil. Určite na svete existujú mnohé ďalšie biznis modely, ktoré by mohli byť zaujímavé, a samozrejme je len na tvojom zvážení aby si si povedal, či je táto cesta pre teba alebo nie.

Ak by si si chcel o tom prečítať niečo viac, tak si môžeš stiahnuť môj bezplatný ebook, kde sa dozvieš základný proces podnikania na Amazone.